Jaki rodzaj nawadniania jest odpowiedni do małego i dużego ogrodu?
W dobie kurczących się naturalnych zasobów wody, racjonalne gospodarowanie wodą, staje się ważnym wyzwaniem – także w ogrodach. Problemom tym wychodzą naprzeciw nowoczesne, automatyczne systemy nawadniania ogrodów oraz urządzenia usprawniające tradycyjne podlewanie, które pozwalają oszczędzać wodę, czas i wydatki. Jak ułatwić sobie nawadnianie w małym, a jak w dużym ogrodzie?
Jak wygodnie i ekonomicznie nawadniać ogrody?
Najczęściej nawadniamy rośliny tradycyjnymi sposobami – za pomocą konewki lub węża ogrodowego. Aby ułatwić sobie nawadnianie za pomocą węża ogrodowego, warto sięgnąć po rożnego rodzaju urządzenia (bębny,wózki), pomagające i ułatwiające wygodne jego nawijanie, rozwijanie oraz przenoszenie i przechowywanie. Bębny mogą być mocowane na stałe, np. do ściany budynku lub w glebie za pomocą śruby, a także są wyposażone w automatyczny system zwijania węża, co bardzo ułatwia pracę w ogrodzie.
Tradycyjnie, a jednocześnie ekologicznie możemy także nawadniać ogrody za pomocą specjalnych pomp zainstalowanych w różnego rodzaju zbiornikach na wodę deszczową (lub studniach) na działkach i w ogrodach. Woda pompowana jest pod odpowiednim ciśnieniem do węża ogrodowego (lub do systemu nawadniania) i możemy bez problemu nawadniać rośliny.
Warto także poznać możliwości i zalety, jakie daje zautomatyzowanie nawadniania. Dzięki temu rozwiązaniu zyskujemy wygodę, oszczędzamy wodę i dodatkowo możemy dostosować częstotliwość podlewania do wymagań poszczególnych roślin, w zależności od aktualnej pogody. Co nie mniej ważne, systemy automatycznego nawadniania dają możliwość zaprogramowania nawadniania ogrodu w czasie naszej nieobecności.
Przeczytaj też: Ekonomiczne podlewanie ogrodu. Jak skutecznie podlewać ogród oszczędzając wodę >>>
Autor: Gardena
Zraszacz wahadłowy AquaZoom L - to solidny model zraszacza, które służy do podlewania obszarów o powierzchni do 350 m2. Zraszacz nawodni równomiernie i bez kałuż, wszystkie prostokątne powierzchnie. Za pomocą suwaków można ustawić zasięg zraszania od 7 do 21 metrów, szerokość od 4 do 17 metrów, a także regulować szybkość przepływu wody. Został wykonany z tworzyw najwyższej jakości, co zapewnia dużą trwałość i wytrzymałość na lata. Jest odporny na warunki atmosferyczne, a dysze z miękkiego tworzywa ułatwiają usuwanie kamienia. Zraszacze objęte są aż 5-letnią gwarancją.
Automatyczne nawadnianie w małych grodach
Na małych powierzchniach dosyć łatwo jest dobrać odpowiedni system nawadniania, gdyż dotarcie do niemal każdego zakątka ogrodu nie jest mocno utrudnione. Ponadto, koszty instalacji i eksploatacji takiego systemu na niewielkiej przestrzeni będą stosunkowo niskie. Najbardziej popularne w takim przypadku są zraszacze oraz nawadnianie kropelkowe.
W bardzo małych ogrodach, zwykle nie obsiewamy większości powierzchni trawnikami, a raczej zakładamy niewielkie rabaty z urozmaiconymi nasadzeniami. W takim przypadku, obok tradycyjnych metod podlewania, dobrze sprawdzi się system nawadniania kropelkowego, w którym linie kroplujące można zainstalować np. wzdłuż żywopłotu lub pomiędzy roślinami na grządkach. Takie rozwiązanie jest także możliwe do zainstalowania w przypadku uprawy pojedynczych roślin pojemnikowych - na balkonach lub tarasach. Za pomocą kroplowników rozmieszczonych na wężach lub taśmach kroplujących, umieszczonych pomiędzy roślinami, woda powoli i równomiernie wnika do gleby i trafia bezpośrednio do strefy korzeniowej roślin. Aby wszystko działało bez zakłóceń, potrzebny jest także montaż sterownika, który pozwala zaprogramować podlewanie poszczególnych miejsc w ogrodzie o dowolnie wybranej porze.
Przeczytaj też: Podlewanie ogrodu - co wybrać: podlewanie tradycyjne czy systemy nawadniania >>>
Nawadnianie w większych ogrodach
Innym rozwiązaniem, zarówno dla małych, jak i większych ogrodów może być instalacja różnego rodzaju zraszaczy. Zraszacze stałe (ruchome o różnym kącie zraszania), możemy podłączyć do zwykłego węża i ustawić w odpowiednim miejscu. Dzięki wahadłowemu lub obrotowemu ruchowi zraszacza możliwe jest podlanie ogrodu bez konieczności przemieszczania się z wężem. Bardziej zaawansowane oraz wygodne jest automatyczne nawadnianie z podziemnym systemem tzw. zraszaczy wynurzalnych i prostym programowaniem nawadniania. Tego typu systemy są bardzo pomocne szczególnie w nawadnianiu dużych ogrodów, z dużymi powierzchniami trawników. Obecnie, dzięki nowoczesnym systemom zraszaczy (wynurzalnych lub niewynurzalnych) w ten sposób możemy nawadniać także małe ogrody. Zraszacze takie mają szeroki zakres regulacji kąta i siły zraszania, co pozwala nawadniać powierzchnie różnego kształtu i wielkości.
Jak widać, niektóre systemy lepiej sprawdzą się do trawników, a inne bardziej pasują do nawadniania roślin na rabatach. Z tego względu przed wybraniem konkretnego systemu, czy sposobu nawadniania warto przede wszystkim mieć gotowy projekt lub plan ogrodu. O wiele łatwiej będzie wtedy wybrać i zaprojektować najlepszy (i najtańszy) sposób nawadniania roślin. Warto także pamiętać, że większość systemów można w łatwy sposób łączyć lub rozbudowywać, dzięki czemu można montować go stopniowo, niekoniecznie od razu w całym ogrodzie.
Przeczytaj też: Ujęcia wody w ogrodzie – skąd brać wodę do podlewania i jak rozmieścić krany? >>>