Czy spady jabłek można dawać na kompostownik? [Porada eksperta]

2020-09-08 8:59

Czy spady jabłek można w dużych ilościach dawać na kompostownik? Czy nie zaszkodzi to kompostowi? I drugie pytanie: czy prawdą jest, że opadnięte jabłka można też ułożyć bezpośrednio pod drzewem (np. jabłoni, wiśni lub innego drzewa owocowego) i to też spełni rolę kompostu? Tak robi mój sąsiad, twierdząc że tak robili jego rodzice, a wcześniej dziadowie.

Jabłoń
Autor: GettyImages Spady jabłek
Maciej Aleksandrowicz
Radzi: Maciej Aleksandrowicz

Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.

Zdecydowanie lepszą metodą będzie dodawanie jabłek do kompostownika. Z pewnością nie zaszkodzi to kompostowaniu. Pozostawianie ich pod drzewami na zimę rodzi ryzyko zimowania na nich zarodników grzybów (powodujących choroby) lub różnych form szkodników. Proponuję raczej zakopać te owoce - użyźni to glebę. Pamiętajmy jednak, aby kompostować jedynie te owoce, które nie maja oznak porażenia przez choroby - takie bowiem należy usunąć z ogrody, by nie stały się źródłem rozprzestrzeniania się chorób. Spady, które są zdrowe i nieuszkodzone mechanicznie można wykorzystać także na przetwory.

Inne porady tego eksperta