Azalia japońska - choroba liści [Porada eksperta]

2013-08-29 11:29

Dzień dobry, piszę z wielką prośbą o pomoc w utrzymaniu mojej azalii japońskiej w dobrej kondycji. Wiem, że to odmiana ogrodowa, jednak postawiłam spróbować hodować ją z doniczce, na balkonie. Stoi w zacienionym miejscu, z dostępem do światła słonecznego, zakwaszam jej ziemię regularnie i nawożę (po przekwitnięciu) nawozem do azalii i różaneczników. Jak widać jednak ma pewne problemy. Na listkach pojawiły się brązowe przebarwienia (na końcówkach) oraz coś w rodzaju "rdzy". Jakieś dwa tygodnie temu zaczęła zrzucać stare liście. Teraz z dnia na dzień widzę, że także nowe, jeszcze parę dni temu zdrowe liście, zasychają i opadają. W ciągu nocy pozbyła się całej gałązki. Pryskałam ją Topsinem dwa razy, niestety, nie widzę poprawy. Problem nie dotyczy wszystkich pędów, niektóre rosną zdrowo i nie chorują. Nie wiem, czy usuwać wszystkie zaatakowane przez chorobę liście, czy też czekać, aż azalia sama się ich pozbędzie oraz czy ucinać łyse już gałązki. Będę wdzięczna za wszelkie sugestie, które pozwolą mi uratować roślinkę. Serdecznie pozdrawiam, Julia

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Opisane objawy, które wystąpiły na azalii japońskiej, wskazują na chorobę grzybową. Prawdopodobnie jest to plamistość liści. Przyczyną rozwoju patogenów grzybowych była być może susza, a dokładniej wysuszone gorące powietrze, jakie otaczało azalię podczas upałów. Jak ratować roślinę? Po pierwsze proszę usuwać zaatakowane liście z rośliny i podłoża. Po drugie opryskać fungicydem 2-3 razy co 14 dni dla zabezpieczenia nowo pojawiających się liści (porażonych już się nie uratuje). Topsin powinien pomóc, ale nie stanie się to z dnia na dzień.
Ogołocone gałązki – jeśli nie są suche można pozostawić, ale można też przyciąć dla poprawienia pokroju krzewu.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.