Ogrodzenie murowane z pustaków ogrodzeniowych – instrukcja montażu krok po kroku

2023-12-27 7:37

Mur z pustaków ogrodzeniowych buduje się szybciej i prościej niż z kamienia. W połączeniu z prostymi przęsłami wykonanymi z aluminium powstanie nowoczesne i efektowne ogrodzenie. Pokazujemy jak zbudować takie ogrodzenie krok po kroku.

Szkoła Budowania - Budowanie z betonu komórkowego
Materiał sponsorowany

Spis treści

  1. Jaki pustak na ogrodzenie?
  2. Jak postawić płot z bloczków?
  3. Jaki fundament pod ogrodzenie z bloczków betonowych
  4. Jak zbudować ogrodzenie z bloczków betonowych?
  5. Jak zalać i czym przykryć bloczki ogrodzeniowe?
  6. Jak montować instalacje w ogrodzeniu z pustaków?
  7. Czym wykończyć płot z pustaka ogrodzeniowego?
  8. Montaż ogrodzenia z bloczków cena
  9. Nowoczesne ogrodzenia – galeria pomysłów

Ogrodzenie usytuowane od strony ulicy pełni funkcję wyjątkową – jest nie tylko wizytówką domu, ale i strażnikiem wnętrza ogrodu – zwłaszcza gdy duża jego część nie jest schowana w głębi działki, tylko przylega do drogi publicznej. Wybór projektu i materiałów do budowy ogrodzenia powinien odpowiadać na obie te potrzeby.

Jaki pustak na ogrodzenie?

Ogrodzenie z pustaków betonowych to rozwiązanie nowoczesne – szerokie słupki z prostych prefabrykowanych bloczków betonowych (36 x 24 x 12 cm) oraz metalowe wypełnienia z szerokich, poziomych paneli, pasujące do nowoczesnego stylu ogrodu, jak i do samego budynku. Uzyskana w ten sposób szczelna przesłona zapewnia kameralność i osłonięcie posesji od strony drogi.

Kolorystyka ogrodzenia – jasne bloczki i szare przęsła – została dopasowana do zastosowanych w ogrodzie materiałów, elewacji budynku oraz szarości dachówki, okien i drzwi. Zaletą tego typu ogrodzenia jest bez wątpienia też jego trwałość oraz praktycznie brak konieczności konserwacji, ponieważ metalowe przęsła są zabezpieczone przed korozją przez ocynkowanie i malowanie proszkowe.

Jak postawić płot z bloczków?

Bardzo ważne, jeśli nie najważniejsze, jest poprawne posadowienie ogrodzenia względem granicy działki oraz ukształtowania terenu (w moim przypadku mocno opadał).

Najpowszechniejszą obecnie metodą jest stawianie ogrodzenia całą jego szerokością w obrysie działki, a więc lekko cofniętego do wewnątrz w stosunku do linii granicznych.

Jest to metoda najbezpieczniejsza, która nie narazi nas na krytykę i zarzuty „wejścia” komuś na teren działki. Warto jednak pamiętać, że rozważając tak precyzyjne posadowienie ogrodzenia, musimy być pewni położenia znaków granicznych. Aby nie narazić się na kłopoty, lepiej skorzystać z pomocy geodety, który swoimi metodami, na podstawie określonych dokumentów prawnych, wyznaczy lub sprawdzi znaki określające obrys działki.

Jaki fundament pod ogrodzenie z bloczków betonowych

Usytuowanie ogrodzenia na terenie ze znacznym spadkiem (różnica poziomów między początkiem a końcem frontowego odcinka działki wynosiła około metra) wymusiło jego zestopniowanie, czyli sukcesywne obniżanie fragmentów ogrodzenia po około 20 cm – tak, aby zniwelować przewyższenie i posadowić je zgodnie z ukształtowaniem terenu.

W praktyce zostało to rozwiązane w ten sposób, że najpierw została wylana ława ze zbrojonego betonu, której góra kończyła się nieco poniżej istniejącego terenu. Następnie na ławie wymurowano fundament schodkowy z betonowych bloczków fundamentowych, którego góra miała być dołem ogrodzenia i uwzględniała teoretyczny, założony poziom terenu przyszłego ogrodu, jak i przyległej do frontu posesji gruntowej drogi.

I o ile poziom ogrodu był możliwy do precyzyjnego założenia, o tyle poziom drogi nie był znany, ponieważ nie było jeszcze żadnych projektów jej realizacji. Planując górę fundamentu, odniesiono się więc do istniejącego już ogrodzenia posesji naprzeciwko. Fundament usytuowano zatem mniej więcej na poziomie fundamentu ogrodzenia tamtej posesji, tworząc tym samym sztywne ramy, w które kiedyś, gdy dojdzie do realizacji, wpisze się budowana droga osiedlowa.

Ogrodzenie z pustaków betonowych
Autor: Tomasz Szostak, www,zogrodemnaty.pl Schodkowy układ fundamentu pozwala na dostosowanie ogrodzenia do naturalnego spadku terenu, który z jednej strony definiuje przyległą drogę, a z drugiej – również stopniowany, tarasowy układ ogrodu

Jak zbudować ogrodzenie z bloczków betonowych?

Ogrodzenie frontowe z pustaków betonowych i wpasowanych w nie przęseł metalowych powstało dopiero w końcówce realizacji ogrodu. Celowo opóźniono jego budowę, aby nie utrudnić swobodnego dostępu do działki i nie zamknąć drogi dowozu materiałów budowlanych oraz dużych mas ziemi koniecznych do niwelowania terenu.

Budowa ogrodzenia z pustaków betonowych nie jest sprawą prostą i zdecydowanie warto to przedsięwzięcie powierzyć specjalistom. Od etapu przygotowania fundamentu (od którego poprawności zależy stabilność całej konstrukcji) przez murowanie aż po ostateczny montaż elementów metalowych. Gwarantuje to estetykę, ale przede wszystkim jakość i trwałość ogrodzenia.

Jak zalać i czym przykryć bloczki ogrodzeniowe?

Kolejne warstwy pustaków łączono klejem poliuretanowym. Po zakończeniu murowania otwory w pustakach wypełniono ręcznie przygotowaną na miejscu zaprawą cementową. Czynność dość żmudna, czyli zabetonowanie pustaków ogrodzeniowych, była wykonywana ręcznie. Umożliwiło to dokładne zaaplikowanie zaprawy, a także uniknięcie ewentualnych zabrudzeń bloczków betonem, co mogłoby mieć miejsce, gdyby prace te były prowadzone mechanicznie. Ostatnim etapem budowy ogrodzenia było przykrycie go prefabrykowanymi betonowymi daszkami – mocowanymi na klej poliuretanowy.

Jak montować instalacje w ogrodzeniu z pustaków?

Trzeba pamiętać o konieczności zabudowania w ogrodzeniu elementów niezbędnych instalacji znajdujących się w jego linii – szafki energetycznej, gazowej (jeśli jest), a także przewodów elektrycznych, które docelowo będą zasilały domofon, furtkę czy napęd bramy. Zabudowanie szafek instalacyjnych trzeba uwzględnić już na etapie planowania szerokości i lokalizacji słupków ogrodzeniowych, aby docelowo znalazły się właśnie w ich świetle, a nie pomiędzy nimi.

Z kolei przewody elektryczne do zasilania domofonu, furtki i bramy wprowadza się podczas murowania ogrodzenia – w plastikowych peszlach tuż nad fundamentem do wnętrza bloczków przez wywiercone w nich otwory.

Ogrodzenie z pustaków betonowych
Autor: Tomasz Szostak, www,zogrodemnaty.pl Przewody elektryczne do zasilania sterowania bramą doprowadzono w gruncie podczas budowy ogrodu. Następnie, na etapie murowania ogrodzenia, wypuszczono je w miejscu montażu siłowników bramy

Czym wykończyć płot z pustaka ogrodzeniowego?

Zwieńczeniem budowy ogrodzenia (w moim przypadku zrealizowanym około dwóch miesięcy po całkowitym zakończeniu budowy ogrodu) był montaż przęseł, furtki i bramy – czyli wypełnienie przestrzeni pomiędzy betonowymi słupkami. Prace te były wykonywane przez firmę specjalizującą się w budowie metalowych ogrodzeń, a poprzedziło je oczywiście dokładne obmierzenie i wykonanie na wymiar poszczególnych elementów.

Choć tak naprawdę sama budowa ogrodzenia – bez koniecznych przestojów technologicznych – trwała tylko tydzień (dwa dni realizacja wykopu i fundamentu, trzy dni murowanie ogrodzenia i kolejne dwa – montaż przęseł), to cały proces rozciągnięty był na kilka miesięcy i realizowany sukcesywnie, w miarę postępu prac związanych z zagospodarowaniem otoczenia domu oraz kompleksową budową ogrodu. Równolegle trwały prace przy wykańczaniu budynku.

Montaż ogrodzenia z bloczków cena

Orientacyjny koszt budowy 40 mb ogrodzenia z pustaków (z robocizną - ceny z 2022 roku):

  • fundament z betonu i bloczków betonowych: 7800 zł
  • ogrodzenie z pustaków betonowych 36 x 24 x 12 cm: 19 000 zł
  • brama, furtka, przęsła (wys. 152 cm): 20 000 zł.

Nowoczesne ogrodzenia – galeria pomysłów

O INWESTORZE
Tomasz Szostak

Autor: ARCHIWUM PRYWATNE

Tomasz Szostak, właściciel firmy zajmującej się zakładaniem i pielęgnacją ogrodów oraz terenów zieleni miejskiej, autor bloga „Z ogrodem na TY”.

Budowa ogrodu to proces równie złożony, jak budowa domu. W jej trakcie często pozwalamy sobie na różne ustępstwa, ale tylko poprawne wykonanie wszystkich prac może dać pełną satysfakcję z posiadania własnego kawałka przestrzeni. Popełnione błędy mogą ciągnąć się latami, nie wspominając o zmarnowanym czasie i funduszach.

„Krok po kroku zbuduj swój ogród” to projekt, który realizuję na blogu „Z ogrodem na TY”. W czasie rzeczywistym przedstawiam w nim budowę mojego domu i wykonanie ogrodu – od projektu aż po jego kompleksowe urządzenie. Pokazuję, z czyjej pomocy skorzystać, jakich materiałów użyć, jak i w jakiej kolejności wszystko ze sobą połączyć. Projekt rozpoczął się w zeszłym roku, gdy budowa domu była na etapie stanu surowego zamkniętego.

Zobacz inne etapy powstawania ogrodu pana Tomasza:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie