Podkaszarki ręczne: niezbędnik każdego ogrodnika, czyli jak dbać o trudno dostępne miejsca w ogrodzie? Przykłady wykorzystania w ogrodzie.

2024-07-19 9:35 Materiał sponsorowany

Podkaszarka przyda się w każdym ogrodzie. Można nią łatwo manipulować, tak żeby ściąć trawę rosnącą na brzegu trawnika, wokół drzew czy między krzewami. Jaką podkaszarkę wybrać?

JULA
Autor: JULA Przyciannie krzewów podkaszarką firmy JULA

Obok rozległego trawnika w każdym ogrodzie trzeba kosić też jego obrzeża, niewielkie zakamarki wzdłuż ścian domu, miejsca trudno dostępne między roślinami, w które nie wjedzie kosiarka. Żeby zadbać o ich dobry wygląd, warto korzystać z podkaszarki. To urządzenie ręczne zakończone niedużą głowicą z żyłką lub ostrzem tnącym. Do wyboru mamy podkaszarki zasilane elektrycznie, akumulatorowe lub spalinowe.

Jak wybrać podkaszarkę?

Wybierając podkaszarkę, warto sprawdzić moc silnika i sposób uruchamiania – włącznik czy pociąganie za linkę. Jeśli mamy większy ogród, ważna jest średnica koszenia, która może wynosić od 22 do 38 cm. Podkaszarki mają teleskopową rękojeść, której długość można dostosować do wzrostu osoby je obsługującej. Przed zakupem dobrze jest przymierzyć się pod podkaszarki, czy wygodnie się ją trzyma. Każda podkaszarka ma rękojeść i dodatkowy uchwyt do prowadzenia. Większe podkaszarki mogą mieć dwie rączki oraz szelki, które ułatwiają posługiwanie się urządzeniem. Wokół głowicy tnącej jest umieszczona osłona ograniczająca pole cięcia, często z dodatkowym pałąkiem, żeby chronić rośliny, które nie powinny zostać ścięte.

Gdzie wykorzystać podkaszarkę elektryczną?

Podkaszarka elektryczna to urządzenie najmniejsze, cicho pracujące, bardzo lekkie i tanie. Może się nim posługiwać nawet osoba niemająca zbyt dużo siły. Żeby używać podkaszarki elektrycznej, trzeba mieć własny przedłużacz ogrodowy. Ograniczeniem w jej pracy jest więc długość kabla zasilającego. Najprościej będzie używać podkaszarki elektrycznej w niedużych ogrodach, gdzie manipulowanie przewodem elektrycznym nie będzie skomplikowane.

JULA
Autor: JULA Podkaszarka akumulatorowa firmy JULA

Zastosowanie podkaszarki akumulatorowej

Znacznie wygodniejsze są podkaszarki akumulatorowe, bo nie mają ograniczenia zasięgu. Można nimi swobodnie pracować w dowolnym miejscu ogrodu. Podkaszarka akumulatorowa Meec Tools Multiseries 18 V z oferty Jula ma pole koszenia o średnicy 25 cm. Jest wyposażona w głowicę żyłkową odchylaną pod kątem 90o, co odciąża kręgosłup podczas długiego przycinania brzegu trawnika. Podkaszarki akumulatorowe są nieco droższe od elektrycznych i cięższe (waga baterii). Dlatego ważne jest wyposażenie umożliwiające wygodną pracę, np. przechylny uchwyt pomocniczy i ogumowany uchwyt tylny.

Kiedy sięgnąć po podkaszarkę spalinową?

Takim urządzeniem możemy posługiwać się swobodnie nawet na terenie dużych działek, nie ma bowiem ograniczenia zasięgu. Podkaszarki spalinowe mają większą moc i większe pole koszenia, więc mogą szybciej i intensywniej pracować. Są wyposażone w głowicę z grubszą żyłką lub 2 żyłkami, dlatego można je wykorzystać nie tylko do koszenia trawy, lecz także chwastów o grubszych łodygach. Minusem jest to, że są cięższe (często używa się dodatkowej uprzęży) i głośniejsze niż urządzenia zasilane prądem.

Podkaszarka do trawy i zarośli

Na dużych działkach mogą znajdować się kępy zarośli, roślin, które mają stwardniałe łodygi i po przekwitnięciu nie są już ozdobą ogrodu. Zwykła żyłka w podkaszarce nie wystarczy, żeby je ściąć. W takim wypadku trzeba sięgnąć po podkaszarkę z ostrzem tnącym, np. zasilaną akumulatorowo podkaszarkę do zarośli 40 V z serii Meec Tools Multiseries w ofercie Jula. Obok głowicy żyłkowej jest ona wyposażona w stalowe ostrze tnące w postaci trójzębnej tarczy, która zetnie nawet grubsze łodygi. Wymiana obu części tnących odbywa się szybko i łatwo.

JULA
Autor: JULA Podcinanie krezwów podkaszarką firmy JULA