Dlaczego powojnik tangucki słabo kwitnie? Zapytaliśmy eksperta

Mój powojnik tangucki rośnie wspaniale, ma mnóstwo nowych zdrowych pędów, ale kwiatów zaledwie kilka. Co może być przyczyną? W ubiegłym roku kwitł obficie, choć był mniejszy. Takie pytanie zadała nasza czytelniczka.

Spis treści

  1. Jak wygląda powojnik tangucki?
  2. Dlaczego powojnik tangucki słabo kwitnie?
  3. Jakie wymagania ma powojnik tangucki?

Jak wygląda powojnik tangucki?

Powojnik tangucki w środowisku naturalnym wytwarza pędy o długości do 6 m. W Polsce jest mniejszy. Zwykle uprawia się go na podporach. Przyczepia się do nich za pomocą ogonków liściowych. Osiąga wtedy około 3 m wysokości i do 2 m szerokości. Pędy są cienkie, pokryte drobnymi podwójnie pierzasto złożonymi liśćmi składającymi się z lancetowatych listków.

Powojnik tangucki kwitnie zwykle od lipca aż do października. Wykształca dzwonkowate, lekko zwisające, czteropłatkowe kwiaty o średnicy 5-7 cm. Są żółte (różne odcienie, w zależności od odmiany). Po przekwitnięciu powojnik zdobi ogród puszystymi kwiatostanami o barwie białej lub białosrebrzystej.

Przeczytaj też: Jak dbać o powojniki, by obficie kwitły? Jakie stanowisko lubią powojniki?

Maciej Aleksandrowicz
Radzi: Maciej Aleksandrowicz

Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.

Dlaczego powojnik tangucki słabo kwitnie?

Powody słabego kwitnienia powojnika tanguckiego mogą być różne: warunki klimatu (upał), nawodnienie (za małe lub zbyt obfite), zasilanie (np. za słabe), brak cięcia wiosennego, które wzmaga powstawanie pąków kwiatowych - jeśli go zabrakło, mogły wytworzyć się pędy w nadmiarze i roślinie zabrakło już energii na wytworzenie pąków kwiatowych.

Jakie wymagania ma powojnik tangucki?

  • Powojnik tangucki najlepiej uprawiać w miejscu dobrze nasłonecznionym, ciepłym, osłoniętym od wiatru. Wtedy obficie kwitnie i wytwarza dorodne kwiaty. Dobrze prezentuje się także na stanowisku lekko zacienionym. Uprawy w cieniu powinno się unikać.
  • Powojnik tangucki lubi gleby żyzne, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne, ale radzi sobie także na słabszych typach. Ma małe wymagania glebowe. Nie znosi natomiast podłoży ciężkich, podmokłych, okresowo zalewanych. W ziemi, która ma tendencję do zatrzymywania wody, zaleca się wykonanie drenażu przed sadzeniem.
  • Roślina jest wystarczająco mrozoodporna. W chłodniejszych rejonach Polski późną jesienią warto zabezpieczyć bryłę korzeniową usypując grubą warstwę ściółki okrywającej. Na wszelki wypadek osłania się również młode, 1-2 letnie egzemplarze.

Przeczytaj też: Cięcie powojników na wiosnę - jakie powojniki przycina się wiosną? Sprawdź, żeby potem doczekać się kwiatów

Murator Google News

Inne porady tego eksperta

Murowane starcie
Taras – bez dachu czy zadaszony? MUROWANE STARCIE