Jak dbać o powojniki, by obficie kwitły? Jakie stanowisko lubią powojniki?
Powojniki (Clematis) to wdzięczne pnącza, które udekorują każdy ogród. Nie można jednak zapominać, że wiele zabiegów powinno się wykonywać latem. Zadbane rośliny będą obficie kwitły i łatwiej zimowały.
Autor: GettyImages
Aby clematisy długo kwitły należy usuwać przekwitłe kwiaty
Spis treści
- Powojniki (Clematis)
- Jak podlewać powojniki latem?
- Jak nawozić powojniki latem?
- Odchwaszczanie powojników latem
- Czy obcinać przekwitłe kwiaty powojnika?
- Ochrona clematisów przed chorobami i szkodnikami
- Rozmnażanie powojników
Powojniki (Clematis)
Powojniki (Clematis) to jedne z najpopularniejszych pnączy uprawianych w ogrodach i na balkonach. Ze względu na ogromne bogactwo gatunków i odmian pasują do każdego miejsca niezależnie do stylu urządzania. Aby prawidłowo rosły i obficie kwitły, wymagają opieki przez cały sezon. Wiele zabiegów pielęgnacyjnych wykonuje się latem.
Aby powojniki były ozdobą naszych ogrodów, konieczne jest zapewnienie roślinom możliwie optymalnych warunków wzrostu. Trzeba sprawdzać wymagania nie tylko gatunków powojników, ale nawet poszczególnych odmian. Najpopularniejsze odmiany wielkokwiatowe clematisów wymagają bardziej słonecznego stanowiska od innych.
Optymalne dla powojników miejsce to takie, gdzie podstawa pnącza jest zacieniona, a górna część dobrze oświetlona. Clematisy powinno się uprawiać w podłożu żyznym, próchniczym, umiarkowanie wilgotnym, o pH oscylującym w granicach 6.0 do 7.0. Bardzo ważne jest także terminowe wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych. Jak pielęgnować clematisy latem?
Jak podlewać powojniki latem?
Jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych w okresie letnim jest podlewanie clematisów. Ma to bezpośredni wpływ na ilość i wielkość kwiatów. Zabieg wykonuje się rano lub wieczorem. Należy przy tym unikać moczenia nadziemnych części. Nawadnianie jest konieczne w okresie długo utrzymującej się bezdeszczowej pogody.
Powojniki uprawiane w pojemnikach czasem trzeba podlewać nawet codziennie. Jednocześnie nie można doprowadzać do nadmiernego zalewania bryły korzeniowej. To jedna z przyczyn występowania chorób grzybowych. Dobrym sposobem na ograniczenie wyparowywania wody z gleby i zapewnienie większego chłodu jest ułożenie płaskich korzeni u podstawy pędu. Podobną funkcję pełni ściółka okrywająca.
- Pachnące powojniki - najciekawsze gatunki i odmiany
- Powojniki w donicach - sadzenie i pielęgnacja powojników na balkonach i tarasach
Jak nawozić powojniki latem?
Letnie nawożenie powojników gwarantuje prawidłowy rozwój i dorodne kwitnienie. Najlepszym sposobem nawożenia powojników jest zastosowanie nawozów organicznych (obornik, kompost) jeszcze przed sadzeniem. Latem natomiast można stosować nawozy organiczne w płynie (np. humusowy), organiczno-mineralne lub nawozy mineralne. Aplikuje się je co kilka tygodni. Latem optymalne jest zastosowanie nawozu o dużej zawartości potasu i fosforu, a mniejszej azotu. W sprzedaży dostępne są również specjalistyczne nawozy do powojników.
Polecany artykuł:
Odchwaszczanie powojników latem
W ogrodzie powinno się na bieżąco walczyć z zachwaszczeniem. Dotyczy to także stanowisk uprawy clematisów. Chwasty konkurują z powojnikami m.in. o wodę i składniki pokarmowe, a przy okazji mogą przyczynić się do rozprzestrzeniania chorób i szkodników. Wiele chwastów (przed wykształceniem nasion) można wykorzystać w kompostowniku.
Czy obcinać przekwitłe kwiaty powojnika?
Jednocześnie warto zadbać o przedłużenie kwitnienia powojników nie tylko poprzez wybór dobrego stanowiska i nawożenie, ale także przez systematyczne usuwanie przekwitłych kwiatów (u odmian o mniej ozdobnych owocostanach). Ich zostawienie to niepotrzebna strata energii.
Autor: GettyImages
Aby clematisy długo kwitły należy usuwać przekwitłe kwiaty
Ochrona clematisów przed chorobami i szkodnikami
Okres letni w zależności od przebiegu pogody może przyczynić się do wystąpienia chorób (np. gdy jest wilgotno) lub szkodników (gdy są susze). U powojników może pojawić się m.in. mączniak prawdziwy. Objawem jest występowanie białego nalotu na górnej stronie blaszek liściowych.
U młodych, 1-2-letnich powojników może wystąpić uwiąd, jedna z najgroźniejszych chorób grzybowych. Sprzyja jej wilgotna i ciepła pogoda. Może doprowadzić do zamierania clematisów. Aby ograniczyć ryzyko chorób, należy zadbać, aby dane miejsce nie było nadmierne zagęszczone. W podłożu wilgotnym clematisów nie powinno się uprawiać, ewentualnie rozwiązaniem jest zastosowanie drenażu.
Ze szkodników na pnączach często żerują mszyce i przędziorki, które pojawiają się przy przeciągającej się suszy. Na te szkodniki profilaktycznie powojniki warto potraktować ekologicznymi preparatami, np. gnojówkami z pokrzywy, czosnku lub roztworami opartymi na bazie szarego mydła (polecane na szkodniki).
Rozmnażanie powojników
Powojniki można rozmnażać z sadzonek półzdrewniałych. Zabieg wykonuje się w okresie od czerwca do sierpnia. Półzdrewniałe pędy tnie się 1 cm powyżej węzła i 3 cm poniżej. Sadzonki umieszcza się w specjalnie przygotowanym podłożu (najlepiej zmieszać torf z piaskiem w proporcji 1:1). Należy zadbać, aby podłoże było stale umiarkowanie wilgotne, ale nie mokre.
Przeczytaj też:
- Pnącza ogrodowe: wybieramy pnącza do ogrodu. Uprawa i pielęgnacja pnączy
- Podpieranie roślin ogrodowych: kratownice, drabinki, paliki, trejaże, pergole