Jak przygotować rośliny w ogrodzie do zimy? Te prace trzeba zrobić jesienią!
Rośliny odpowiednio przygotowane do zimy przetrwają nie tylko mróz, ale też wiosenne skoki temperatury i brak wody w podłożu. Sprawdź, jak zabezpieczyć poszczególne grupy roślin przed mrozem.
Zanim zima zagości w naszym ogrodzie, trzeba zadbać o rośliny w nim rosnące i odpowiednio przygotować je do nadchodzącej pory roku. Zadbajmy o to, by rośliny w dobrej kondycji przezimowały i w nowym sezonie znów były ozdobą ogrodu. Przeczytaj, jak przygotować do zimy trawnik, byliny, pnącza, drzewa i krzewy oraz rośliny uprawiane w pojemnikach.
Spis treści
- Jak przygotować do zimy byliny?
- Jak przygotować do zimy pnącza?
- Jak przygotować do zimy drzewa, krzewy, krzewinki?
- Jak przygotować do zimy rośliny w pojemnikach?
- Jak przygotować do zimy trawnik?
- Jak przygotować do zimy rośliny zimozielone?
Jak przygotować do zimy byliny?
Wiele osób pędy wieloletnich roślin jesienią przycina tuż nad ziemią, a pozostałe fragmenty okrywa korą lub liśćmi. Nie jest to konieczne. Warto pozostawić do wiosny przynajmniej część pędów. Przezimują na nich pożyteczne owady, a ptaki znajdą pokarm w postaci nasion. Wystarczy, jeśli stare wytniemy podczas wiosennych porządków, gdy się ociepli.
- Niskie byliny można okryć warstwą około 10 cm kory czy trocin albo stroiszem (gałązkami roślin iglastych). Wygodnie jest też osłonić całą grupę włókniną lub siatką o drobnych oczkach.
- Trawy ozdobne, takie jak miskanty i trawy pampasowe, najlepiej przetrwają mrozy, jeśli ich suche liście i kwiatostany powiążemy i otulimy włókniną czy matą słomianą.
Cięcie traw ozdobnych - kiedy i jak przycinać trawy ozdobne? Jakich traw nie ciąć?
Jak przygotować do zimy pnącza?
Młode glicynie i miliny, a także akebie oraz powojniki, które kwitną na pędach starszych niż jednoroczne, warto okryć matami słomianymi lub gałązkami stroiszu umocowanymi do podpór podtrzymujących pnącza. Wokół nasady roślin trzeba usypać kopczyki ziemi.
Autor: GettyImages
Najgroźniejsze dla roślin są zimy mroźne i bezśnieżne i dlatego lepiej jesienią zabezpieczyć rośliny
Jak przygotować do zimy drzewa, krzewy, krzewinki?
Większość drzew i krzewów, poza kilkoma pierwszymi latami, nie wymaga okrywania. Natomiast wrażliwe na mróz młode katalpy, magnolie i tulipanowce, a także hortensje ogrodowe, ketmie syryjskie, klony palmowe, szczodrzeńce i modne ostatnio cyprysy, warto osłonić cienką matą słomianą, tekturą falistą lub włókniną. Jeśli nie są wysokie, można nakryć je w całości pudłem kartonowym i nasypać do środka trocin lub rozkruszonego styropianu.
Zimozielone wrzosy i wrzośce, różaneczniki, mahonie, ogniki, pierisy mają płytki system korzeniowy, który łatwo przemarza. Glebę wokół nich dobrze jest okryć korą, trocinami lub kompostem. Części nadziemne warto – zwłaszcza na czas silniejszych i długotrwałych mrozów, a także wtedy, gdy dni są słoneczne, a noce mroźne – przykryć stroiszem albo siatką cieniującą. Dobrym sposobem jest też osłonięcie ich parawanami z włókniny rozpiętej na wbitych w ziemię prętach, np. bambusowych.
Podobnie można chronić młode cyprysiki i żywotniki. Warto też pamiętać, że szczególną troską należy otoczyć drzewa i krzewy formowane (zwłaszcza zimozielone) – regularnie przycinane rośliny są mniej odporne na zmiany temperatury i suszę.
Krzewy róż wystarczy obsypać u podstawy kopczykiem ziemi. Wyjątkiem są wrażliwe odmiany róż pnących, które dobrze jest osłonić matami słomianymi lub włókniną (nie trzeba zdejmować pędów z podpór) oraz róże pienne, które można otulić w całości.
Jak przygotować do zimy rośliny w pojemnikach?
Specjalnie troskliwie należy osłonić wszystkie rośliny uprawiane w pojemnikach, a zimujące na zewnątrz. Dla nich mróz jest znacznie groźniejszy niż dla rosnących w ziemi i sięgających korzeniami głęboko w podłoże. Cienkie drewniane lub ceramiczne ściany pojemników nie chronią skutecznie korzeni, otoczonych przecież jedynie niewielką bryłą ziemi.
Aby miały szansę przezimować, trzeba ustawić je w zacisznym miejscu, a donice czy skrzynie owinąć matami słomianymi, jutą, tekturą falistą lub folią bąbelkową. Można umieścić je na podstawce z kółeczkami czy deskach wspartych na klockach, tak by zapewnić swobodny przepływ powietrza. To zapobiegnie gromadzeniu się wilgoci, która zamarza na mrozie.
Pojemniki można też (pojedynczo lub po kilka) umieścić w drewnianej skrzyni lub pudle tekturowym wypełnionym wiórami, gazetami, suchymi liśćmi. Na rynku pojawiły się też osłony-torby wykonane z włókniny lub specjalnej maty (dwie warstwy folii aluminiowej przedzielone folią bąbelkową). Gdy temperatura spadnie poniżej -5 st. Celsjusza, warto okryć także pędy tych roślin. Jeżeli chcemy mieć pewność, że dobrze przezimują, powinniśmy koniecznie sprawdzać stan gleby w pojemnikach i jeśli jest sucha – podlewać. W ciepłe dni soki w roślinach zaczynają krążyć, więc wzmaga się transpiracja, a gdy w podłożu brakuje wody, grozi im susza.
Przeczytaj też:
Jak przygotować do zimy trawnik?
Na zakończenie sezonu wegetacyjnego oczyśćmy murawę z zalegających na niej liści, bo pod taką nieprzepuszczającą powietrza warstwą będzie żółknąć, zamierać i gnić. W październiku, jeśli jest pogodnie, możemy jeszcze raz skosić trawę. Warto to zrobić, bo długie źdźbła pozostawione na zimę ułatwiają rozwój chorób grzybowych.
Jak przygotować do zimy rośliny zimozielone?
Rośliny zimozielone zimą nie przerywają transpiracji, czyli wyparowują wodę, podczas gdy ich korzenie nie mogą jej pobrać z zamarzniętej gleby. To deficyt wody, a nie mróz, jest często przyczyną zamierania roślin zimozielonych. Żeby dobrze znieść okresowy niedostatek wody, rośliny zimozielone powinny zgromadzić w tkankach jak największy jej zapas. Dlatego też, ważne jest podlewanie ogrodu jesienią (chyba że przyroda nas wyręczy i pogoda będzie deszczowa), tak aby gleba była dobrze i głęboko nawilżona.
Przeczytaj też:
- Czy iglaki i liściaste rośliny zimozielone trzeba podlewać zimą?
- Jesień w ogrodzie warzywnym – pięć najważniejszych prac, które trzeba wykonać jesienią w warzywniku