Chcesz, by azalia japońska pięknie kwitła? Tak musisz o nią zadbać! Tajemnice uprawy azalii japońskiej w ogrodzie
Azalia japońska to krzew liściasty, który w okresie kwitnienia zachwyca pięknymi kwiatami! Podpowiadamy, jak uprawiać azalię w ogrodzie, by stała się wyjątkową ozdobą ogrodu. Jak dbać o azalie japońskie? Jakie stanowisko lubi azalia japońska? Czy azalie japońskie trzeba przycinać? Odpowiedzi znajdziesz w artykule.
Autor: GettyImages
Azalia japońska
Spis treści
- Azalia japońska - jak wygląda?
- Zobacz piękne azalie w galerii zdjęć
- Jakie stanowisko lubi azalia japońska?
- Czym nawozić azalie japońskie?
- Czy azalie japońskie trzeba przycinać?
- Czy usuwać przekwitłe kwiaty azalii?
- Czy azalia japońska jest mrozoodporna?
- Jakie choroby atakują azalie japońskie?
Azalie i różaneczniki to jedne z najpiękniej kwitnących krzewów ozdobnych. Wszystkie należą do rodzaju Rhododendron, ale zwyczajowo przyjęło się nazywać różanecznikami rośliny o liściach zimozielonych, natomiast azaliami te o liściach sezonowych lub półzimozielonych. Obie grupy są bardzo popularne, jednak w uprawie nieco łatwiejsze są azalie, gdyż jako rośliny o sezonowych liściach, zapadają w sen zimowy i lepiej znoszą trudne warunki, panujące o tej porze roku. Są też zwykle dostatecznie mrozoodporne i nie grozi im tak niebezpieczna dla zimozielonych różaneczników susza fizjologiczna.
Azalia japońska - jak wygląda?
Azalie, to wspaniałe krzewy ogrodowe, które mogą być niezastąpionym elementem kompozycji rabatowych z innymi roślinami kwasolubnymi, szczególnie na wrzosowiskach, ale pełnię swojej urody zaprezentują tylko wtedy, kiedy będą właściwie pielęgnowane. Najpopularniejszą azalią sadzoną w ogrodach azalią jest azalia japońska (łac. Rhododendron japonicum, Rhododendron molle subsp. japonicum lub Azalea japonica). Jako gatunek, występuje naturalnie w Japonii, jednak w uprawie rozpowszechnione są przede wszystkim niezliczone odmiany mieszańcowe azalii japońskiej, wyróżniające się wyjątkowo pięknymi i okazałymi kwiatostanami oraz zróżnicowaną wysokością i pokrojem.
Wiosną (w maju i czerwcu) krzewy azalii japońskiej obsypują się wspaniałymi, dużymi kwiatami i choć przez resztę roku nie zachwycają urodą, gdyż ich cienkie, rozgałęzione, rozłożyste, pokryte w wyższych partiach miękkimi, zielonymi liśćmi pędy mają trochę nieporządny pokrój, warto uprawiać te krzewy właśnie dla tych kilku tygodni wspaniałego, wiosennego pokazu. Niestety, uprawa azalii japońskich nie jest najłatwiejszym zadaniem, gdyż są to rośliny o dość szczególnych wymaganiach i jeśli nie zapewnimy im odpowiednich warunków, możemy zapomnieć o pięknych kwiatach.
Zobacz piękne azalie w galerii zdjęć
Autor: GettyImages
Azalia japońska
Jakie stanowisko lubi azalia japońska?
Stanowisko dla azalii japońskiej. Przede wszystkim oczekuje ciepłego, zacisznego i słonecznego lub półcienistego stanowiska, bo w przeciwieństwie do zimozielonych różaneczników, potrzebuje więcej świata.
Podłoże dla azalii japońskiej. Pod jej uprawę należy też przeznaczyć próchnicze, przepuszczalne, stale lekko wilgotne podłoże, koniecznie o kwaśnym odczynie pH, gdyż w przeciwnym razie będzie chorowała. Jeśli gleba w naszym ogrodzie nie spełnia tych warunków, miejsce dla azali trzeba odpowiednio przygotować, wzbogacając ziemię kwaśnym torfem z dodatkiem kwaśnego kompostu lub specjalnym podłożem dla roślin kwasolubnych (przed posadzeniem rośliny należy wykopać duży otwór i wypełnić go do połowy podłożem, umieścić na nim korzenie krzewu i przysypać je resztą podłoża).
Ściółkowanie azalii japońskiej. Po posadzeniu roślin, podłoże wokół nich należy wyściółkować przekompostowaną korą sosnową, która nie tylko zapobiegnie rozwojowi chwastów i nadmiernemu wysychaniu gleby, ale też pomoże utrzymać jej odczyn na odpowiednio niskim poziomie.
- Rośliny wrzosowate: wymagania roślin wrzosowatych
- Sadzenie roślin wrzosowatych – kiedy i jak sadzić wrzosy, wrzośce, rododendrony, azalie i inne rośliny wrzosowate
- Mniej znane rośliny na wrzosowiska: modrzewnica, brukentalia, bażyna, dabecja, kiścień, mącznica – jak je uprawiać w ogrodzie
Czym nawozić azalie japońskie?
Dalsza pielęgnacja krzewów azalii polega głównie na ich nawożeniu w sezonie wegetacyjnym specjalnymi nawozami dla roślin kwasolubnych (nawozy zawierające azot stosuje się tylko do końca lipca, po tym terminie można stosować jedynie nawozy jesienne, najlepiej przeznaczone dla roślin kwasolubnych) oraz podlewaniu w okresach suszy, gdyż krzewy mają stosunkowo płytki system korzeniowy i przedłużająca się susza może nawet doprowadzić do ich obumierania.
Czy azalie japońskie trzeba przycinać?
Azali japońskich nie należy natomiast przycinać, gdyż nie lubią tego zabiegu i trudno się po nim regenerują. Z tego względu wiosną wykonuje się w ich przypadku jedynie cięcie sanitarne, polegające na usuwaniu pędów chorych, uszkodzonych i połamanych.
Czy usuwać przekwitłe kwiaty azalii?
Dobrze też usuwać z krzewów przekwitłe kwiatostany, delikatnie je wyłamując, dzięki czemu tworzące się u ich podstawy pąki kwiatowe, będą miały lepsze warunki do wzrostu i rozwoju.
Czy azalia japońska jest mrozoodporna?
Choć azalia japońska jest dostatecznie mrozoodporna, to jej pąki kwiatowe mogą zostać zniszczone przez wiosenne przymrozki, dlatego jeśli wiosną prognozy przewidują spadek temperatur, krzewy dobrze jest osłonić włókniną, która zabezpieczy ich pąki przed przemarznięciem.
Jakie choroby atakują azalie japońskie?
Niestety, azalie, podobnie jak różaneczniki, są roślinami podatnymi na szereg chorób i szkodników, dlatego w ich uprawie bardzo ważną rolę odgrywa profilaktyka, polegająca głównie na:
- unikaniu sadzenia na tym samym miejscu krzewów azalii po sobie i po innych gatunkach z rodziny wrzosowatych (szczególnie ze względu na bardzo groźną i nieuleczalną fytoftorozę, atakującą nie tylko różaneczniki, ale też wrzosy i rośliny iglaste),
- zakupie zdrowych sadzonek pochodzących ze sprawdzonego źródła,
- zachowaniu między roślinami odpowiednio dużych odstępów, zapewniających dobrą cyrkulację powietrza,
- unikaniu moczenia liści krzewów podczas podlewania,
- unikaniu przenawożenia roślin (są wrażliwe na zasolenie gleby),
- zapewnieniu krzewom odpowiednich warunków uprawy i właściwego pH gleby (zbyt wysoki odczyn powoduje u roślin chlorozę).
Poznaj inne pięknie kwitnące krzewy ogrodowe:
Zobacz galerię zdjęć: Kwitnące krzewy
Autor: Magdalena Michalak
Migdałek trójklapowyOsiąga 2 m wysokości i podobną szerokość. Ma wyprostowane szeroko rozpostarte pędy, które w czasie kwitnienia pokrywają gęsto pełne jasnoróżowe kwiaty. Często bywa szczepiony na pniu. Najlepiej rośnie w miejscach osłoniętych. Nie ma szczególnych wymagań, jeśli chodzi o glebę. Aby obficie kwitł, należy każdego roku zaraz po kwitnieniu przycinać wszystkie pędy nisko nad miejscem szczepienia. Pięknie wygląda jako roślina soliterowa na tle ciemnej zieleni drzew lub krzewów iglastych