Sadzenie roślin wrzosowatych – kiedy i jak sadzić wrzosy, wrzośce, rododendrony, azalie i inne rośliny wrzosowate

2021-08-30 16:14

Sadzenie roślin wrzosowatych wymaga przestrzegania kilku ważnych zasad. Po pierwsze pod rosliny wrzosowate należy odpowiednio przygotować podłoże. Podpowiadamy kiedy i jak prawidłowo sadzić wrzosy, wrzośce, rododendrony (różaneczniki), azalie i inne rośliny wrzosowate.

Wrzosowiska i rabaty wrzosowe mogą być jedną z największych atrakcji ogrodu. Warunkiem jest jednak właściwy dobór roślin i zapewnienie im odpowiednich warunków siedliskowych. W przypadku roślin wrzosowatych jest to szczególnie ważne, gdyż mają one dość specyficzne wymagania i są bardzo wrażliwe na błędy uprawowe. Podpowiadamy, jakie wybrać miejsce do sadzenia roślin wrzosowatych, jak przygotować podłoże i kiedy sadzić rośliny wrzosowate.

Sadzenie roślin wrzosowatych: wybór stanowiska

Rośliny wrzosowate mają swoje oczekiwania w stosunku do stanowiska, które powinno być cieniste lub półcieniste i osłonięte od wiatru, gdyż mocne słońce mogłoby spowodować u nich poparzenia, a zimny wiatr uszkodzenia mrozowe.

>>Przeczytaj też: Zakładamy wrzosowisko w ogrodzie

Sadzenie roślin wrzosowatych: dobre przygotowanie podłoża

Rośliny wrzosowate oczekują próchniczych, przepuszczalnych, stale lekko wilgotnych gleb o kwaśnym odczynie gleby (4–5,5 pH). Nie znoszą suszy, ani zalewania i bardzo źle reagują na zasadowy odczyn podłoża. Ich płytki, ale rozbudowany system korzeniowy równie łatwo przesycha z braku wody jak i ulega gniciu lub chorobom (np. fytoftoroza) od nadmiaru wilgoci. Z tego względu gleba pod uprawę roślin wrzosowych nie może być ani lekka i sucha, ani ciężka i mokra, ani też czasowo zalewana.Po wyborze dla roślin wrzosowatych odpowiedniego miejsca uprawy, musimy przygotować dla nich właściwe podłoże, gdyż gleba w ogrodach najczęściej nie nadaje się do ich uprawy (ma zbyt wysoki odczyn pH). Do przygotowania miejsca najlepiej przystąpić rok wcześniej, wybierając na kwaterze przeznaczonej pod wrzosowisko odpowiednią warstwę gleby i zastępując ją podłożem specjalnie przygotowanym dla roślin wrzosowatych. Głębokość dołka powinna wynosić od 20 cm do 30 cm dla roślin niskich (np. wrzosów, wrzośców, bażyny, golterii) do 40-50 cm dla gatunków wysokich (np. różaneczników, azalii, pierisów). Powstałe po wybraniu gleby zagłębienie należy wyłożyć warstwą drenażu (np. drobnymi kamieniami lub żwirem) i wypełnić kwaśnym torfem z dodatkiem przekompostowanej kory sosnowej, trocin z drzew iglastych lub igliwia, zmieszanych z wybraną z dołka ziemią. Jeśli mieszanka nie ma odpowiednio niskiego odczynu pH lub gleba w ogrodzie jest zasadowa, do podłoża należy dodać siarkę, która pomoże zwiększyć kwasowość (20-30 g na m2). Odpowiednimi dodatkami można też poprawić inne parametry podłoża. Przy lekkiej i łatwo przesychającej glebie, dodatek gliny pomoże utrzymać wilgoć w pobliżu korzeni, natomiast w przypadku gleby stosunkowo ciężkiej i dość wilgotnej, dodany do podłoża piasek ułatwi odpływ nadmiaru wody. W naturze wiele roślin wrzosowatych żyje w symbiozie z różnymi grzybami, dlatego do podłoża warto też dodać szczepionkę mikoryzową dla roślin wrzosowatych (zawierającą szczepy odpowiednich grzybów), która wspomoże prawidłowy wzrost i rozwój roślin.

Mikoryza – rośliny i grzyby w pożytecznej symbiozie >>>

Najpiękniejsze odmiany wrzosów do ogrodu i na balkon

Sadzenie roślin wrzosowatych: gotowe podłoże

Zamiast komponować podłoże samodzielnie, można też zastosować gotową ziemię do roślin wrzosowatych. Jest to rozwiązanie wygodne i pewne (gotowa mieszanka poza torfem i przekompostowaną korą sosnową, zawiera też odpowiedni zestaw mikro- i makroelementów oraz innych dodatków), ale dość kosztowne. Dlatego też po gotową ziemię lepiej sięgnąć w przypadku pojedynczych nasadzeń (dołek jednej rośliny), niż podczas tworzenia dużego wrzosowiska lub rabaty.

Sadzenie roślin wrzosowatych: kiedy sadzić

Kiedy mamy już przygotowane miejsce pod uprawę roślin wrzosowatych, możemy przystąpić do ich sadzenia. Najlepszym do tego celu okresem jest wiosna (marzec i kwiecień) lub jesień (połowa września do połowy października), gdyż wtedy można sadzić zarówno rośliny z odkrytym korzeniem, jak i krzewy zakupione w doniczkach. Sadzonki doniczkowane mają jednak tę zaletę, że mogą być sadzone także w innych terminach, praktycznie przez cały okres wegetacyjny.

Sadzenie roślin wrzosowatych: jak sadzić

Rośliny wrzosowate na miejsce stałe należy wysadzać na taką głębokość, na jakiej rosły dotychczas. W tym celu wykopujemy odpowiednio duży otwór, umieszczamy w nim bryłę korzeniową, zalewamy ją wodą i uzupełniamy otwór pozostałą częścią podłoża. Następnie jeszcze raz podlewamy roślinę, a glebę wokół niej ściółkujemy grubą, nawet kilkunastocentymetrową warstwą przekompostowanej kory sosnowej lub trocin z drzew iglastych (świeża kora i trociny mogą zawierać substancje szkodliwe dla roślin).

Kompozycje z roślin wrzosowatych, rabaty wrzosowe

Rośliny wrzosowate najlepiej prezentują się w grupach, dlatego warto sadzić obok siebie po kilka lub nawet kilkanaście roślin tego samego gatunku. Dobrze jest też urozmaicić kompozycję, sadząc razem rośliny różniące się między sobą wysokością, walorami ozdobnymi i terminem kwitnienia. Na dużej rabacie wrzosowej dobrze będą wyglądały grupy, złożone z różnych odmian wrzosów i wrzośców, zestawione z krzewami różaneczników, azalii, pierisów, kiścieni, modrzewnic czy kalmii, a także z krzewami iglastymi (karłowe odmiany sosen, świerków czy jałowców). Takie kompozycje można też uzupełnić innymi krzewami ozdobnymi i bylinami, takimi jak: wiązówka bulwkowa, ukwap dwupienny, zawciąg nadmorski, brunera wielkolistna, hortensja bukietowa, skimia japońska, zawilec mieszańcowy, tawułka chińska, pluskwica groniasta, żurawka, żarnowiec miotlasty lub trawami (np. kostrzewa sina, śmiałek darniowy). Wybierając rośliny towarzyszące, należy szukać gatunków o podobnych wymaganiach uprawowych co rośliny wrzosowate lub tolerujących kwaśny odczyn pH, gdyż inne mogłyby na takim stanowisku nie przetrwać.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE