Układanie deski tarasowej na legarach. Zobacz, jak to zrobić krok po kroku

2023-06-29 7:52

Układanie deski tarasowej na legarach tylko pozornie jest łatwe. Warunkiem powodzenia będą odpowiedni dobór materiału i poprawność wykonania tarasu. Tłumaczymy, jak układać deskę tarasową.

Układanie deski tarasowej na legarach
Autor: Tomasz Szostak, www.zogrodemnaty.pl Taras z drewna dobrze kontrastuje z kamiennymi rabatami i betonową architekturą. Wprowadza naturalny akcent i ociepla wizerunek ogrodu

Spis treści

  1. Jak zrobić taras drewniany na legarach?
  2. Jaka deska tarasowa?
  3. Jak kłaść deski tarasowe – wzdłuż czy wszerz?
  4. Co dać pod deski tarasowe?
  5. Co ile legary pod deski tarasowe?
  6. Jak układać deskę tarasową?

Drewniany taras o łącznej powierzchni około 40 m² będzie łączyć w sobie kilka istotnych funkcji. To przede wszystkim miejsce wypoczynku w pobliżu ogrodowej strefy SPA, zbiornika wodnego oraz kaskady wodnej. Nie będzie zadaszony, a docelowo staną na nim leżaki – ma bowiem sprzyjać zażywaniu słonecznych kąpieli nad wodą. Oprócz tego będzie łączyć strefę wypoczynku z domem i przyległym do niego tarasem, co pozwoli na płynne przemieszczanie się między nimi po drewnianym chodniku otoczonym kamiennymi rabatami.

Jak zrobić taras drewniany na legarach?

Montaż tarasu był jednym z ostatnich etapów budowy ogrodu. Został wykonany po zakończeniu prac brukarskich i budowie wszystkich elementów ogrodowej architektury. Nie tylko dlatego, że ich realizacja stanowi oparcie dla tarasu, ale także z uwagi na ryzyko zniszczenia drewnianych desek, gdyby pojawiły się w ogrodzie za wcześnie, podczas trwania prac budowlanych.

Sam proces planowania i budowy tarasu rozpoczął się dużo wcześniej niż układanie desek, a mianowicie na etapie profilowania terenu i wyznaczania docelowych poziomów tarasów ogrodowych.

Jaka deska tarasowa?

Ważnym etapem planowania budowy tarasu był proces wyboru materiału. Otrzymałem tu duże wsparcie od konsultantów sklepu, w którym zdecydowałem się kupić deski tarasowe. Po zapoznaniu się z właściwościami różnych materiałów wybrałem Thermory termososnę skandynawską, czyli produkt estońskiego pioniera termomodyfikacji, który oferuje drewno od ponad 20 lat. Termomodyfikacja to proces, któremu są poddawane różne rodzaje drewna, także to na deski tarasowe.

Sosnę skandynawską wybrałem ze względu na ciepłą barwę drewna, dobrze pasującą do szarości betonowych elementów mojego ogrodu. Kolor ten można utrzymać dzięki regularnemu olejowaniu (dwa razy w sezonie), choć w przypadku tego materiału nie jest ono konieczne. Termososna pozostawiona bez olejowania szlachetnie patynuje, co – nie wpływając na jakość deski i jej żywotność – może nadawać tarasowi naturalny charakter. 

Tu znajdziesz więcej informacji o desek tarasowych:

Jak kłaść deski tarasowe – wzdłuż czy wszerz?

Budowę nawierzchni z desek rozpoczęto od wykonania tarasu przylegającego do domu. Następnie powstały dwa węższe przejścia prowadzące do ułożonego na końcu głównego tarasu wypoczynkowego. Warto dodać, że przyjęte na początku ułożenie desek – prostopadle do ściany budynku – było kontynuowane na wszystkich układanych kolejno powierzchniach, co dało wrażenie spójnej, jednolitej płaszczyzny drewnianej.

Nie jest to proces skomplikowany, niemniej warto postępować zgodnie z instrukcją dołączaną do zakupionego produktu. Wpływa to bez wątpienia na estetykę tarasu, a także na jego trwałość i stabilność, co ma kluczowe znaczenie przy dalszym użytkowaniu.

Co dać pod deski tarasowe?

Pierwszym etapem prac jest przygotowanie stabilnego podłoża, zapewniającego dobre odprowadzenie wody. Zostało ono wykonane na całym obszarze przyszłego tarasu – na pozbawionym wcześniej humusu gruncie ułożono warstwę tłucznia frakcji 16-32 mm. Grubość podbudowy została tak zaplanowana, aby jej góra po ubiciu znajdowała się na poziomie pozwalającym zmieścić wszystkie warstwy technologiczne tarasu (bloczki betonowe, podkładki, legary, deski) w taki sposób, by taras był ułożony na równi z otaczającymi go nawierzchniami.

Co ile legary pod deski tarasowe?

Na podbudowie z tłucznia ułożono bloczki betonowe. Rozmieszczono je tak, by zapewnić wymagane instrukcją montażu podparcie legarów (odległość między nimi nie może przekroczyć 40 cm) oraz 2-procentowy spadek umożliwiający odpływ wody z drewnianej posadzki. Legary także zostały wykonane z trwałego drewna modyfikowanego termicznie (termoświerku).

Podkładki gumowe umieszczone na każdym z bloczków pod legarami zapewniają poziomą izolację przeciwwilgociową, a jednocześnie nieco amortyzują sztywność całej konstrukcji.

Układanie deski tarasowej na legarach
Autor: Tomasz Szostak, www.zogrodemnaty.pl Zaletą ukrytego systemu montażu jest brak widocznych wkrętów. Poza tym przystosowane do niego deski nie są naruszane podczas mocowania, bo mają specjalne boczne wcięcia, w które wsuwa się elastyczne klipy

Jak układać deskę tarasową?

Ostatnim krokiem w budowie tarasu jest przykręcenie do legarów desek, czyli wierzchniej warstwy całej konstrukcji. To pracochłonna czynność, realizowana deska po desce według schematu: przycięcie na wymiar, zabezpieczenie powierzchni ciętej impregnatem i przykręcenie desek do legarów za pomocą uchwytów oraz wkrętów.

Zastosowaliśmy system tak zwanego montażu niewidocznego, gdzie plastikowe uchwyty (plastikowe teowniki) wchodzą w boczną szczelinę deski i od góry dokręcane są wkrętem. Mimo że jest to rozwiązanie nieco droższe od tradycyjnego, to zapewnia większą estetykę tarasu oraz trwałość, ponieważ wkręty nie uszkadzają struktury desek.

Zobacz, jak powstawały inne nawierzchnie w tym ogrodzie:

O INWESTORZE
Tomasz Szostak

Autor: ARCHIWUM PRYWATNE

Tomasz Szostak, właściciel firmy zajmującej się zakładaniem i pielęgnacją ogrodów oraz terenów zieleni miejskiej, autor bloga „Z ogrodem na TY”.

Budowa ogrodu to proces równie złożony, jak budowa domu. W jej trakcie często pozwalamy sobie na różne ustępstwa, ale tylko poprawne wykonanie wszystkich prac może dać pełną satysfakcję z posiadania własnego kawałka przestrzeni. Popełnione błędy mogą ciągnąć się latami, nie wspominając o zmarnowanym czasie i funduszach.

„Krok po kroku zbuduj swój ogród” to projekt, który realizuję na blogu „Z ogrodem na TY”. W czasie rzeczywistym przedstawiam w nim budowę mojego domu i wykonanie ogrodu – od projektu aż po jego kompleksowe urządzenie. Pokazuję, z czyjej pomocy skorzystać, jakich materiałów użyć, jak i w jakiej kolejności wszystko ze sobą połączyć. Projekt rozpoczął się w zeszłym roku, gdy budowa domu była na etapie stanu surowego zamkniętego.