Jaki rodzaj nawadniania jest odpowiedni do małego i dużego ogrodu?

2021-04-01 6:00 Materiał partnerski Maciej Aleksandrowicz
Nawadnianie Gerdena
Autor: Gardena Dysze zraszacza wahadłowego AquaZoom L zapewniają równomierne i bardzo precyzyjne nawadnianie trawnika

W dobie kurczących się naturalnych zasobów wody, racjonalne gospodarowanie wodą, staje się ważnym wyzwaniem – także w ogrodach. Problemom tym wychodzą naprzeciw nowoczesne, automatyczne systemy nawadniania ogrodów oraz urządzenia usprawniające tradycyjne podlewanie, które pozwalają oszczędzać wodę, czas i wydatki. Jak ułatwić sobie nawadnianie w małym, a jak w dużym ogrodzie?

Jak wygodnie i ekonomicznie nawadniać ogrody?

Najczęściej nawadniamy rośliny tradycyjnymi sposobami – za pomocą konewki lub węża ogrodowego. Aby ułatwić sobie nawadnianie za pomocą węża ogrodowego, warto sięgnąć po rożnego rodzaju urządzenia (bębny,wózki), pomagające i ułatwiające wygodne jego nawijanie, rozwijanie oraz przenoszenie i przechowywanie. Bębny mogą być mocowane na stałe, np. do ściany budynku lub w glebie za pomocą śruby, a także są wyposażone w automatyczny system zwijania węża, co bardzo ułatwia pracę w ogrodzie.

Warto wiedzieć
Nawadnianie Gerdena

Autor: Gardena

Bęben ogrodowy RollUp S można umieścić w dowolnym miejscu w ogrodzie i obracać w zakresie 360°

Nowością uzupełniającą ofertę bębnów mocowanych do elewacji budynku są bębny, które można zainstalować w dowolnym miejscu ogrodu. Urządzenie zawiera w komplecie 20 metrów wysokiej jakości węża, a także wszystkie niezbędne elementy montażu. Praktyczny bęben ogrodowy mocowany jest do podłoża za pomocą solidnej śruby, w wybranym miejscu na rabacie czy trawniku. Innowacyjna konstrukcja bębna umożliwia obracanie go w zakresie 360°, co zapewnia maksymalną swobodę, zapewniając dostęp w każdy zakątek ogrodu bez supłania i skręcania węża. Wąż automatycznie blokuje się po wyciągnięciu go na potrzebną długość dzięki praktycznym blokadom aktywowanym w krótkich odstępach. Lekkie pociągnięcie powoduje ich zwolnienie, a innowacyjna technologia RollControl zapewnia bezpieczne i kontrolowane nawijanie bez wysiłku i supłania. Wysokiej jakości materiał bębna jest odporny na warunki atmosferyczne, dzięki czemu jest bardzo trwały i nie wymaga konserwacji. Bębny ogrodowe RollUp można zainstalować nawet w ogrodzie, w którym pracuje robot koszący Gardena, gdyż jest on w stanie przejechać pod bębnem i kosić dalej trawnik. Ponadto urządzenie jest wyjątkowo kompaktowe i stylowe, przez co pasuje do każdego ogrodu.

MATERIAŁ PARTNERA

Tradycyjnie, a jednocześnie ekologicznie możemy także nawadniać ogrody za pomocą specjalnych pomp zainstalowanych w różnego rodzaju zbiornikach na wodę deszczową (lub studniach) na działkach i w ogrodach. Woda pompowana jest pod odpowiednim ciśnieniem do węża ogrodowego (lub do systemu nawadniania) i możemy bez problemu nawadniać rośliny.

Warto także poznać możliwości i zalety, jakie daje zautomatyzowanie nawadniania. Dzięki temu rozwiązaniu zyskujemy wygodę, oszczędzamy wodę i dodatkowo możemy dostosować częstotliwość podlewania do wymagań poszczególnych roślin, w zależności od aktualnej pogody. Co nie mniej ważne, systemy automatycznego nawadniania dają możliwość zaprogramowania nawadniania ogrodu w czasie naszej nieobecności.

Przeczytaj też: Ekonomiczne podlewanie ogrodu. Jak skutecznie podlewać ogród oszczędzając wodę >>>

Ekspert radzi
Ekspert Gardena

Autor: Gardena

Dariusz Kaproń

Powszechnie uważa się, że utrzymanie zdrowego i pięknego ogrodu wymaga wiele czasu i pracy. Jednak niezależnie od tego czy posiadamy duży czy mały ogród, jego nawodnienie może być szybkie i proste. Automatyczne nawadnianie to doskonały sposób dla osób mających większe powierzchnie trawników, wiele rabat i zakamarków. Dzięki systemowi Gardena Sprinklersystem cały ogród możemy nawadniać za pomocą zraszaczy wynurzalnych. Ponadto dodatkowy smart sterownik, dosłownie za dotknięciem palca da nam kontrolę nad całym systemem. Nawadnianie praktycznie nie będzie wymagało obsługi, a nasze rośliny będą mogły być podlane np. nad ranem, kiedy parowanie jest najmniejsze, co z kolei przełoży się na oszczędność wody. Dużą swobodę i oszczędność dadzą nam także pompy, które możemy zainstalować w dowolnym zbiorniku na deszczówkę czy studni. Wysoka jakość i wydajność urządzeń Gardeny, pozwoli nam nawodnić rośliny w ekologiczny sposób. W małym ogrodzie natomiast idealne sprawdzą się wygodne zraszacze AquaZoom. Mają one szeroki zakres regulacji pozwalający bezstopniowo ustawić nawadnianie nawet do 350 m2, dzięki czemu nie trzeba wędrować z wężem, by podlać cały trawnik. Niezastąpiony w mniejszym ogrodzie będzie także bęben ogrodowy. Wystarczy umieścić go w dowolnym miejscu ogrodu, a wąż będzie zawsze gotowy do użycia, bez supłania i skręcania. Dzięki temu bez problemu dotrzemy z wężem w każdy zakątek, mając przy tym maksymalną swobodę ruchu i oszczędzając miejsce na przechowywanie sprzętu. Pamiętajmy jednak, że każdą metodę nawadniania można oczywiście dopasować indywidualnie, odpowiednio do naszego ogrodu i upodobań - mówi Dariusz Kaproń, Manager ds. Produktu i Szkoleń Gardena.

MATERIAŁ PARTNERA

Nawadnianie Gerdena
Autor: Gardena Sprinklersystem – system automatycznego nawadniania. Dzięki podziemnej instalacji każdy obszar ogrodu można nawodnić za pomocą zraszaczy wynurzalnych. Wszystkie elementy systemu są odporne na czynniki atmosferyczne oraz posiadają opatentowaną technikę łączenia rur „Quick&Easy”, zapewniając możliwość elastycznego dostosowania systemu do różnych trawników.

Automatyczne nawadnianie w małych grodach

Na małych powierzchniach dosyć łatwo jest dobrać odpowiedni system nawadniania, gdyż dotarcie do niemal każdego zakątka ogrodu nie jest mocno utrudnione. Ponadto, koszty instalacji i eksploatacji takiego systemu na niewielkiej przestrzeni będą stosunkowo niskie. Najbardziej popularne w takim przypadku są zraszacze oraz nawadnianie kropelkowe.

W bardzo małych ogrodach, zwykle nie obsiewamy większości powierzchni trawnikami, a raczej zakładamy niewielkie rabaty z urozmaiconymi nasadzeniami. W takim przypadku, obok tradycyjnych metod podlewania, dobrze sprawdzi się system nawadniania kropelkowego, w którym linie kroplujące można zainstalować np. wzdłuż żywopłotu lub pomiędzy roślinami na grządkach. Takie rozwiązanie jest także możliwe do zainstalowania w przypadku uprawy pojedynczych roślin pojemnikowych - na balkonach lub tarasach. Za pomocą kroplowników rozmieszczonych na wężach lub taśmach kroplujących, umieszczonych pomiędzy roślinami, woda powoli i równomiernie wnika do gleby i trafia bezpośrednio do strefy korzeniowej roślin. Aby wszystko działało bez zakłóceń, potrzebny jest także montaż sterownika, który pozwala zaprogramować podlewanie poszczególnych miejsc w ogrodzie o dowolnie wybranej porze.

Przeczytaj też: Podlewanie ogrodu - co wybrać: podlewanie tradycyjne czy systemy nawadniania >>>

Nawadnianie w większych ogrodach

Innym rozwiązaniem, zarówno dla małych, jak i większych ogrodów może być instalacja różnego rodzaju zraszaczy. Zraszacze stałe (ruchome o różnym kącie zraszania), możemy podłączyć do zwykłego węża i ustawić w odpowiednim miejscu. Dzięki wahadłowemu lub obrotowemu ruchowi zraszacza możliwe jest podlanie ogrodu bez konieczności przemieszczania się z wężem. Bardziej zaawansowane oraz wygodne jest automatyczne nawadnianie z podziemnym systemem tzw. zraszaczy wynurzalnych i prostym programowaniem nawadniania. Tego typu systemy są bardzo pomocne szczególnie w nawadnianiu dużych ogrodów, z dużymi powierzchniami trawników. Obecnie, dzięki nowoczesnym systemom zraszaczy (wynurzalnych lub niewynurzalnych) w ten sposób możemy nawadniać także małe ogrody. Zraszacze takie mają szeroki zakres regulacji kąta i siły zraszania, co pozwala nawadniać powierzchnie różnego kształtu i wielkości.

Jak widać, niektóre systemy lepiej sprawdzą się do trawników, a inne bardziej pasują do nawadniania roślin na rabatach. Z tego względu przed wybraniem konkretnego systemu, czy sposobu nawadniania warto przede wszystkim mieć gotowy projekt lub plan ogrodu. O wiele łatwiej będzie wtedy wybrać i zaprojektować najlepszy (i najtańszy) sposób nawadniania roślin. Warto także pamiętać, że większość systemów można w łatwy sposób łączyć lub rozbudowywać, dzięki czemu można montować go stopniowo, niekoniecznie od razu w całym ogrodzie.

Przeczytaj też: Ujęcia wody w ogrodzie – skąd brać wodę do podlewania i jak rozmieścić krany? >>>

Nawadnianie Gerdena
Autor: Gardena Smart sterownik nawadniania - automatycznie steruje nawadnianiem w Twoim ogrodzie, tak by rośliny były podlewane w sposób elastyczny i zgodny z indywidualnymi wymaganiami. Pory nawadniania można wygodnie modyfikować z poziomu aplikacji smart zainstalowanej na smartfonie lub tablecie i w razie potrzeby dostosować do pór koszenia robota smart SILENO
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE