Obrzeża i palisady betonowe - jak je prawidłowo osadzić?

2023-03-02 16:08
Obrzeża i palisady betonowe
Autor: Tomasz Szostak, www.zogrodemnaty.pl Obrzeża i palisady betonowe wyznaczają docelowe wysokości położenia nawierzchni. Warto dopilnować staranności przy ich układaniu

Obrzeża i palisady betonowe wyznaczają przebieg nawierzchni, schodów i murów oporowych. Nadają kształt przestrzeni, a także definiują styl i charakter przyszłego ogrodu. Pokazujemy, jak prawidłowo ułożyć obrzeża i palisady betonowe

Obrzeża, palisady i nawierzchnie tworzą sztywne ramy przyszłego ogrodu, do których trzeba się będzie odnosić na dalszych etapach jego realizacji – na przykład podczas równania terenu pod przyszły trawnik i rabaty. Tak powstanie równa powierzchnia, której docelowy poziom kształtujemy już na tym etapie.

Obrzeża i palisady betonowe – jak je wyznaczyć w terenie?

Przebieg nawierzchni – w tym również obrzeży i palisad betonowych - powinien być dokładnie oznaczony w projekcie ogrodu. To on stanowi konkretny punkt wyjścia do dokładnego wyniesienia elementów projektowanych w teren, czyli wiernego odzwierciedlenia i wyznaczenia w terenie tego, co zostało zawarte w projekcie.

Aby tego dokonać, wykonawca dobrze musi posługiwać się pojęciem skali i przed rozpoczęciem prac, element po elemencie, pobierając miary z mapy, metodami geometrycznymi odmierzać i wyznaczać je w terenie.

W przypadku projektów mocno rozbudowanych lepiej sprawę ułatwić i skorzystać z usług geodety, który metodami geodezyjnymi pobierze z mapy współrzędne poszczególnych elementów (punktów załamań), a następnie odpowiednim sprzętem, z milimetrową dokładnością wyznaczy je w terenie. Oczywiście nie zwalnia to wykonawcy z obowiązku właściwego czytania, wyznaczania i kontrolowania projektu na całym etapie realizacji budowy ogrodu.

W praktyce, w zależności od stopnia rozbudowania projektu oraz harmonogramu prac wykonawcy, geodeta pojawia się na budowie dwa-trzy razy, wyznaczając po kilka, kilkanaście punktów. Dzięki temu wykonawca otrzyma oznaczone główne punkty projektu, najczęściej konkretne punkty załamań, od których dalej już rozmierza sobie poszczególne elementy.

Dowiedz się więcej, na temat pracy geodety: Usługi geodezyjne - zakres i ceny. Geodeta na budowie

Jak układać obrzeża i palisady betonowe?

Sposób układania obrzeży i palisad betonowych jest ściśle określony przez producenta i powinien być przestrzegany. Wykopy pod obrzeża trzeba wykonać na odpowiednią głębokość – taką, aby zmieściły się w nim niezbędne warstwy podbudowy oraz samo obrzeże, które górą powinno licować z wcześniej wyznaczonym poziomem.

Podobnie jest z wykonaniem palisad betonowych (ja stosowałem palisady o wysokości 80 i 60 cm), które  docelowo, również górą, powinny licować z określonym, wcześniej wyznaczonym poziomem. W przypadku palisad warto dodatkowo zwrócić uwagę na poprawną głębokość betonowego fundamentu, który odpowiada za trwałość całej konstrukcji oraz stabilność nawierzchni, którą palisady mają ograniczać.

Więcej na temat układania obrzeży nawierzchni przeczytasz tutaj: Układanie krawężnika. Jak wybrać odpowiednie obrzeże do kostki brukowej

Obrzeża i palisady betonowe
Autor: Tomasz Szostak, www.zogrodemnaty.pl Już na tym etapie trzeba pomyśleć o przepustach, w które później będzie można włożyć przewody elektryczne i nawodnieniowe, by bezkolizyjnie przechodzić nimi pod nawierzchnią. Przepusty wykonuje się z rur PCW śr. 40 mm

Obrzeża – jak pod nimi poprowadzić instalacje?

Budując opisany szkielet ogrodu, trzeba również mieć na uwadze przyszłe działania, jak chociażby wykonywanie nawodnienia i oświetlenia ogrodu czy doprowadzenie zasilania do poszczególnych elementów ogrodu. Stąd w miejscach, w których będą krzyżowały się z obrzeżami czy przebiegały pod nawierzchniami, już na tym etapie należy wykonać specjalne przepusty, czyli zabudować pod nimi rury PCW o średnicy 40 mm. Umożliwi to na późniejszym etapie realizacji ogrodu wprowadzenie w nie odpowiednich przewodów elektrycznych lub nawodnieniowych.

Przeczytaj także: Jak układać instalację elektryczną w ogrodzie?

O INWESTORZE
Tomasz Szostak

Autor: ARCHIWUM PRYWATNE

Tomasz Szostak, właściciel firmy zajmującej się zakładaniem i pielęgnacją ogrodów oraz terenów zieleni miejskiej, autor bloga „Z ogrodem na TY”.

Budowa ogrodu to proces równie złożony, jak budowa domu. W jej trakcie często pozwalamy sobie na różne ustępstwa, ale tylko poprawne wykonanie wszystkich prac może dać pełną satysfakcję z posiadania własnego kawałka przestrzeni. Popełnione błędy mogą ciągnąć się latami, nie wspominając o zmarnowanym czasie i funduszach.

„Krok po kroku zbuduj swój ogród” to projekt, który realizuję na blogu „Z ogrodem na TY”. W czasie rzeczywistym przedstawiam w nim budowę mojego domu i wykonanie ogrodu – od projektu aż po jego kompleksowe urządzenie. Pokazuję, z czyjej pomocy skorzystać, jakich materiałów użyć, jak i w jakiej kolejności wszystko ze sobą połączyć. Projekt rozpoczął się w zeszłym roku, gdy budowa domu była na etapie stanu surowego zamkniętego.

Zobacz inne etapy powstawania ogrodu pana Tomasza:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie