Sadzenie czosnku zimowego: kluczowe zasady i terminy dla ogrodników

2024-11-14 11:58

Czosnek zimowy jest sadzony do gruntu jesienią. Jak przygotować ziemię przed sadzeniem czosnku zimowego? Kiedy i jak głęboko sadzić czosnek zimowy, czyli ozimy i jak go uprawiać? Kiedy wykopywać czosnek zimowy? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule.

Spis treści

  1. Czosnek zimowy i czosnek wiosenny - czym się różnią?
  2. Jak przygotować ziemię przed sadzeniem czosnku zimowego?
  3. Jak uprawiać czosnek zimowy?
  4. Kiedy sadzić czosnek zimowy do gruntu?
  5. Jak przygotować czosnek do sadzenia?
  6. Jak sadzić czosnek na zimę? Jak głęboko sadzić?
  7. Kiedy wykopujemy czosnek zimowy?

Czosnek pospolity to jedno z najczęściej uprawianych w ogrodach warzyw. Jest ceniony za swoje właściwości zdrowotne, ale także za walory smakowe. Jesienią do gruntu sadzimy tzw. czosnek zimowy. Czym jest czosnek zimowy i jak go odróżnić od czosnku wiosennego? Kiedy, gdzie i jak sadzić czosnek zimowy w ogrodzie? Co jest ważne w jego uprawie?

Czosnek zimowy i czosnek wiosenny - czym się różnią?

Podstawową różnicą między czosnkiem zimowym a czosnkiem wiosennym jest termin sadzenia.

  • Czosnek zimowy, określany jako czosnek ozimy (zimuje w gruncie), tworzy pędy kwiatostanowe i sadzi się go jesienią.
  • Czosnek wiosenny, określany jako czosnek jary, nie ma pędów kwiatostanowych i sadzimy go wiosną.

Czosnek zimowy tworzy większe główki i dojrzewa wcześniej (nawet o miesiąc) niż ten sadzony na wiosnę (ukorzenia się już przed zimą, a zieleni  już na przełomie zimy oraz wiosny).

Jak przygotować ziemię przed sadzeniem czosnku zimowego?

Czosnek zimowy należy uprawiać na glebach żyznych i bogatych w próchnicę, przewiewnych. Jeśli mamy w ogrodzie ziemię gorszej jakości, trzeba ją odpowiednio przygotować przed sadzeniem czosnku, nawożąc go rok wcześniej, jesienią, obornikiem (czosnek uprawia się w drugim roku po oborniku). W podłożu gorszej jakości czosnek tworzy mniejsze główki.

Jak uprawiać czosnek zimowy?

  • Czosnek bardzo lubi słoneczne stanowiska i na takich należy go uprawiać (w półcieniu tworzy mniejsze główki i dłużej dojrzewa).
  • Czosnek zimowy ma duże wymagania wodne - dużo wody potrzebuje przede wszystkim w okresie zawiązywania i rozwoju główek.
  • Dobrze jest czosnek ściółkować, np. słomą, korą lub kompostem.
  • Na grządce czosnek zimowy można uprawiać po kapuście, ogórkach, kalafiorze, selerze, nie należy natomiast sadzić go po sobie i warzywach cebulowych.
  • Jeśli chcemy uzyskać większy plon, dobrze jest ścięcie pędów kwiatostanowych zaraz po ich ukazaniu się.

Kiedy sadzić czosnek zimowy do gruntu?

Czosnek najlepiej sadzić we wrześniu i październiku, aby zdążył ukorzenić się przed zimą.

Galeria zdjęć: Sadzenie czosnku do gruntu

Jak przygotować czosnek do sadzenia?

Do sadzenia wybieramy duże główki czosnku - z takich wyrosną dorodniejsze rośliny, które zawiążą większe główki. Każdą główkę dzielimy na pojedyncze ząbki (robimy to bezpośrednio przed sadzeniem - nie wcześniej!). Każdy ząbek musi mieć fragment piętki.

Ząbki można też przed sadzeniem obtoczyć ząbki czosnku w popiele drzewnym, co zabezpieczy przed chorobami grzybowymi. Można też moczyć ząbki w specjalnych roztworach preparatów do zaprawiania cebul.

Jak sadzić czosnek na zimę? Jak głęboko sadzić?

Przy sadzeniu czosnku ozimego bardzo ważna jest głębokość, na jakiej umieszcza się ząbki - powinna ona być większa niż w przypadku sadzenia wiosennego. Ząbki czosnku zimowego sadzimy na głębokości 5-8 cm (zależy od wielkości ząbków), w odległości 6-10 cm od siebie, w rzędach oddalonych od siebie o 20-30 cm.

Ząbki umieszcza się w ziemi pionowo, tak zwaną piętką do dołu. Po posadzeniu miejsce uprawy czosnku należy obficie podlać. Czosnek ozimy nie wymaga ściółkowania.

Kiedy wykopujemy czosnek zimowy?

Czosnek zimowy zbiera się w lipcu - wtedy, gdy liście czosnku zasychają.

Nie przegap:

QUIZ: Smakowite pary - do jakiej potrawy pasuje ta przyprawa?
Pytanie 1 z 13
Cynamon
Zdjęcie
#MuratorOgroduje: Nawadnianie kropelkowe w ogrodzie
Taras naziemny - masywny czy lekki. MUROWANE STARCIE
Piotr Laskowski oraz Radosław Murat zapraszają na "Murowane Starcie". W tym odcinku, prowadzący zetrą się o wybór technologii tarasów naziemnych. Co i w jakich sytuacjach wybrać, taras masywny czy lekki? Zapraszamy do odsłuchu
Murowane starcie
Murator Google News
Autor: