Jaki rodzaj nawadniania jest odpowiedni do małego i dużego ogrodu?

2021-04-01 6:00
Nawadnianie Gerdena
Autor: Gardena Dysze zraszacza wahadłowego AquaZoom L zapewniają równomierne i bardzo precyzyjne nawadnianie trawnika

W dobie kurczących się naturalnych zasobów wody, racjonalne gospodarowanie wodą, staje się ważnym wyzwaniem – także w ogrodach. Problemom tym wychodzą naprzeciw nowoczesne, automatyczne systemy nawadniania ogrodów oraz urządzenia usprawniające tradycyjne podlewanie, które pozwalają oszczędzać wodę, czas i wydatki. Jak ułatwić sobie nawadnianie w małym, a jak w dużym ogrodzie?

Jak wygodnie i ekonomicznie nawadniać ogrody?

Najczęściej nawadniamy rośliny tradycyjnymi sposobami – za pomocą konewki lub węża ogrodowego. Aby ułatwić sobie nawadnianie za pomocą węża ogrodowego, warto sięgnąć po rożnego rodzaju urządzenia (bębny,wózki), pomagające i ułatwiające wygodne jego nawijanie, rozwijanie oraz przenoszenie i przechowywanie. Bębny mogą być mocowane na stałe, np. do ściany budynku lub w glebie za pomocą śruby, a także są wyposażone w automatyczny system zwijania węża, co bardzo ułatwia pracę w ogrodzie.

Tradycyjnie, a jednocześnie ekologicznie możemy także nawadniać ogrody za pomocą specjalnych pomp zainstalowanych w różnego rodzaju zbiornikach na wodę deszczową (lub studniach) na działkach i w ogrodach. Woda pompowana jest pod odpowiednim ciśnieniem do węża ogrodowego (lub do systemu nawadniania) i możemy bez problemu nawadniać rośliny.

Warto także poznać możliwości i zalety, jakie daje zautomatyzowanie nawadniania. Dzięki temu rozwiązaniu zyskujemy wygodę, oszczędzamy wodę i dodatkowo możemy dostosować częstotliwość podlewania do wymagań poszczególnych roślin, w zależności od aktualnej pogody. Co nie mniej ważne, systemy automatycznego nawadniania dają możliwość zaprogramowania nawadniania ogrodu w czasie naszej nieobecności.

Przeczytaj też: Ekonomiczne podlewanie ogrodu. Jak skutecznie podlewać ogród oszczędzając wodę >>>

Automatyczne nawadnianie w małych grodach

Na małych powierzchniach dosyć łatwo jest dobrać odpowiedni system nawadniania, gdyż dotarcie do niemal każdego zakątka ogrodu nie jest mocno utrudnione. Ponadto, koszty instalacji i eksploatacji takiego systemu na niewielkiej przestrzeni będą stosunkowo niskie. Najbardziej popularne w takim przypadku są zraszacze oraz nawadnianie kropelkowe.

W bardzo małych ogrodach, zwykle nie obsiewamy większości powierzchni trawnikami, a raczej zakładamy niewielkie rabaty z urozmaiconymi nasadzeniami. W takim przypadku, obok tradycyjnych metod podlewania, dobrze sprawdzi się system nawadniania kropelkowego, w którym linie kroplujące można zainstalować np. wzdłuż żywopłotu lub pomiędzy roślinami na grządkach. Takie rozwiązanie jest także możliwe do zainstalowania w przypadku uprawy pojedynczych roślin pojemnikowych - na balkonach lub tarasach. Za pomocą kroplowników rozmieszczonych na wężach lub taśmach kroplujących, umieszczonych pomiędzy roślinami, woda powoli i równomiernie wnika do gleby i trafia bezpośrednio do strefy korzeniowej roślin. Aby wszystko działało bez zakłóceń, potrzebny jest także montaż sterownika, który pozwala zaprogramować podlewanie poszczególnych miejsc w ogrodzie o dowolnie wybranej porze.

Przeczytaj też: Podlewanie ogrodu - co wybrać: podlewanie tradycyjne czy systemy nawadniania >>>

Nawadnianie w większych ogrodach

Innym rozwiązaniem, zarówno dla małych, jak i większych ogrodów może być instalacja różnego rodzaju zraszaczy. Zraszacze stałe (ruchome o różnym kącie zraszania), możemy podłączyć do zwykłego węża i ustawić w odpowiednim miejscu. Dzięki wahadłowemu lub obrotowemu ruchowi zraszacza możliwe jest podlanie ogrodu bez konieczności przemieszczania się z wężem. Bardziej zaawansowane oraz wygodne jest automatyczne nawadnianie z podziemnym systemem tzw. zraszaczy wynurzalnych i prostym programowaniem nawadniania. Tego typu systemy są bardzo pomocne szczególnie w nawadnianiu dużych ogrodów, z dużymi powierzchniami trawników. Obecnie, dzięki nowoczesnym systemom zraszaczy (wynurzalnych lub niewynurzalnych) w ten sposób możemy nawadniać także małe ogrody. Zraszacze takie mają szeroki zakres regulacji kąta i siły zraszania, co pozwala nawadniać powierzchnie różnego kształtu i wielkości.

Jak widać, niektóre systemy lepiej sprawdzą się do trawników, a inne bardziej pasują do nawadniania roślin na rabatach. Z tego względu przed wybraniem konkretnego systemu, czy sposobu nawadniania warto przede wszystkim mieć gotowy projekt lub plan ogrodu. O wiele łatwiej będzie wtedy wybrać i zaprojektować najlepszy (i najtańszy) sposób nawadniania roślin. Warto także pamiętać, że większość systemów można w łatwy sposób łączyć lub rozbudowywać, dzięki czemu można montować go stopniowo, niekoniecznie od razu w całym ogrodzie.

Przeczytaj też: Ujęcia wody w ogrodzie – skąd brać wodę do podlewania i jak rozmieścić krany? >>>

Nawadnianie Gerdena
Autor: Gardena Smart sterownik nawadniania - automatycznie steruje nawadnianiem w Twoim ogrodzie, tak by rośliny były podlewane w sposób elastyczny i zgodny z indywidualnymi wymaganiami. Pory nawadniania można wygodnie modyfikować z poziomu aplikacji smart zainstalowanej na smartfonie lub tablecie i w razie potrzeby dostosować do pór koszenia robota smart SILENO
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE