Dlaczego należy bielić drzewka owocowe? Czemu służy bielenie drzew owocowych?

2024-01-10 14:13

Bielenie pni drzew owocowych zabezpiecza je przed uszkodzeniem kory. Podpowiadamy kiedy i jak prawidłowo bielić drzewka owocowe w ogrodzie i na działce. Kiedy i jak najlepiej bielić drzewa owocowe, by je ochronić?

Bielenie pni drzew
Autor: GettyImages Wykonanie zabiegu bielenia drzew owocowych na przedwiośniu jest zbyt późne

Bielenie pni drzew owocowych to bardzo ważny zabieg pielęgnacyjny, który należy przeprowadzić zimą.

Spis treści

  1. Dlaczego trzeba bielić drzewa owocowe?
  2. Termin bielenia drzewek owocowych
  3. Bielenie drzew - galeria zdjęć
  4. Czym bielić drzewa owocowe? Wapno do bielenia drzew
  5. Jak prawidłowo bielić pnie drzewek?

Dlaczego trzeba bielić drzewa owocowe?

Zabieg bielenia zabezpiecza drzewa przed powstaniem ran zgorzelinowych, które powstają pod wpływem działania promieni słońca za dnia silnie nagrzewających korę (pobudzając do życia znajdujące się pod nią tkanki) oraz silnego mrozu w nocy. Taka gwałtowna zmiana temperatury może sprawić, że tkanki drzewa owocowego zamierają, a kora odrywa się od pnia i pęka (przede wszystkim od południowej i zachodniej strony). W ten sposób powstają rany zgorzelinowe. Sprzyjające warunki do powstawania ran zgorzelinowych występują w styczniu i lutym. Bielenie pni drzew owocowych przeciwdziała temu zjawisku, ponieważ biały kolor odbija promienie słońca i zapobiega nagrzewaniu się kory drzewa.

Termin bielenia drzewek owocowych

Bielenie drzew owocowych zabezpiecza pnie drzew owocowych przed uszkodzeniami, które wynikają z nagłych zmian temperatury. To zabieg pielęgnacyjny, który należy wykonać, gdy dni są słoneczne, a noce mroźne. Bielimy drzewa najpóźniej w pierwszej połowie stycznia, ale najlepszym terminem na zabieg jest połowa grudnia.

W razie konieczności, na przykład jeśli wapno zostało spłukane przez deszcz, zabieg należy powtórzyć w lutym. A jeśli nie zdążyliśmy pobielić pni drzew w grudniu lub w styczniu, koniecznie zróbmy to w lutym. Należy dopilnować, by pnie drzew owocowych były pobielone aż do początku marca.

Pamiętajmy, by drzewa owocowe pobielić przed nastaniem zimy, a nie po jej zakończeniu.

Bielenie drzew - galeria zdjęć

Czym bielić drzewa owocowe? Wapno do bielenia drzew

Do bielenia pni drzew najczęściej stosuje się wapno, a dokładnie mleko wapienne, które sporządzamy dobrze mieszając 2 kg tlenku wapna (czyli wapna palonego) z 10 litrami wody. Do tak przygotowanej zawiesiny można dodać substancję poprawiającą przyczepność wapna, np. glinę, białą farbę emulsyjną lub krochmal – dzięki temu wapno łatwiej "przyczepi się" do pnia. W sklepach ogrodniczych dostępne są też gotowe preparaty do bielenia pni w praktycznych, niedużych opakowaniach.

Jak prawidłowo bielić pnie drzewek?

Przygotowany roztwór wapna nanosimy na pnie oraz grube konary drzew owocowych dużym pędzlem, który ma miękkie włosie. Szczególnie starannie i nieco wyżej niż pozostałe bielimy pnie od strony południowej, ponieważ to ona najbardziej się nagrzewa i przez to jest najbardziej narażona na rany zgorzelinowe. Warstwa wapna po jakimś czasie zostanie zmyta z pni przez deszcze, nie trzeba jej więc usuwać.

Na powstawanie ran zgorzelinowych najbardziej wrażliwe są jabłonie, śliwy i czereśnie, zwłaszcza te szczepione na wysokim pniu.

Krzewy i drzewa owocowe. Czy rozpoznasz je wszystkie?

Pytanie 1 z 9
Z tej rośliny zerwiesz...
winorośl
Bielenie pni drzew owocowych