Jak się pozbyć miseczników z domowych roślin doniczkowych?

2024-12-09 7:53

Miseczniki to szkodniki atakujące różne rośliny, w tym domowe kwiaty doniczkowe. Podpowiadamy, jak pozbyć się miseczników z domowych roślin doniczkowych. Jak zwalczać miseczniki?

Misecznik cytrusowiec
Autor: GettyImages Misecznik cytrusowiec

Spis treści

  1. Na jakich roślinach doniczkowych żerują miseczniki?
  2. Jak poznać, że na roślinie żerują miseczniki?
  3. Kiedy i jak zwalczać miseczniki?
  4. Domowe sposoby zwalczania miseczników
  5. Zwalczanie miseczników środkami chemicznymi

Miseczniki odżywiają się sokiem roślin. Skutkiem żerowania tych szkodników jest szybkie osłabienie zaatakowanej rośliny, co w konsekwencji może doprowadzić nawet do jej obumarcia. Na roślinach doniczkowych mogą żerować różne gatunki zaliczane do rodziny misecznikowatych, np. misecznik oliwkowiec, misecznik cytrusowiec.

Na jakich roślinach doniczkowych żerują miseczniki?

Miseczniki atakują m.in.: drzewka kawowe i cytrusowe, fikusy, storczyki, oleandry, palmy i paprocie domowe, mirty, bluszcze, asparagusy, draceny, juki, agawy, anturia, sagowce, aralie czy filodendrony.

Jak poznać, że na roślinie żerują miseczniki?

Miseczniki zazwyczaj żerują na dolnej stronie liści, ogonkach liściowych oraz pędach. Jeśli naszą roślinę zaatakowały miseczniki, możemy w tych właśnie miejscach zauważyć niewielkie (wielkości kilku mm), wypukłe tarczki, najczęściej o brązowej lub czerwonawej barwie. Pod nimi ukrywają się szkodniki.

Rośliny zaatakowane przez miseczniki słabiej rosną, ich pędy i liście początkowo żółkną, potem brązowieją i mogą stopniowo zamierać. Podczas żerowania szkodniki wydzielają lepką rosę miodową (zwaną także spadzią), która jest znakomitą pożywką dla grzybów sadzakowych. Miseczniki przyczyniają się również do przenoszenia chorób wirusowych.

Przeczytaj też: Tarczniki - groźne szkodniki roślin doniczkowych: jak je rozpoznać i zwalczyć?

Kiedy i jak zwalczać miseczniki?

Jeśli chcemy uratować roślinę, zwalczanie szkodnika trzeba rozpocząć niezwłocznie po zauważeniu pierwszych tarczek na liściach czy pędach. Występowaniu miseczników sprzyjają wysoka temperatura i niska wilgotność (suche powietrze).Zwalczać miseczniki można domowymi sposobami, a jeśli okażą się one nieskuteczne – chemicznymi środkami ochrony roślin.

Ważna jest regularna obserwacja domowych roślin i niedopuszczenie do rozprzestrzeniania się miseczników.

Domowe sposoby zwalczania miseczników

Zacznijmy od tego, że kupując roślinę doniczkową należy dokładnie ją obejrzeć i zrezygnować z okazu, na którym występują brązowe tarczki.

Jeśli jednak tarczki zauważyliśmy na roślinach, które już mamy w domu, spróbujmy je usunąć ręcznie – to najprostszy sposób pozbycia się miseczników. Jest jednak dość pracochłonny.Najpierw okrywamy ziemię w doniczce folią. Tarczki po kolei podważamy przy pomocy patyczka higienicznego lub wykałaczki i usuwamy. Miejsca po tarczkach przemywamy wodą z rozpuszczonym w niej mydłem potasowym.Tarczki można także zdrapać szczoteczką lub szmatką namoczoną w wodzie mydlanej.

Do pozbycia się miseczników możemy też wykorzystać przygotowany w domu preparat będący mieszanką wody, szarego mydła, octu i alkoholu (szklanka wody, po łyżce stołowej mydła, octu i alkoholu). Wacikiem lub szmatką nasączoną takim preparatem przecieramy dokładnie całą roślinę, zwracając szczególną uwagę na miejsca, gdzie miseczniki najchętniej żerują.

Innym domowym sposobem pozbycia się miseczników jest oprysk rośliny naturalnymi preparatami z czosnku, cebuli czy pokrzywy.

Zwalczanie miseczników środkami chemicznymi

Gdy domowe sposoby nie poskutkują, trzeba sięgnąć po chemiczne środki ochrony roślin przeznaczone do zwalczania miseczników (do nabycia w sklepach ogrodniczych i marketach). Możemy wybierać spośród preparatów do oprysków, płynnych preparatów doglebowych (przed zabiegiem ziemia musi być wilgotna) albo pałeczek doglebowych.

Pamiętajmy, aby oprysków preparatami chemicznymi nie wykonywać w domu – roślinę, którą chcemy opryskać należy wynieść na zewnątrz, opryskać, a następnie wnieść do domu dopiero po kilku godzinach.

Przeczytaj też: Cynamon na ziemiórki – czy jest skuteczny, jak działa, jak stosować?

Gwiazda betlejemska. Jak ją pielęgnować?
Murowane starcie
Taras naziemny - masywny czy lekki. MUROWANE STARCIE
Murator Google News
Autor:
Nasi Partnerzy polecają