Spis treści
- Szara pleśń na jeżynie bezkolcowej
- Jak zapobiegać pojawieniu się szarej pleśni na jeżynie?
- Jak zwalczać szarą pleśń na jeżynie?
- Jakie wymagania ma jeżyna bezkolcowa?

Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.
Szara pleśń na jeżynie bezkolcowej
Prawdopodobnie krzew jeżyny zaatakowała choroba grzybowa: szara pleśń (powodowana przez grzyb Botrytis cinerea). Jej charakterystyczny objaw, czyli szarobiały pylący, puszysty nalot jest widoczny przede wszystkim na owocach, ale choroba atakuje także inne części roślin. Owoce zaatakowane przez chorobę zamierają i gniją. Szara pleśń atakuje głównie w czasie tworzenia się pąków kwiatowych i jej duże nasilenie może prowadzić do zniszczenia nie tylko owoców, ale całej rośliny.
Jak zapobiegać pojawieniu się szarej pleśni na jeżynie?
Aby zapobiegać porażeniu przez szarą pleśń nie należy dopuszczać do zbyt dużego zagęszczenia roślin i zapewnić im przewiew. Chodzi nie tylko o odpowiednia rozstawę roślin w czasie sadzenia, ale także późniejszą pielęgnację – odchwaszczanie oraz przycinanie pędów po owocowaniu.
Przeczytaj też: Jesienne sadzenie drzew i krzewów owocowych
Jak zwalczać szarą pleśń na jeżynie?
Jeśli nasilenie choroby jest duże konieczne może stać się wykonanie 2-3 oprysków w odstępie około 10 dni. Polecane preparaty, to np. Switch 62,5 WG, Serenade ASO, Luna Sensation 500 SC, Signum 33 WG, Teldor 500 SC. Choroba może atakować szczególnie często po okresach dłuższych opadów deszczu, w ciepłe, wilgotne lata i w tym czasie opryski mogą okazać się potrzebne i skuteczne.
Jakie wymagania ma jeżyna bezkolcowa?
Jeżyna nie toleruje gleb podmokłych, a najlepiej będzie rosła na umiarkowanie wilgotnych, próchnicznych i lekko kwaśnych podłożach. Warto pamiętać, że młode sadzonki jeżyny źle znoszą suszę (nawet krótkotrwałą) i wymagają regularnego nawadniania. Przed posadzeniem krzewów zaleca się wcześniej wzbogacić glebę kompostem lub obornikiem, aby młode sadzonki szybciej rozpoczęły wegetację.
Najlepsze dla jeżyny bezkolcowej będzie stanowisko w pełni nasłonecznione i osłonięte przed wiatrem, aby owoce bez problemu dojrzewały i miały optymalny smak. Należy także pamiętać o odpowiedniej przestrzeni dla jeżyny w ogrodzie, ponieważ jest to krzew dosyć rozłożysty, często płożący. Jej wiotkie, brązowe pędy pozbawione kolców mogą osiągać nawet do kilku metrów długości.
Przeczytaj też: Jakie krzewy owocowe warto posadzić w ogrodzie? Poznaj najpopularniejsze!
Zobacz galerię zdjęć: Uprawa jeżyny bezkolcowej.

Inne porady tego eksperta