Cięcie drzew i krzewów: pielęgnacyjne, korygujące, formujące, odmładzające

2011-03-14 15:37

Pielęgnacja drzew i krzewów polega między innymi na umiejętnym przycinaniu drzewa i krzewy lepiej rosną, ładniej kwitną i dobrze owocują. W zależności od wieku i stanu zdrowotnego drzewa lub krzewu stosujemy różne rodzaje cięć: cięcie pielęgnacyjne, cięcie formujące, cięcie korygujące i cięcie odmładzające. Radziny, jak dobrze ciąć drzewa i krzewy.

ciecie-zywoplotu
Autor: Husqvarna AB Żywopłot należy przycinać regularnie co najmniej dwa razy w sezonie

Najważniejszym elementem w pielęgnacji drzew i krzewów jest ich cięcie. Dzięki umiejętnemu przycinaniu rośliny lepiej rosną, ładniej kwitną i dobrze owocują.

W zależności od wieku i stanu zdrowotnego drzewa lub krzewu stosujemy różne rodzaje cięć: kształtujemy przewodnik (czyli pień), usuwamy gałęzie, które się krzyżują, wycinamy martwe i połamane pędy, odciążamy konary i prześwietlamy roślinę.

Pamiętajmy też, że im drzewa i krzewy są młodsze, tym lepiej regenerują się po cięciu, a rany ze względu na niewielkie rozmiary o wiele szybciej zarastają. W przypadku drzew, mają tu znaczenie również powody praktyczne - po prosty łatwiej jest przyciąć mniejsze drzewo.

Cięcie drzew i krzewów - rodzaje

  • Cięcie pielęgnacyjne polega na usunięciu wszelkich suchych, uszkodzonych i chorych pędów drzew i krzewów. Wykonuje się je zazwyczaj wiosną, gdy rośliny rozpoczynają wegetację i można już rozpoznać, które pędy są w złym stanie.

  • Cięcie korygujące przeprowadzamy, jeżeli chcemy ograniczyć wielkość korony lub skrócić pędy zbyt wybujałe, wyrastające poza jej obrys, co pozwala utrzymać zwartą i regularną formę. Warto też usuwać pędy wrastające do wnętrza korony czy pędy krzyżujące się i powodujące otarcia kory. Zabiegi te można wykonywać już od lutego, zwłaszcza że w okresie bezlistnym łatwiej ocenić konstrukcję korony.

  • Cięcie formujące polega na skracaniu zeszłorocznych lub tegorocznych przyrostów dla nadania krzewom i drzewom odpowiedniego kształtu, zagęszczenia korony i wywołania obfitego kwitnienia. Krzewy o ozdobnych kwiatach pojawiających się na ubiegłorocznych pędach (forsycja, pigwowiec, migdałek trójklapowy) tniemy po przekwitnięciu. Te, których kwiaty pojawiają się na pędach tegorocznych (budleje, tawuły japońskie, hortensje bukietowe, wrzosy oraz wrzośce kwitnące latem) – wczesną wiosną tuż po rozpoczęciu wegetacji. Wykonując cięcie formujące pędy drzew i krzewów skracamy o 1/3 lub nawet 1/2 długości.

  • Cięcie odmładzające krzewów można wykonywać co kilka lat, a polega ono na usunięciu najstarszych pędów i skróceniu pozostałych do 20-40 cm nad ziemią. Przeprowadza się je u gatunków niewymagających corocznego cięcia (magnolie, lilaki pospolite, oczary, jabłonie rajskie, azalie). Jeśli krzew jest mało rozgałęziony, można postąpić radykalnie i wykonać cięcie tuż nad ziemią. Trzeba jednak pamiętać, że wtedy krzewy o kwiatach pojawiających się na pędach wieloletnich w najbliższym sezonie nie zakwitną.
Warto wiedzieć

Umiejętnie tnąc drzewa i krzewy, możemy tworzyć gładkie ściany żywopłotów, a także roślinne rzeźby (kule, sześciany, stożki, elementy spiralne, a nawet rozmaite postacie). Zainteresowanie kulturą Wschodu sprawia, że w ogrodach pojawiają się też drzewa i krzewy o fantazyjnie giętych konarach.

Formowanie drzew i krzewów wymaga cierpliwości, bo przez wiele sezonów trzeba skracać młode pędy, dążąc do zaplanowanego kształtu. Warto przy tym posługiwać się szablonami (z listewek lub grubego drutu), które nakłada się na roślinę i odcina pędy wystające poza obrys bryły.

Cięcie pielęgnacyjne, formujące, korygujące i odmładzające. Jak dobrze ciąć drzewa i krzewy
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska Cięcie odmładzające drzew można przeprowadzić jedynie u gatunków szybko rosnących, jak wierzby czy morwa, które po radykalnym cięciu łatwo wypuszczają nowe pędy

Polecamy film: Jak wybrać narzędzia ogrodnicze do przycinania roślin?

Jak wybrać narzędzia ogrodnicze do przycinania roślin?
Nasi Partnerzy polecają