Budleja Dawida - kiedy i jak zabezpieczyć motyli krzew na zimę?
Budleja Dawida to gatunek wrażliwy na mróz i aby przetrwał zimowe miesiące, wymaga zastosowania odpowiednich osłon. Jak zatem okrywać budleję Dawida na zimę? Kiedy należy to zrobić?
Autor: Pracownia Sztuki Ogrodowej
Budleja Dawida - ogrodowy wabik na motyle
Budleja Dawida nie bez powodu nazywana jest „motylim krzewem”. Roślina w czasie kwitnienia przyciąga chmary motyli (jest odwiedzana nawet przez rzadko spotykane gatunki). Zdarza się, że danej chwili znajduje się na niej nawet kilkadziesiąt owadów. Dlatego jest chętnie uprawiana w przydomowych ogrodach, a czasem nawet na balkonach. Poszczególne odmiany budlei Dawida mogą kwitnąć od lata do jesieni na biało, różowo lub fioletowo.
Spis treści
- Budleja Dawida - krzew łatwy w uprawie, ale wrażliwy na mróz
- Profilaktyczna ochrona budlei Dawida przed mrozem
- Kiedy i jak zabezpieczyć budleję Dawida przed mrozem?
- Jak osłonić na zimę budleję uprawianą w donicy?
- Regeneracja budlei po zimie
Budleja Dawida - krzew łatwy w uprawie, ale wrażliwy na mróz
Budleja Dawida to krzew dość łatwy w uprawie, od wiosny do jesieni z reguły nie sprawia problemów. Lubi stanowiska jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione. Preferuje gleby piaszczysto-gliniaste, żyzne, o odczynie zbliżonym do naturalnego. W sezonie warto go 2-3-krotnie zasilić nawozami wieloskładnikowymi. W czasie suszy wymaga podlewania. Budleja Dawida nie jest jednak w pełni mrozoodporna. W chłodniejszych rejonach Polski i przy anomaliach pogodowych może przemarzać. Roślinę powinno się więc chronić przed ujemnymi temperaturami profilaktycznie - zapewniając odpowiednie warunki uprawy i doraźnie.
Przeczytaj też:
- Kiedy obcinać budleję Dawida po przekwitnięciu? Terminy
- Co zrobić, by budleja Dawida miała mnóstwo kwiatów? Trzeba ją przyciąć! Kiedy ciąć i nawozić „motyli krzew”?
Profilaktyczna ochrona budlei Dawida przed mrozem
- Budleję Dawida powinno się uprawiać w przepuszczalnym podłożu. Jeśli gleba będzie zbyt wilgotna lub okresowo zalewana, mrozoodporność krzewu ulegnie zmniejszeniu. Ponadto pojawi się problem z chorobami grzybowymi, osłabiającymi cenny okaz.
- Krzew należy nawozić w sposób zrównoważony. Wczesną wiosną warto podać nawóz azotowy (dla lepszego wzrostu), latem potasowy i fosforowy (dla dobrego krzewienia oraz obfitego kwitnienia). Jesienią odradza się stosowanie nawozów, w szczególności tych ze zwiększoną dawką azotu. W przeciwnym wypadku roślina zostanie pobudzona do wzrostu w momencie, gdy powinna kończyć sezon wegetacyjny. W rezultacie pędy budlei nie zdrewnieją i będą narażone na mróz.
- Budleję powinno się sadzić w miejscu osłoniętym, zacisznym. Trzeba w szczególności unikać wystawy wschodniej, gdzie w czasie zimy wieją silne, mroźne wiatry. Wiatr często przyczynia się do zamierania roślin w podobnej mierze, co mróz.
- Jeśli przez okres zimy wokół pędy budlei zalega grupa warstwa śniegu, warto ją pozostawić. To naturalna bariera ochronna dla korzeni.
- Starszych okazów nie powinno się przesadzać. Budleja Dawida wytwarza mięsiste korzenie, które łatwo można uszkodzić. Jeśli tak się stanie, zachodzi duże prawdopodobieństwo, że krzew nie przetrzyma zimy.
Autor: Pracownia Sztuki Ogrodowej
Budleja Dawida - ogrodowy wabik na motyle
Kiedy i jak zabezpieczyć budleję Dawida przed mrozem?
Budleję Dawida należy chronić stosując jednocześnie dwie metody.
Wokół podstawy pędu powinno się wyłożyć grubą (10-20-centymetrową) warstwę ściółki. Do tego celu stosuje się naturalne materiały – trociny, rozdrobnioną korę sosnową, igliwie lub liście. Dobrym sposobem jest także usypanie kopczyka z ziemi (podobnie jak przy ochronie róż). Ponadto krzew należy owinąć warstwą agrowłókniny, juty lub słomy. Oba zabiegi najlepiej przeprowadzić po pierwszych przymrozkach. Termin jest bardzo ważny. Jeśli prace wykona się zbyt wcześnie, osłony mogą zostać zasiedlone przez szkodniki (np. myszy). Jeśli natomiast będziemy zwlekali zbyt długo, budleja może zostać „naruszona” przez mróz.
Jak osłonić na zimę budleję uprawianą w donicy?
Odpowiednio zabezpieczyć przed mrozem należy także egzemplarze budlei Dawida uprawiane w pojemnikach. Donice warto osłonić z każdej strony materiałem ocieplającym, np. styropianem. Pojemnik można również zakopać w gruncie. Taki sposób uprawy jest praktykowany głównie w zachodniej Polsce.
Regeneracja budlei po zimie
Zimowe okrywy zdejmuje się z krzewu budlei Dawida, gdy minie ryzyko występowania mrozów. Wczesną wiosną krzew należy silnie przyciąć około 20 cm nad ziemią. Takie działanie pobudzi wzrost i krzewienie.
Zdarza się również, że mimo ochrony nadziemna część budlei przemarza. Wtedy roślinę warto przyciąć tuż przy ziemi. Istnieje duża szansa, że krzew wypuści nowe pędy od korzenia.