Spis treści
- Jak wygląda bakopa?
- Warunki uprawy bakopy?
- Kiedy sadzić bakopę na balkonie?
- Dlaczego bakopa zwiędła po posadzeniu?
- Jak pielęgnować bakopę?
Jak wygląda bakopa?
Bakopa to roślina o dużej sile wzrostu i pięknym zwisającym pokroju. Tworzy pędy osiągające do 40-50 cm długości, które delikatnie zwisają lub płożą się, i są gęsto pokryte niewielkimi, ciemnozielonymi liśćmi sercowatego kształtu oraz drobnymi kwiatami złożonymi z pięciu płatków.
Warunki uprawy bakopy?
Bakopa najlepiej będzie rosła i obficie kwitła na zacisznych i słonecznych stanowiskach, choć poradzi sobie także w miejscach lekko zacienionych (jednak wtedy kwitnienia będzie słabsze). Podłoże dla bakopy powinno być żyzne i przepuszczalne, o odczynie obojętnym, ewentualnie lekko kwaśnym.
Kiedy sadzić bakopę na balkonie?
Na balkonie bakopę sadzimy po 15. maja, gdy minie niebezpieczeństwo wiosennych przymrozków.

Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.
Dlaczego bakopa zwiędła po posadzeniu?
Przyczyną tego, że bakopa po posadzeniu zwiędła może być nieodpowiednie (np. zbyt kwaśne) podłoże albo zbyt skąpe bądź zbyt obfite podlewanie. Trzeba też pamiętać, że rośliny obficie kwitnące - takie jak bakopa - są wrażliwe na nagłe zmiany warunków uprawy. Jeśli roślina zostanie zaraz po posadzeniu nagle wystawiona na silne słońce może reagować w taki sposób. Świeżo przesadzone rośliny lepiej na kilka dni ustawić w lekkim półcieniu aby mogły zaadoptować się do nowych warunków.
Jak pielęgnować bakopę?
Bakopa nie lubi przesuszenia - zrzuca wtedy kwiaty i usycha. Dlatego należy ją regularnie, ale umiarkowanie podlewać, tak by ziemia w pojemniku była stale wilgotna, ale nie mokra! Korzenie bakopy nie znoszą nadmiaru wilgoci, dlatego roślinę sadzić należy wyłącznie w pojemnikach z otworami w dnie, umożliwiającymi odpływ nadmiaru wody. Latem bakopę trzeba zasilać nawozami - najlepiej wybrać te w płynie przeznaczone dedykowane roślinom kwitnącym. Warto uszczykiwać wierzchołki pędów bakopy, dzięki temu roślina ładnie się krzewi i bujnie rośnie.
Przeczytaj też: TOP 10 kwiatów balkonowych! To one królują co roku na balkonach i tarasach!

Inne porady tego eksperta