Jaki rodzaj nawadniania jest odpowiedni do małego i dużego ogrodu?

2021-04-01 6:00
Nawadnianie Gerdena
Autor: Gardena Dysze zraszacza wahadłowego AquaZoom L zapewniają równomierne i bardzo precyzyjne nawadnianie trawnika

W dobie kurczących się naturalnych zasobów wody, racjonalne gospodarowanie wodą, staje się ważnym wyzwaniem – także w ogrodach. Problemom tym wychodzą naprzeciw nowoczesne, automatyczne systemy nawadniania ogrodów oraz urządzenia usprawniające tradycyjne podlewanie, które pozwalają oszczędzać wodę, czas i wydatki. Jak ułatwić sobie nawadnianie w małym, a jak w dużym ogrodzie?

Jak wygodnie i ekonomicznie nawadniać ogrody?

Najczęściej nawadniamy rośliny tradycyjnymi sposobami – za pomocą konewki lub węża ogrodowego. Aby ułatwić sobie nawadnianie za pomocą węża ogrodowego, warto sięgnąć po rożnego rodzaju urządzenia (bębny,wózki), pomagające i ułatwiające wygodne jego nawijanie, rozwijanie oraz przenoszenie i przechowywanie. Bębny mogą być mocowane na stałe, np. do ściany budynku lub w glebie za pomocą śruby, a także są wyposażone w automatyczny system zwijania węża, co bardzo ułatwia pracę w ogrodzie.

Tradycyjnie, a jednocześnie ekologicznie możemy także nawadniać ogrody za pomocą specjalnych pomp zainstalowanych w różnego rodzaju zbiornikach na wodę deszczową (lub studniach) na działkach i w ogrodach. Woda pompowana jest pod odpowiednim ciśnieniem do węża ogrodowego (lub do systemu nawadniania) i możemy bez problemu nawadniać rośliny.

Warto także poznać możliwości i zalety, jakie daje zautomatyzowanie nawadniania. Dzięki temu rozwiązaniu zyskujemy wygodę, oszczędzamy wodę i dodatkowo możemy dostosować częstotliwość podlewania do wymagań poszczególnych roślin, w zależności od aktualnej pogody. Co nie mniej ważne, systemy automatycznego nawadniania dają możliwość zaprogramowania nawadniania ogrodu w czasie naszej nieobecności.

Przeczytaj też: Ekonomiczne podlewanie ogrodu. Jak skutecznie podlewać ogród oszczędzając wodę >>>

Automatyczne nawadnianie w małych grodach

Na małych powierzchniach dosyć łatwo jest dobrać odpowiedni system nawadniania, gdyż dotarcie do niemal każdego zakątka ogrodu nie jest mocno utrudnione. Ponadto, koszty instalacji i eksploatacji takiego systemu na niewielkiej przestrzeni będą stosunkowo niskie. Najbardziej popularne w takim przypadku są zraszacze oraz nawadnianie kropelkowe.

W bardzo małych ogrodach, zwykle nie obsiewamy większości powierzchni trawnikami, a raczej zakładamy niewielkie rabaty z urozmaiconymi nasadzeniami. W takim przypadku, obok tradycyjnych metod podlewania, dobrze sprawdzi się system nawadniania kropelkowego, w którym linie kroplujące można zainstalować np. wzdłuż żywopłotu lub pomiędzy roślinami na grządkach. Takie rozwiązanie jest także możliwe do zainstalowania w przypadku uprawy pojedynczych roślin pojemnikowych - na balkonach lub tarasach. Za pomocą kroplowników rozmieszczonych na wężach lub taśmach kroplujących, umieszczonych pomiędzy roślinami, woda powoli i równomiernie wnika do gleby i trafia bezpośrednio do strefy korzeniowej roślin. Aby wszystko działało bez zakłóceń, potrzebny jest także montaż sterownika, który pozwala zaprogramować podlewanie poszczególnych miejsc w ogrodzie o dowolnie wybranej porze.

Przeczytaj też: Podlewanie ogrodu - co wybrać: podlewanie tradycyjne czy systemy nawadniania >>>

Nawadnianie w większych ogrodach

Innym rozwiązaniem, zarówno dla małych, jak i większych ogrodów może być instalacja różnego rodzaju zraszaczy. Zraszacze stałe (ruchome o różnym kącie zraszania), możemy podłączyć do zwykłego węża i ustawić w odpowiednim miejscu. Dzięki wahadłowemu lub obrotowemu ruchowi zraszacza możliwe jest podlanie ogrodu bez konieczności przemieszczania się z wężem. Bardziej zaawansowane oraz wygodne jest automatyczne nawadnianie z podziemnym systemem tzw. zraszaczy wynurzalnych i prostym programowaniem nawadniania. Tego typu systemy są bardzo pomocne szczególnie w nawadnianiu dużych ogrodów, z dużymi powierzchniami trawników. Obecnie, dzięki nowoczesnym systemom zraszaczy (wynurzalnych lub niewynurzalnych) w ten sposób możemy nawadniać także małe ogrody. Zraszacze takie mają szeroki zakres regulacji kąta i siły zraszania, co pozwala nawadniać powierzchnie różnego kształtu i wielkości.

Jak widać, niektóre systemy lepiej sprawdzą się do trawników, a inne bardziej pasują do nawadniania roślin na rabatach. Z tego względu przed wybraniem konkretnego systemu, czy sposobu nawadniania warto przede wszystkim mieć gotowy projekt lub plan ogrodu. O wiele łatwiej będzie wtedy wybrać i zaprojektować najlepszy (i najtańszy) sposób nawadniania roślin. Warto także pamiętać, że większość systemów można w łatwy sposób łączyć lub rozbudowywać, dzięki czemu można montować go stopniowo, niekoniecznie od razu w całym ogrodzie.

Przeczytaj też: Ujęcia wody w ogrodzie – skąd brać wodę do podlewania i jak rozmieścić krany? >>>

Nawadnianie Gerdena
Autor: Gardena Smart sterownik nawadniania - automatycznie steruje nawadnianiem w Twoim ogrodzie, tak by rośliny były podlewane w sposób elastyczny i zgodny z indywidualnymi wymaganiami. Pory nawadniania można wygodnie modyfikować z poziomu aplikacji smart zainstalowanej na smartfonie lub tablecie i w razie potrzeby dostosować do pór koszenia robota smart SILENO
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają