Ściółkowanie na zimę ozimej cebuli i czosnku - czym ściółkować warzywa ozime?

2024-12-16 12:30

Uprawa warzyw ozimych jest świetnym sposobem na uzyskanie świeżych plonów poza tradycyjnym okresem wegetacji roślin. Częstym i popularnym wyborem jest ozima cebula i czosnek, które sadzi się jesienią, by uzyskać wcześniejsze plony wiosną. Ich udana uprawa zależy między innymi od zabezpieczenia przed niskimi temperaturami. Jak i czym ściółkować czosnek i cebulę ozimą?

Czosnek zimowy wyśiółkowany trocinami
Autor: GettyImages Czosnek zimowy wyśiółkowany trocinami

Spis treści

  1. Zalety ozimej uprawy cebuli i czosnku
  2. Sposób i terminy sadzenia czosnku i cebuli przed zimą
  3. Dlaczego warto ściółkować ozimy czosnek i cebulę?
  4. Jak i czym ściółkować ozimą cebulę i czosnek?

Zalety ozimej uprawy cebuli i czosnku

Największą zaletą sadzenia ozimych odmian czosnku i cebuli jest możliwość uzyskania plonów tych warzyw nawet 1-2 miesiące wcześniej w porównaniu z siewem czy sadzeniem wiosennym.

  • Ozimy czosnek, w zależności od odmiany jest gotowy do zbioru w lipcu i sierpniu.
  • W przypadku cebuli ozimej, zbiór świeżego szczypioru przypada zwykle już na kwiecień, a cebuli od maja.

Posadzone na jesień i dobrze pielęgnowane przez zimę, zdążą się ukorzenić i wiosną szybciej zaczną wegetację. Warto też dodać, że zarówno czosnek i cebula, to warzywa dość proste w uprawie, polecane nawet początkującym ogrodnikom, wymagające jedynie nieskomplikowanej pielęgnacji, a dające przy tym obfite plony. Dodatkowo, czosnek ozimy zwykle wyróżnia się silniejszym aromatem, a także lepiej się ukorzenia, przez co nie tylko daje szybsze plony, ale też jest bardziej odporny na infekcje i ataki szkodników.

Sposób i terminy sadzenia czosnku i cebuli przed zimą

Do uprawy zimowej należy wybrać tzw. ozime odmiany czosnku oraz cebuli, które zwykle sadzi się jesienią – od końca września i w październiku. Można zrobić to także później (listopad), ale wówczas jest większe ryzyko, że rośliny nie zdążą się dobrze ukorzenić przed zimą i będą mniej odporne.

  • Odmiany czosnku ozimego (ząbki) sadzi się w rzędach co około 30 cm, umieszczając je w podłożu na głębokość 6-8 cm, co 10 cm w rzędzie. To ważne, ponieważ zbyt płytkie sadzenie zwiększa ryzyko przemarznięcia, a zbyt głębokie może zaburzać i opóźniać wschody.
  • Cebulę ozimą zazwyczaj uprawia się z dymki (sadzenie cebulek), ale stosuje się też ozimy wysiew nasion. Cebulę dymkę sadzi się we wrześniu i październiku na głębokości około 4 cm, w rzędach oddalonych od siebie co 30-40 cm i co 8 cm w rzędzie.

W przypadku uprawy z nasion, wysiew wykonuje się jeszcze latem (w drugiej połowie sierpnia lub z początkiem września), tak by jeszcze do końca listopada wykształciły 3-4 liście, co pozwoli roślinie lepiej przetrwać zimę. Nasiona wysiewa się w wilgotnej glebie, w rowkach o głębokości 1-2 cm i zwykle w rzędach co 30 cm.

Warto pamiętać o przygotowaniu właściwych warunków do uprawy tych warzyw, w tym przede wszystkim gleby. Zarówno cebula, jak i czosnek preferują umiarkowanie wilgotną, żyzną, próchniczną glebę o odczynie zbliżonym do obojętnego (pH 6,5-7,5). W glebie zbyt kwaśnej rośliny nie rosną dobrze i mogą dawać słabe plony. Warto więc dobrze spulchnić glebę i zasilić ją kompostem przed planowaną uprawą. Kluczowe dla rozwoju posadzonych cebul jest utrzymanie stale umiarkowanie wilgotnej gleby.

Polecane odmiany czosnku ozimego, to między innymi ARKUS, HARNAŚ, ORNAK, SYBERYJSKI, a w przypadku cebuli dymki, zalecaną odmianą jest SENSHYU YELLOW. Do uprawy cebuli ozimej z nasion polecić można odmiany AUGUSTA, AGRA, AMIGO, DALILA, ELECTRIC (fioletowa łuska), SIBIR, WOLF.

Dlaczego warto ściółkować ozimy czosnek i cebulę?

Aby ozima cebula i czosnek dobrze się ukorzeniły i dały wiosną obfite i szybkie plony, muszą być odpowiednio zabezpieczone przed ewentualnymi mrozami zimą.

Najlepszym i zwykle stosowanym sposobem zabezpieczania gleby w miejscu sadzenia czy wysiewu tych warzyw jest okrywanie białą agrowłókniną lub ściółkowanie różnymi materiałami. Dzięki temu chronimy glebę i ukorzeniające się w niej rośliny przed przemarzaniem (szczególnie w bezśnieżne zimy), ale także ograniczamy ubytek wilgoci z podłoża. Stosowanie odpowiedniej ściółki wpływa też na odżywienie gleby w materię organiczną, a także znacznie lub całkowicie ogranicza rozwój chwastów. Ściółkowanie ozimej cebuli i czosnku jest szczególnie ważne w przypadku późnego sadzania np. w listopadzie, by mogły się ukorzenić i lepiej przetrwać zimę.

Jak i czym ściółkować ozimą cebulę i czosnek?

Ściółkowanie jest ważne dla udanej uprawy tych warzyw, ale warto zrobić to we właściwy sposób i używając odpowiednich materiałów. Trzeba pamiętać, aby nie rozsypywać zbyt grubej warstwy ściółki (wystarczy zwykle 5-7 cm) i nie robić tego zbyt wcześnie (dopiero po nadejściu zimowych przymrozków). Dobrze jest zadbać też o to, by warstwa ściółki umożliwiła swobodne kiełkowanie pędów cebuli i czosnku (nie może być zbita i ciężka). Do tego celu świetnie będą nadawały się naturalne materiały, w tym często pochodzące z ogrodu resztki roślinne, np. skoszona, przesuszona trawa czy suche liście opadłe z drzew. Najczęściej jednak do ściółkowania grządek z warzywami ozimymi stosuje się słomę, zrębki, trociny, drobną korę, a także kompost.

Przeczytaj też: Kiedy zbierać czosnek? Czy lipiec to dobry termin na zbiór czosnku?

Murowane starcie
Taras naziemny - masywny czy lekki. MUROWANE STARCIE
Murator Google News
Autor:
#MuratorOgroduje: Sposoby na zabezpieczenie roślin przed zimą
Nasi Partnerzy polecają