Schody wiszące zewnętrzne z płyt betonowych. Sposób na budowę efektownych stopni ogrodowych

2024-09-13 10:50

Zawieszone w przestrzeni schody zewnętrzne z płyt betonowych to modny element aranżacji. Pokazujemy krok po kroku jak je zbudowano w nowoczesnym ogrodzie, łącząc różne poziomy ogrodu.

Spis treści

  1. Stopnice betonowe na schody zewnętrzne – odstępy
  2. Jakie wymiary powinny mieć schody zewnętrzne?
  3. Gotowe schody zewnętrzne – od czego zacząć
  4. Jak kłaść gotowe stopnie betonowe?
  5. Ogrodowe płyty betonowe i stopnie lewitujące

Betonowe schody bardzo dobrze wpisują się w nowoczesną stylistykę ogrodu. Pasują też do dużych płyt przedeptowych zastosowanych w innych częściach ogrodu. Oczywiście można było zrealizować to rozwiązaniem tradycyjnym, czyli systemem zwykłych stopni. Ja zdecydowałem się na schody wiszące, bo wprowadzają do ogrodu nowoczesność połączoną z innowacyjnością i niecodziennym wyglądem – sprawiają wrażenie, jakby stopnie unosiły się w powietrzu.

Stopnice betonowe na schody zewnętrzne – odstępy

Wiedząc, że grubość jednej płyty betonowej to 6 cm, oraz znając poziom posadowienia stopni – najwyższego (u mnie to góra palisady, o którą schody się opierają) oraz najniższego (wynikający z głębokości wgłębnika) – a także zakładając, ile płyt ma być ułożonych, trzeba obliczyć odstępy pomiędzy nimi. Ja zrobiłem to następująco.

Głębokość wgłębnika (odległość od góry palisady do zakładanej góry nawierzchni wgłębnika) to 48 cm. Założyłem zabudowę czterech płyt grubości 6 cm każda, co dało 24 cm. Zatem na przerwy pomiędzy czterema płytami również pozostało 24 cm, czyli odstęp pomiędzy każdym ze stopni ma wynosić 6 cm.

Zapoznaj się z innymi sposobami budowy schodów ogrodowych:

WARTO WIEDZIEĆ

Jakie wymiary powinny mieć schody zewnętrzne?

Planując rozmieszczenie stopni, trzeba pamiętać o funkcjonalności, czyli o takim ułożeniu poszczególnych płyt, aby poruszanie się po schodach było swobodne. Moje schody ze stopniami 12-centymetrowej wysokości rozmieszczonymi z 43-centymetrowym przesunięciem zdecydowanie będą wygodne.

Rozliczając całą konstrukcję, trzeba wziąć pod uwagę również to, że obie płyty – górna i dolna – powinny licować z przyległymi do niej nawierzchniami, by uniknąć ewentualnych potknięć.

Schody lewitujące zewnętrzne
Autor: Tomasz Szostak/www.zogrodemnaty.pl Betonowe schody wiszące z płyt ułożonych z przesunięciem to dość mocny wizualnie element kompozycji ogrodu. Już sama konstrukcja jest rozłożysta – zajmuje około dwa metry wzdłuż biegu i trzy na szerokość

Gotowe schody zewnętrzne – od czego zacząć

Montaż schodów jest ściśle powiązany z pozostałymi elementami zagospodarowania ogrodu, na przykład palisadami, które trzeba osadzić wcześniej, ponieważ będą oparciem oraz punktem odniesienia dla betonowych stopni. Realizacja takiego rozwiązania nie należy do najprostszych, a kluczem do poprawnego wykonania są odpowiednie rozplanowanie, rozmierzenie oraz przygotowanie punktów podparcia.

Przed rozpoczęciem prac i przygotowaniem podłoża trzeba określić, jak schody będą posadowione sytuacyjnie (to wynika z projektu lub obranych założeń) i jakie będą odstępy między płytami. W tego typu konstrukcjach przygotowanie podłoża ma fundamentalne znaczenie. Powinno być stabilne, bo tak naprawdę to ono podtrzymuje całą konstrukcję.

Jak kłaść gotowe stopnie betonowe?

Planując zabudowę schodów wiszących, trzeba odpowiednio rozmieścić punkty podparcia płyt oraz wielkość przesunięcia ich względem siebie. Od prawidłowości wyliczeń zależy trwałość konstrukcji i efekt wizualny całości.

Punkty podparcia. W moim przypadku trzeba było cofnąć bloczki o około 25 cm od frontowej i bocznej krawędzi stopni, co z jednej strony zapewni bezpieczne podparcie tak dużej (100 x 160 cm) i ciężkiej (160 kg) płyty, a jednocześnie da pewność, że punkty podparcia nie będą widoczne.

Przesunięcie. Wyznaczenie przestrzeni, w którą schody wiszące mają się wpisać, to kolejne ważne wyliczenia, jakie trzeba zrobić przed rozpoczęciem budowy. Przestrzeń tę definiuje ułożenie pierwszego i ostatniego stopnia – pozostałe wychodzą wynikowo z wyliczenia równych przesunięć pomiędzy wszystkimi stopniami. W moim przypadku przesunięcie płyt względem siebie to 52 cm wzdłuż dłuższego boku schodów (160 cm) i 43 cm wzdłuż krótszego (100 cm).

Niezwykle ważnym parametrem jest wartość 25 cm – czyli maksymalne przewieszenie (przesunięcie) płyty poza obrys jej podparcia, co gwarantuje bezpieczne użytkowanie schodów, bez ryzyka, że przy jednostronnym nacisku stopień się przechyli.

Ogrodowe płyty betonowe i stopnie lewitujące

Budowa schodów wiszących sprowadza się do układania stopni z płyt betonowych na punktach podparcia. Każda kolejna płyta opiera się na elementach, które częściowo leżą na płycie wcześniejszej, a częściowo poza nią (na przygotowanym podłożu). W moim przypadku, przy założeniu 6-centymetrowego odstępu pomiędzy poszczególnymi płytami, elementami podparcia umieszczanymi na płytach są kostki betonowe grubości 6 cm mocowane do płyty klejem polimerowym. Punkty podparcia poza płytą to bloczki betonowe grubości 12 cm, osadzane na betonie B25 w stanie suchym w podłożu na poziomie dolnej płyty.

Bardzo ważne jest, by wszystkie punkty podparcia każdej z płyt znajdowały się na jednym poziomie, co z kolei przekłada się na poziome ułożenie poszczególnych stopni, a tym samym całej konstrukcji. Przesunięcie sytuacyjne tafli względem siebie warto dokładnie odmierzyć i zaznaczyć, rysując linię obrysu elementów zmywalnym ołówkiem na ich wierzchnich warstwach. Ułatwia to układanie kolejnych płyt, które po prostu dokładane są do wyznaczonych linii.

Płyty w rozmiarze XXL można wykorzystać także w innych miejscach ogrodu. To modne i efektowne wykończenie:

O INWESTORZE
Tomasz Szostak

Autor: ARCHIWUM PRYWATNE

Tomasz Szostak, właściciel firmy zajmującej się zakładaniem i pielęgnacją ogrodów oraz terenów zieleni miejskiej, autor bloga „Z ogrodem na TY”.

Budowa ogrodu to proces równie złożony, jak budowa domu. W jej trakcie często pozwalamy sobie na różne ustępstwa, ale tylko poprawne wykonanie wszystkich prac może dać pełną satysfakcję z posiadania własnego kawałka przestrzeni. Popełnione błędy mogą ciągnąć się latami, nie wspominając o zmarnowanym czasie i funduszach.

„Krok po kroku zbuduj swój ogród” to projekt, który realizuję na blogu „Z ogrodem na TY”. W czasie rzeczywistym przedstawiam w nim budowę mojego domu i wykonanie ogrodu – od projektu aż po jego kompleksowe urządzenie. Pokazuję, z czyjej pomocy skorzystać, jakich materiałów użyć, jak i w jakiej kolejności wszystko ze sobą połączyć. Projekt rozpoczął się w zeszłym roku, gdy budowa domu była na etapie stanu surowego zamkniętego.

Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.
#MuratorOgroduje: Jak stworzyć letni salon? Renowacja mebli ogrodowych
Materiał sponsorowany
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie