| muratordom.pl » Ogród » Pielęgnacja ogrodu » Formowanie krzewów i drzew. Poznaj zasady formowania roślin

Formowanie krzewów i drzew. Poznaj zasady formowania roślin

Mało kto zdaje sobie sprawę, ile pracy wymaga formowanie krzewów i drzew zmierzające do wydobycia z nich określonego kształtu. Przycinanie, układanie młodych pędów, naginanie... A wszystko po to, by stworzyć formę, która łączyłaby naturalny urok rośliny z geometrią. Poznaj zasady formowania krzewów i drzew.

Amatorzy prac ogrodowych mogą samodzielnie formować krzewy i drzewa. Warto zadać sobie taki trud, zwłaszcza że oprócz walorów estetycznych rośliny formowane mogą utrzymywać wyznaczone rozmiary przez wiele lat, co ma duże znaczenie w małych ogrodach.

 

Rośliny dobre do formowania

Nie wszystkie drzewa i krzewy dobrze znoszą formowanie. Żeby podjęty wysiłek przyniósł oczekiwane efekty, trzeba wybrać odpowiednią roślinę do formowania.
Drzewa i krzewy liściaste rosną szybciej od iglaków i dlatego wymagają intensywniejszego przycinania. Nawet starsze gałęzie wytwarzają po przycięciu dużo nowych pędów. Dzięki temu łatwo można skorygować kształt rośliny, gdy któryś pęd ulegnie uszkodzeniu (np. przemarznie) i konieczne jest jego usunięcie. Dobrze znoszą formowanie: buk pospolity, bukszpan wieczniezielony (zimozielone liście), głóg jednoszyjkowy, grab pospolity, irga błyszcząca, klon polny, ligustr pospolity (w ciepłe zimy jego liście mogą nie opadać), lipa drobnolistna, pęcherznica kalinolistna.

 

Zasady formowania krzewów i drzew

  1. Przy formowaniu warto posługiwać się szablonem z drewnianych listewek lub bambusowych palików albo konstrukcją z prętów metalowych. Szablon nakłada się na roślinę i przycina pędy wystające poza wyznaczony kształt. Czasami, by osiągnąć ciekawą formę, przygina się gałęzie i mocuje je odciągami ze sznurka. W puste miejsca kieruje się młode pędy. Część niedoświetlonych i gorzej rosnących pędów z wnętrza rośliny można wycinać. Pozwoli to lepiej rosnąć pędom zewnętrznym.
  2. Jeżeli bryła, w jaką zostanie uformowana roślina, ma "siedzieć” na ziemi, trzeba wykonać pierwsze cięcie na wysokości 20 cm nad powierzchnią gruntu. Spowoduje ono silne rozkrzewienie i zagęszczenie rośliny u nasady. Krzewy sadzone z odkrytymi korzeniami tnie się w marcu, a sadzone jesienią – dopiero wiosną następnego roku, bo przycięte rośliny gorzej zimują. Rośliny sadzone w lecie z bryłą ziemi także trzeba przyciąć, nie później jednak niż w lipcu, a jeśli zostały posadzone późnym latem – dopiero wiosną następnego roku.
  3. Żeby formowana roślina ładnie się zagęściła, trzeba skracać jej pędy przez kilka pierwszych lat dwa-trzy razy w sezonie wegetacyjnym (zależnie od siły wzrostu nowych pędów). Po osiągnięciu przez roślinę planowanego kształtu należy ją przycinać w miarę potrzeb. Ostatnie przycinanie pędów powinno być wykonane nie później niż na początku września. Jeśli pędy zostaną przycięte zbyt późno, nie zdążą zdrewnieć przed zimą i mogą przemarznąć.
  4. Pędy należy skracać o połowę, a gdy roślina nieco się zagęści – o jedną trzecią ich długości. Gdy roślina osiągnie pożądany kształt i wielkość, można skracać prawie cały jednoroczny przyrost.
Autor: Andrzej T. Papliński

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Jak pielęgnować?

  • Podlewać. By ograniczyć parowanie podłoża można je wyściółkować korą, wiórami albo wysypać żwirkiem.
  • Nawozić. Rośliny regularnie nawożone silniej się rozrastają i są gęściejsze, warto więc zasilać je nawozami odpowiednimi dla drzew liściastych.
  • Chronić. Zwłaszcza przed mrozem i śniegiem. Przycinane rośliny są z reguły mniej odporne na mróz, zwłaszcza bukszpany, cyprysiki i żywotniki. Dlatego warto osłonić ich korony, by mieć pewność, że nie przemarzną (wszelkie uszkodzenia na formowanych roślinach są bardzo widoczne).

Kosiarki do trawy - jak wybrać dobrą kosiarkę do ogrodu? Jak kosić trawnik?

Wybór kosiarki do trawy powinien być poprzedzony dobrym przygotowaniem. Zanim zdecydujesz...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Przycinanie róż. Cięcie róż wielkokwiatowych,...

Przycinanie róż to zabieg pielęgnacyjny, który ma duży wpływ na kondycję i kwitnienie krzewu....

Kosiarki do przydomowego ogrodu. PRZEGLĄD

Jaka kosiarka do małego ogrodu, a jaka do koszenia dużej powierzchni? Kosiarka z koszem na trawę czy z opcją...

Szkodniki iglaków: tarczniki, ochojnik,...

Aby zwalczyć szkodniki iglaków: tarczniki, ochojnika, miodownicę, miseczniki, trzeba zastosować...

Nawadnianie ogrodu - projekt i instalacja...

Nawadnianie ogrodu latem to konieczność, warto więc założyć system nawadniania, który podleje rośliny...

GALERIA pięknych ogrodów

Piękny ogród to nie tylko odpowiednio dobrane gatunki roślin, ale też dobrze przycięty trawnik i...