Ścieżki i podjazd z płyt betonowych - budowa krok po kroku

2023-03-01 14:54

Planując ogród, na samym początku należy uwzględnić, gdzie znajdą się ścieżki ogrodowe, podjazd czy taras. Pozwoli to uniknąć błędów i niepotrzebnych kosztów. Jaka powinna być kolejność robót? Na czym nie warto oszczędzać?

Budowanie ramy ogrodu: ścieżki i podjazd z płyt betonowych
Autor: Tomasz Szostak, www.zogrodemnaty.pl Budowa nawierzchni ogrodowych to duża inwestycja. Warto pomyśleć o miejscu do składowania materiałów, mając jednocześnie na uwadze konieczność dojazdu dużych pojazdów, jak i dogodne rozwożenie w miejsce docelowych robót

Spis treści

  1. Od czego zacząć budowę ścieżek i podjazdu?
  2. Jak zbudować ścieżki ogrodowe i podjazd z płyt?
  3. Ile trwa budowa ścieżek i podjazdu?
  4. Ścieżki ogrodowe i podjazd – na czym nie oszczędzać?

Kształtowanie ogrodu rozpoczynają prace brukarskie, czyli budowa nawierzchni. Nadają one kształt przestrzeni, a także definiują styl i charakter przyszłego ogrodu. Tworzą jego ramy (szkielet) w postaci podjazdów, chodników, przedeptów, schodów, tarasów, obrzeży i palisad, które później zostaną uzupełnione o pozostałe elementy urządzenia ogrodu, takie jak instalacje, nasadzenia roślinne czy trawniki.

Od czego zacząć budowę ścieżek i podjazdu?

Przed rozpoczęciem prac terenowych niezwykle istotne jest tak zwane przygotowanie wysokościowe. Pod pojęciem tym kryje się wnikliwa analiza ukształtowania działki (przyszłego ogrodu), w szczególności z uwzględnieniem poziomu zera budynku (posadzki parteru), drogi dojazdowej i działek sąsiednich.

Projekt ogrodu (sporządzony na kopii mapy zasadniczej, zawierającej między innymi rzędne terenu), uwzględnia teoretycznie wysokościowe posadowienie poszczególnych elementów, jednak przed rozpoczęciem prac trzeba to wszystko jeszcze sprawdzić, wyznaczyć w terenie i skonfrontować właśnie z drogą, budynkiem i sąsiednimi działkami. Jest to bardzo ważne, ponieważ sztywne i trudne do późniejszej modyfikacji gotowe ramy ogrodu (podjazdy, ścieżki ogrodowe, obrzeża, murki i palisady) wyznaczą jego docelowe wysokości i ukształtowanie. A ono właśnie musi być spójne z budynkiem, drogą i terenem oraz uwzględniać odpowiednie spadki i nachylenia.

Podstawą do rozpoczęcia prac budowy nawierzchni jest projekt wykonawczy, czyli projekt architektoniczny wykonany w moim przypadku przez firmę, od której pochodzą również wszelkie materiały do budowy szkieletu ogrodu. Projekt ten zawiera szczegółowe zestawienie ilościowe i jakościowe materiałów, w oparciu o które zostały one zamówione i dostarczone na plac budowy. To kolejny istotny plus projektu, że materiały zamawiamy dokładnie w takim rodzaju i takiej ilości, w jakich mają być zabudowane.

Budowanie ramy ogrodu: ścieżki i podjazd z płyt betonowych
Autor: Tomasz Szostak, www.zogrodemnaty.pl
Budowanie ramy ogrodu: ścieżki i podjazd z płyt betonowych
Autor: Tomasz Szostak, www.zogrodemnaty.pl Nawierzchnię tarasu z płyt układa się na 4-centymetrowej podsypce z grysu, ułożonej na 20-centymetrowej warstwie zagęszczonej podbudowy z grubego kruszywa. Podsypki z grysu nie stabilizuje się mechanicznie

Jak zbudować ścieżki ogrodowe i podjazd z płyt?

Realizacja budowy szkieletu ogrodu, czyli elementów betonowych składających się na podjazdy, chodniki, przedepty (płyty układane w odstępach), schody, tarasy na gruncie, obrzeża i palisady, to tak naprawdę postępowanie zgodnie z instrukcją producenta (poradnikiem wykonawcy dostępnym na stronie internetowej), czyli wykonywanie odpowiednich wykopów, następnie podbudów zalecanych dla poszczególnych elementów i docelowe, odpowiednie ułożenie nawierzchni.

Układanie na gruncie każdej nawierzchni z płyt wielkoformatowych – podjazdów, chodników, przedeptów i tarasów – jest bardzo zbliżone. Różni się tylko liczbą i grubością warstw podbudów. W nawierzchniach przeznaczonych do ruchu pieszego podbudowa składa się z dwóch warstw – około 20-centymetrowej warstwy grubego kruszywa łamanego o frakcji 0–31,5 mm i około 4-centymetrowej warstwy grysu o frakcji 2–8 mm. Obie warstwy powinny być zagęszczone (stabilizowane) mechanicznie.

W nawierzchniach przeznaczonych do obciążenia ruchem kołowym do 3,5 t podbudowa musi być najmocniejsza – ma dodatkową warstwę z betonu półsuchego ułożonego na warstwie grubego kruszywa, a pod warstwą grysu.

Więcej na temat kruszyw pod nawierzchnie przeczytasz tutaj:

Kruszywa stosowane przy układaniu nawierzchni. Jakie kruszywa do jakich nawierzchni?

Ile trwa budowa ścieżek i podjazdu?

Tworzenie ram ogrodu, w zależności od zaawansowania projektu i potencjału wykonawcy, zajmuje zazwyczaj okres kilku tygodni. Przy mocno rozbudowanym projekcie ogrodu na 11-arowej działce, prace mogą potrwać około pięciu tygodni.

Kluczowe znaczenie ma tu pogoda, która z uwagi na roboty ziemne czy chociażby betonowe podbudowy, powinna być bezdeszczowa i z dodatnimi temperaturami. Na czas budowy ma również wpływ sprzęt użyty do realizacji – im bardziej wszechstronny, tym lepiej. Jedna maszyna może być wykorzystywana na każdym etapie tworzenia szkieletu ogrodu – do robienia wykopów, korytowania, równania, a nawet rozwożenia kruszyw i materiałów.

Ścieżki ogrodowe i podjazd – na czym nie oszczędzać?

Budowa ogrodu w tak rozbudowanej wersji jak moja wiąże się oczywiście z nieco wyższymi kosztami, wynikającymi przede wszystkim z zakupu dużej ilości zróżnicowanych, betonowych produktów z wyższej półki. Kosztowne są również spore ilości podbudów oraz robocizna, której koszt jest wprost proporcjonalny do ilości wykorzystywanego materiału.

Płyty wielkogabarytowe, są wymagające. Układanie ich jest bardziej skomplikowane niż kostki tradycyjnej i wymaga większej dokładności w przygotowaniu podbudowy. Głównie ze względu na fakt, że płyty o dużych gabarytach, wadze i oporze powierzchniowym znacznie trudniej ubijać. Aby prace były dobrze wykonane, estetyczne i trwałe, nie polecam oszczędzać ani na jakości materiału, ani na podbudowach, ani tym bardziej na profesjonalnym wykonawstwie. Tylko wtedy możemy liczyć na zgodny z oczekiwaniami, właściwy efekt.

Polecamy także inne teksty o nawierzchniach z płyt betonowych:

O INWESTORZE
Tomasz Szostak

Autor: ARCHIWUM PRYWATNE

Tomasz Szostak, właściciel firmy zajmującej się zakładaniem i pielęgnacją ogrodów oraz terenów zieleni miejskiej, autor bloga „Z ogrodem na TY”.

Budowa ogrodu to proces równie złożony, jak budowa domu. W jej trakcie często pozwalamy sobie na różne ustępstwa, ale tylko poprawne wykonanie wszystkich prac może dać pełną satysfakcję z posiadania własnego kawałka przestrzeni. Popełnione błędy mogą ciągnąć się latami, nie wspominając o zmarnowanym czasie i funduszach.

„Krok po kroku zbuduj swój ogród” to projekt, który realizuję na blogu „Z ogrodem na TY”. W czasie rzeczywistym przedstawiam w nim budowę mojego domu i wykonanie ogrodu – od projektu aż po jego kompleksowe urządzenie. Pokazuję, z czyjej pomocy skorzystać, jakich materiałów użyć, jak i w jakiej kolejności wszystko ze sobą połączyć. Projekt rozpoczął się w zeszłym roku, gdy budowa domu była na etapie stanu surowego zamkniętego.

O powstawaniu ogrodu pana Tomasza przeczytasz "krok po kroku" tutaj:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie