System nawadniania ogrodu – zrób to sam albo z firmą

2023-06-15 16:41

W czasach upałów oszczędne podlewanie jest prawdziwym wyzwaniem, dlatego warto rozważyć montaż systemu nawadniania ogrodu. Dzięki niemu rośliny i trawnik będą podlane zawsze tak, jak tego potrzebują. Dowiedz się jak krok po kroku założyć system nawadniania ogrodu.

System nawadniania ogrodu
Autor: Tomasz Szostak, www.zogrodemnaty.pl System nawadniania ogrodu to połączenie wielu elementów, między innymi zraszaczy wynurzalnych do podlewania trawników oraz linii kroplujących na rabatach. Zraszacze podlewają z góry, linie rozsączają wodę powierzchniowo

Spis treści

  1. System nawadniania ogrodu – zrób to sam?
  2. Jak zaprojektować system nawadniania
  3. Jak obliczyć wydajność źródła wody?
  4. Ile kosztuje system nawadniania ogrodu?
  5. Jak zrobić system nawadniania ogrodu
  6. Kiedy spuścić wodę z nawodnienia?

Zamiast samodzielnie podlewać trawnik i rośliny, lepiej założyć, choćby najprostszą, instalację nawadniania. Gdy na dodatek jej praca jest sterowana automatycznie, rośliny dostają dokładnie tyle wody, ile potrzebują, co znacząco ograniczy jej zużycie.

Prawidłowo wykonany i użytkowany system nawodnieniowy jest praktycznie bezobsługowy i nie wymaga demontażu czy wymiany żadnych elementów.

System nawadniania ogrodu – zrób to sam?

System jest łatwy w obsłudze, a inteligentne rozwiązania pozwalają na sterowanie nimi zdalnie, za pomocą smartfona, praktycznie z dowolnego miejsca na świecie. Ogród będzie więc zaopiekowany, nawet podczas naszej nieobecności. Aby to jednak było możliwe, trzeba spełnić dwa istotne warunki. Po pierwsze odpowiednio zaprojektować cały system nawadniania, a po drugie – co równie ważne – poprawnie go wykonać.

Ja zdecydowałem się na usługę autoryzowanego partnera systemu nawadniającego, by mieć pewność, że założenia projektowe wiernie zostaną wykonane w terenie, a tym samym całość będzie działała zgodnie z oczekiwaniami.

Jak zaprojektować system nawadniania

Projekt nawodnienia, który powinien być realizowany na etapie planowania samego ogrodu, to rysunek techniczny obejmujący swoim zakresem takie elementy, jak:

  • zawory,
  • urządzenia sterujące,
  • skrzynki,
  • zraszacze,
  • rurociągi.

Rozpoczęcie procesu projektowego warto poprzedzić terenowym spotkaniem z projektantem. To podczas niego powinny zostać określone oczekiwania i możliwości inwestora, ale także przeanalizowany teren – jego ukształtowanie, otoczenie i ewentualnie inne przeszkody oraz uwarunkowania, które mogą mieć wpływ na przyszły system nawodnienia.

Należy również zwrócić uwagę na planowane czy budowane trwałe elementy zagospodarowania, takie jak podjazdy, chodniki oraz obrzeża, pod którymi powinno zostać zaplanowane umieszczenie przepustów z rur PCW (w te przepusty będą mogły być wprowadzone elementy nawodnienia).

Przygotowanie projektu systemu nawadniania niewątpliwie ułatwia gotowy plan aranżacji ogrodu z rozmieszczeniem nasadzeń roślinnych.

Efektem spotkania i podjętych ustaleń jest opracowanie kompleksowego projektu nawodnienia, które najczęściej składa się z wynurzalnych zraszaczy w trawnikach oraz linii kroplujących w rabatach i oczywiście całej armatury pomocniczej oraz sterującej.

Integralną częścią dobrze wykonanego projektu jest oczywiście zestawienie materiałowe, które pozwala na skompletowanie materiałów do przyjętych rozwiązań, a tym samym bezproblemową instalację systemu.

Przeczytaj także:

WARTO WIEDZIEĆ

Jak obliczyć wydajność źródła wody?

Ważnym i niestety często pomijanym elementem rozpoczęcia procesu projektowego jest sprawdzenie wydajności źródła wody, które będzie zasilało cały system nawadniania ogrodu.

Polega ono na umieszczeniu przy wyjściu źródła wody z budynku specjalnego urządzenia, które jest w stanie zmierzyć poziom ciśnienia wody przy określonym jej poborze. Są to istotne dane, które projektantowi dają obraz tego, czy źródło wody jest w stanie obsłużyć wszystkie przewidziane dla danego ogrodu rozwiązania (działające w tym samym czasie zraszacze, czy linie kroplujące).

Ile kosztuje system nawadniania ogrodu?

Za materiały do montażu całej instalacji nawadniania zapłaciłem około 10 000 zł. Koszt robocizny wyniósł kolejne 10 000 zł (ceny z 2022 roku).

Nakłady ponoszone na montaż nawodnienia (uzależnione od wielkości ogrodu, jego zagospodarowania, konfiguracji i ilości nasadzeń) to również dobrze zainwestowane pieniądze, które w kosztach całej inwestycji stanowią niewielki ich wycinek. A przecież to dzięki instalacji nawadniającej jest możliwe stworzenie ogrodu takiego, jak założono, w którym rośliny i trawniki będą odpowiednio podlane – tym samym nie pójdą na marne wysiłki i nakłady poniesione na ich urządzenie.

Jak zrobić system nawadniania ogrodu

Realizacja projektu nawodnienia powinna zbiegać się ze wspomnianym projektowaniem i planowaniem ogrodu, natomiast jeśli jest taka możliwość, warto zrobić to w okresie zimowym. To czas, który dla branży nawodnieniowej jest najlepszy na przygotowanie projektów, tak aby na starcie sezonu były gotowe do rozpoczęcia realizacji.

Budowa systemów nawodnieniowych najczęściej składa się z dwóch etapów.

Pierwszy polega przede wszystkim na zainstalowaniu elementów podziemnych – skrzynek rozprowadzających wodę do poszczególnych części całego systemu oraz wychodzących od nich nitek systemu nawadniania do których nie będzie dostępu po wykończeniu ogrodu (choćby ze względu na ułożenie siatki przeciw kretom czy wykonanie trawnika).

Etap drugi realizacji prac związanych z budową systemu nawadniania – wykonywany najczęściej w końcowym etapie budowy ogrodu – to tak naprawdę już tylko montaż elementów, które wychodzą z przygotowanych wcześniej rur montażowych. Są to przede wszystkim reduktory ciśnienia będące łącznikami pomiędzy rurami montażowymi a rurami linii kroplujących, linie kroplujące do podlewania rabat, a także zraszacze nawadniające trawniki.

System nawadniania ogrodu
Autor: Tomasz Szostak, www.zogrodemnaty.pl Linie kroplujące należące do jednej sekcji systemu nawadniania dzięki zamontowaniu trójników mogą rozchodzić się i – przechodząc pod obrzeżami – zasilać kilka różnych rabat

Przy realizacji nawodnienia trzeba zwracać uwagę na wiele wymogów technicznych. Długość linii kroplującej nie powinna być większa niż 50 m (odległość liczona od rozdzielacza do końca linii). Gwarantuje to jej efektywne działanie i nawadnianie roślin. Ważne jest również sprawdzanie szczelności instalacji na poszczególnych etapach realizacji a także właściwe ustawienie kierunków i zasięgów podlewania zraszaczy trawnikowych, które powinny pokrywać cały obszar trawnika, bez pozostawiania pustych pól.

Kiedy spuścić wodę z nawodnienia?

Opróżnienie przed zimą systemu nawodnienia z wody jest niezwykle istotne, bo jej pozostawienie mogłoby spowodować pod wpływem mrozu rozsadzenie poszczególnych elementów.

Spuszczenie wody to w praktyce tak zwane przedmuchanie instalacji nawadniającej. Polega ono na zakręceniu w budynku zaworu na wyjściu wody zasilającym system nawodnieniowy, podpięciu kompresora do specjalnej złączki zlokalizowanej za zaworem zamykającym, otwarciu poszczególnych sekcji i wydmuchaniu całej znajdującej się w nich wody. 

Koniecznie przeczytaj inne artykuły, dzięki którym dobrze się przygotujesz do montażu systemu nawodnienia:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.