Azalia japońska choruje. Co robić?

2024-07-16 12:16

Dzień dobry, piszę z wielką prośbą o pomoc w utrzymaniu mojej azalii japońskiej w dobrej kondycji. Wiem, że to odmiana ogrodowa, jednak postawiłam spróbować hodować ją z doniczce, na balkonie. Stoi w zacienionym miejscu, z dostępem do światła słonecznego, zakwaszam jej ziemię regularnie i nawożę (po przekwitnięciu) nawozem do azalii i różaneczników. Na listkach pojawiły się brązowe przebarwienia (na końcówkach) oraz coś w rodzaju "rdzy".

Azalia japońska 'Satschiko'
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska Azalia japońska 'Satschiko'

Spis treści

  1. Azalia japońska usycha
  2. Jak uratować azalię japońską?
  3. Jakie choroby atakują azalie japońskie?
#MuratorOgroduje: Oczko wodne
Materiał sponsorowany
Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Opisane objawy, które wystąpiły na azalii japońskiej, wskazują na chorobę grzybową. Prawdopodobnie jest to plamistość liści. Przyczyną rozwoju patogenów grzybowych była być może susza, a dokładniej wysuszone gorące powietrze, jakie otaczało azalię podczas upałów.

Inne porady tego eksperta

Azalia japońska usycha

Jakieś dwa tygodnie temu azalia japońska zaczęła zrzucać stare liście. Teraz z dnia na dzień widzę, że także nowe, jeszcze parę dni temu zdrowe liście, zasychają i opadają. W ciągu nocy pozbyła się całej gałązki. Pryskałam ją Topsinem dwa razy, niestety, nie widzę poprawy.

Problem nie dotyczy wszystkich pędów, niektóre rosną zdrowo i nie chorują. Nie wiem, czy usuwać wszystkie zaatakowane przez chorobę liście, czy też czekać, aż azalia sama się ich pozbędzie oraz czy ucinać łyse już gałązki. Będę wdzięczna za wszelkie sugestie, które pozwolą mi uratować roślinkę. Serdecznie pozdrawiam, Julia.

Jak uratować azalię japońską?

Po pierwsze proszę usuwać zaatakowane liście z rośliny i podłoża. Po drugie opryskać fungicydem 2-3 razy co 14 dni dla zabezpieczenia nowo pojawiających się liści (porażonych już się nie uratuje).

Topsin powinien pomóc, ale nie stanie się to z dnia na dzień. Ogołocone gałązki – jeśli nie są suche, można pozostawić, ale można też przyciąć dla poprawienia pokroju krzewu.

Jakie choroby atakują azalie japońskie?

Niestety, azalie, podobnie jak różaneczniki, są roślinami podatnymi na szereg chorób i szkodników, dlatego w ich uprawie bardzo ważną rolę odgrywa profilaktyka, polegająca głównie na:

  • unikaniu sadzenia na tym samym miejscu krzewów azalii po sobie i po innych gatunkach z rodziny wrzosowatych (szczególnie ze względu na bardzo groźną i nieuleczalną fytoftorozę, atakującą nie tylko różaneczniki, ale też wrzosy i rośliny iglaste),
  • zakupie zdrowych sadzonek pochodzących ze sprawdzonego źródła,
  • zachowaniu między roślinami odpowiednio dużych odstępów, zapewniających dobrą cyrkulację powietrza,
  • unikaniu moczenia liści krzewów podczas podlewania,
  • unikaniu przenawożenia roślin (są wrażliwe na zasolenie gleby),
  • zapewnieniu krzewom odpowiednich warunków uprawy i właściwego pH gleby (zbyt wysoki odczyn powoduje u roślin chlorozę).

opracowanie: redakcja serwisu

Nasi Partnerzy polecają