Podlewanie ogrodu - jak podlewać ogród podczas urlopu?

2022-08-17 15:34
Podlewanie ogrodu
Autor: GettyImages Podlewanie ogrodu to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych w ogrodzie podczas letnich miesięcy

Rośliny w ogrodzie trzeba podlewać, także podczas urlopu, szczególnie gdy lato jest upalne i bezdeszczowe. Jak zapewnić roślinom w ogrodzie wodę, gdy jesteśmy daleko od domu? Podlewanie ogrodu podczas urlopu.

Pielęgnując ogród latem, musimy zapewnić dostarczanie roślinom wody. Odpowiednie nawadnianie roślin to podstawa. Także podczas naszego urlopu, gdy odpoczywamy z daleka od naszego domu i ogrodu. Trudno tu zdać się wyłącznie na opady atmosferyczne. Warto więc założyć instalację do automatycznego podlewania ogrodu, która doprowadzi wodę w odpowiednie miejsce i pozwoli nią bez trudu, a przy tym oszczędnie, gospodarować. A do tego znakomicie będzie nawadniać ogród podczas naszego urlopu.

Spis treści

  1. Automatyczne podlewanie ogrodu za pomocą systemu nawadniającego
  2. Kropelkowe podlewanie ogrodu
  3. Projektujemy system nawadniający do podlewania ogrodu
  4. Jak zaplanować automatyczne podlewanie ogrodu?
  5. Ile wody potrzeba do podlewania ogrodu? Ile kosztuje podlewanie ogrodu?

Automatyczne podlewanie ogrodu za pomocą systemu nawadniającego

Podlewanie ogrodu będzie znacznie łatwiejsze, gdy zainstalujemy system nawadniający, którego rury doprowadzające wodę układa się pod ziemią lub wśród roślin. To, jaki system wybierzemy, zależy od powierzchni ogrodu, wymagań rosnących w nim roślin oraz kwoty, jaką dysponujemy. Do wyboru są instalacje ze stałymi lub ruchomymi zraszaczami, linie kroplujące oraz węże „pocące się” albo zraszające. Zależnie od tego, jakie rośliny i w jakich miejscach nawadniamy, warto połączyć różne systemy.

Instalacja nawadniająca to przewody, którymi płynie woda, oraz zraszacze (mogą być stałe – tworzące stały strumień wody – lub ruchome, które poruszając się, opryskują określony obszar). Oba typy zraszaczy mogą być wynurzalne albo niewynurzalne. Te pierwsze – instalowane w obudowie ukrytej w ziemi, z której unoszą się pod wpływem ciśnienia wody – są doskonałe do podlewania trawników, bo w stanie spoczynku są niewidoczne i nie przeszkadzają podczas koszenia. Drugie – montowane na sztywnej rurce – umieszcza się zazwyczaj wśród roślin.

Kropelkowe podlewanie ogrodu

Linia kroplująca przeznaczona jest do nawadniania niewielkich powierzchni oraz nasadzeń rzędowych. Składa się z rur i mikrorur z zamontowanymi kroplownikami rzędowymi i końcowymi, przez które woda wycieka wprost pod rośliny. Jest też specjalna odmiana takiej linii z kroplownikami wbudowanymi (zamykają się po wyłączeniu systemu). Rury linii kroplujących zagłębia się płytko w ziemi albo układa na powierzchni (i przykrywa korą lub wiórami). Warto wiedzieć, że kroplowniki przeznaczone na teren pagórkowaty powinny mieć kompensację spadków ciśnień. Dzięki temu woda może płynąć równomiernie także „pod górę”.

>>Przeczytaj też: Nawadnianie kropelkowe – na czym polega, gdzie stosować, jak zamontować

Węże zraszające dwufunkcyjne są jeszcze mało popularne. Oprócz płaskiego węża na tę instalację składają się: przyłącze do kranu, zaślepki i gwintowane złączki umożliwiające łączenie ze sobą kolejnych odcinków. Węże takie układa się albo otworkami do dołu – woda sączy się wprost do ziemi, albo otworkami do góry – wtedy tryska, zraszając sąsiednie rośliny.

Węże nawilżające (pocące się) rozkładamy na powierzchni lub płytko zagłębiamy w ziemi. Wykonane są ze specjalnego porowatego tworzywa i całą powierzchnią przepuszczają krople wody, dzięki czemu powoli, ale systematycznie nawilżają glebę.

Projektujemy system nawadniający do podlewania ogrodu

Przed dokonaniem zakupu potrzebnych elementów warto na planie ogrodu przygotować schemat instalacji. Po wyznaczeniu obszaru zraszania trzeba rozmieścić zraszacze i wyznaczyć zasięg ich działania tak, aby nawadniane powierzchnie lekko na siebie zachodziły. Pracę ułatwią podawane przez producentów w opisach urządzeń dane charakterystyczne oraz zalecany sposób rozmieszczenia. Żeby wybrać najkorzystniejszy dla naszej działki system nawadniania, musimy znać wydajność domowej instalacji wodociągowej. Od tego zależy, czy instalacje potrzebne do nawodnienia ogrodu będą pracować w tym samym czasie, czy też podzielimy je na sekcje. Im mniejsze natężenie przepływu wody i mniejsze ciśnienie w miejscu jej poboru, tym więcej sekcji trzeba wydzielić.

Trzeba przy tym pamiętać, że po pierwsze: w każdej sekcji powinny znaleźć się urządzenia jednego rodzaju (na przykład tylko zraszacze stałe, ruchome, mikrozraszacze, linie kroplujące, węże nawadniające), które będą podlewać rośliny o takich samych wymaganiach, oraz po drugie: różnią się one wydatkiem wody i koniecznym czasem pracy. Należy łączyć je tak, aby woda miała do pokonania jak najkrótszą drogę od źródła poboru wody do miejsca wypływu – wtedy ciśnienie na końcu przewodu nie będzie drastycznie spadać.

Sekcje mogą włączać się osobno lub po kilka, pracować dłużej lub krócej – zależnie od potrzeb roślin i wydajności instalacji. Jeśli się zdarzy, że wydatek wody lub jej ciśnienie będą zbyt niskie nawet dla linii kroplującej, wtedy – gdy czerpiemy wodę z wodociągu – trzeba będzie zainstalować regulator ciśnienia, a gdy z własnego ujęcia – wymienić pompę na bardziej wydajną.

Jak zaplanować automatyczne podlewanie ogrodu?

Jeżeli chcemy mniej czasu przeznaczać na podlewanie ogrodu, a jeszcze lepiej po prostu na co dzień nie zaprzątać tym sobie głowy - wyposażmy naszą instalację nawadniającą w sterownik (zwany czasem komputerem lub programatorem) oraz zawory elektroniczne. Dzięki takim urządzeniom zaprogramujemy porę i liczbę nawodnień w ciągu doby oraz czas trwania każdego z nich, a jeśli wybierzemy model bardziej skomplikowany - także dzień nawadniania. W ofertach firm są rozmaite modele sterowników - obsługujące od jednej do kilkunastu linii nawadniających i sterujące kolejnością włączania się i wyłączania poszczególnych sekcji. Do wielu można podłączyć czujniki wilgoci i deszczowe, co pozwoli uniknąć niepotrzebnego zużycia wody oraz ewentualnego zalewania roślin. Niektóre modele montuje się do kranu, ale są też programatory elektroniczne, które umieszcza się na ścianie budynku, a nawet bezprzewodowe sterowniki radiowe, które współpracują z odbiornikiem radiowym obsługującym zawory automatyczne.

Przeczytaj też: Podziemny system nawadniania trawnika: montaż i sterowanie nawadnianiem >>>

Ile wody potrzeba do podlewania ogrodu? Ile kosztuje podlewanie ogrodu?

Do podlewania ogrodu w sezonie (od wiosny do jesieni) zużywamy bardzo dużo wody. Przykładowo do podlewania trawnika potrzeba średnio 5 l wody/m² w ciągu doby, a zapotrzebowanie roślin na rabatach wynosi 5-20 l/m².

Dla ogrodu o powierzchni 500 m², gdy założymy, że dziennie potrzeba 10 l wody/m², zapotrzebowanie dzienne wynosi 500 x 10 = 5000 litrów. Zakładając, że sezon to 120 dni, potrzebujemy do podlewania ogrodu w tym czasie 5000 x 120 = 600 000 litrów wody. Ile to kosztuje policzymy mnożąc wynik przez cenę wody obowiązującą w danej gminie.

Podlewanie ogrodu - automatyczny system nawadniania

Quiz ogrodniczy

Pytanie 1 z 10
1. Roślina mylnie nazywana mleczem, bujnie kwitnąca na żółto na trawnikach, to:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają