Oprysk brzoskwini - kiedy pryskać brzoskwinie na kędzierzawość liści? Czym pryskać brzoskwinie na wiosnę?

2024-02-16 16:13

Ochronę drzew brzoskwini przed chorobami rozpoczynamy jeszcze zanim zacznie się sezon. Jakie opryski brzoskwini wykonuje się na wiosnę? Kiedy i czym pryskać brzoskwinie, by drzewa były zdrowe i dobrze owocowały?

Oprysk brzoskwini
Autor: GettyImages Opryski brzoskwini przeciw chorobom rozpoczynamy na przedwiośniu

Spis treści

  1. Wiosenny oprysk brzoskwini na kędzierzawość liści
  2. Wiosenny oprysk brzoskwini na brunatną zgniliznę drzew pestkowych i mączniaka prawdziwego
  3. Wiosenny oprysk brzoskwini przeciw szkodnikom

Brzoskwinia nie jest drzewem owocowym łatwym w uprawie. Nie dość, że ma dość wysokie wymagania dotyczące gleby i stanowiska, to jeszcze jest narażona na groźne choroby roślin. Dlatego pielęgnując drzewa brzoskwini, musimy uwzględnić zabiegi ochronne. Pierwsze opryski przeciw chorobom wykonujemy na przedwiośniu. Czym i na co pryskać brzoskwinie na wiosnę?

Wiosenny oprysk brzoskwini na kędzierzawość liści

Wiosną, tuż przed pękaniem pąków brzoskwini, wykonujemy oprysk zapobiegający kędzierzawości liści brzoskwini.

Ochrona przed tą chorobą polega na jednorazowym, ale za to bardzo dokładnym, opryskaniu drzewek brzoskwiniowych w fazie spoczynku. Środkiem ochronnym należy pokryć całe drzewko: cały pień, wszystkie konary i gałęzie, pąki oraz podłoże pod brzoskwinią. Oprysk wykonujemy przy dodatniej temperaturze (powyżej 5 st. C), przy bezdeszczowej i miarę możliwości bezwietrznej aurze.

Najlepszym terminem opryskiwania brzoskwiń jest przedwiośnie lub wczesna wiosna - zazwyczaj oprysk wykonuje się na przełomie lutego i marca (oczywiście dokładny termin nie jest sztywny, bowiem zależy od przebiegu pogody w danym roku). Termin zabiegu ma ogromne znaczenie, bowiem jeśli go przegapimy, późniejsze opryski nie będą skuteczne. Nie zwalczymy kędzierzawości liści brzoskwini, gdy objawy choroby będą już widoczne na liściach. Zabieg wykonujemy przed fazą pękania pąków ponieważ nie chcemy, aby patogen w nie wniknął.

Na rynku dostępne są różne preparaty przeciw kędzierzawości liści brzoskwini. Do oprysków można wykorzystać m.in. środki ochrony, których substancją aktywną jest miedź, np. Miedzian 50 WP lub Miedzian Extra 350 SC. Polecany jest też Syllit 65 WP. Podczas wykonywania oprysku zawsze należy stosować się do zaleceń producenta. W opryskach przeciw kędzierzawości liści brzoskwini można też zastosować ekologiczne środki ochrony, np. Evasiol lub Lecitec.

Aby nie dopuścić do choroby, oprócz oprysku wiosennego, konieczny jest także zabieg wykonany jesienią, gdy drzewo zrzuci wszystkie liście (zwykle jest to przełom października i listopada).

Przeczytaj też:

Wiosenny oprysk brzoskwini na brunatną zgniliznę drzew pestkowych i mączniaka prawdziwego

Wiosną, jeszcze przed kwitnieniem brzoskwini, które rozpoczyna się już na przełomie marca i kwietnia (kwiaty brzoskwini pojawiają się jeszcze przed rozwojem liści), warto wykonać opryski na brunatną zgniliznę drzew pestkowych (należy go ponowić w okresie kwitnienia brzoskwini) oraz na mączniaka prawdziwego.

W przypadku zwalczania brunatnej zgnilizny drzew pestkowych brzoskwinie opryskujemy preparatami: Switch 62,5 WG oraz Signum 33 WP. Mączniaka prawdziwego na brzoskwini zwalczamy stosując preparaty: Miedzian 50 WP, Miedzian Extra 350 SC, Siarkol 800 SC, Siarkol 80 WG.

Wiosenny oprysk brzoskwini przeciw szkodnikom

Także wiosną, przed kwitnieniem, należy opryskać brzoskwinie przed szkodnikami takimi jak mszyce oraz zwojówki i inne gąsienice zjadające liście. Do oprysku można zastosować środek ochrony roślin Mospilan 20 SP (bezpieczny dla pożytecznych owadów zapylających) albo naturalne olejowe preparaty, takie jak: Emulpar 940 EC, Siltac EC, Treol 770 EC.

Przeczytaj też:

Skarby ogrodu - czy poznasz wszystkie owoce z domowego ogrodu i sadu?

Pytanie 1 z 9
Owoc na zdjęciu to...
aronia
Kędzierzawość liści brzoskwini
Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają