Palisada betonowa do ogrodu – rodzaje, kształty, zastosowanie i montaż palisad betonowych

2019-04-10 9:38

Palisada betonowa cieszy się dużą popularnością ze względu na dostępność, stosunkowo niską cenę i trwałość. Odpowiednio dobrane palisady betonowe mogą podkreślić styl urządzania ogrodu, a nawet poprawić jego estetykę. Nie można przy tym przesadzić – ogród z dużą ilością elementów betonowych (czy kamiennych) będzie wyglądał topornie. Podpowiadamy, jak dobierać, wykorzystywać i montować palisady betonowe w ogrodzie.

Palisady to jedne z popularniejszych elementów wykorzystywanych do oddzielania i wyznaczania granic między elementami ogrodu. Do wyboru mamy palisady wykonane z różnych materiałów: od najtańszego tworzywa sztucznego po drewno i kamień. Dużym zainteresowaniem cieszą się również palisady betonowe. Beton w ogrodzie, zwłaszcza w przypadku nawierzchni, donic i awangardowych dekoracji, przeżywa obecnie swoje pięć minut. Jest modny! Dotyczy to także palisad betonowych. Ich powszechność wynika z dobrych parametrów – to wytrzymały i trwały materiał, który posłuży przez długie lata. Podpowiadamy, jak i kiedy wykorzystywać palisady betonowe w ogrodzie.

>>Przeczytaj też: Obrzeża trawnikowe - jak oddzielić trawnik od rabaty i ścieżki w ogrodzie

Palisada betonowa – jak dopasować do stylu ogrodu

Palisady betonowe warto wykorzystywać w ogrodzie w szczególności, gdy ogrodowe ścieżki i nawierzchnie zbudowane są z kostki betonowej lub z kostki brukowej. Palisady powinny być dopasowane kolorystycznie (ten sam kolor lub wręcz przeciwnie – kontrastowo). Czasem barwę palisady dobiera się pod kolor detali w nawierzchni, np. pojedynczych linii. Ponadto palisady mogą (ale nie muszą) pasować do nawierzchni ze żwiru.
Zwykle elementy palisadowe stosuje się, aby oddzielić poszczególne fragmenty ogrodu (rabatę lub skalniak od trawnika, nasadzenia od nawierzchni). Palisada ma dodatkową zaletę – wyznacza granice uprawianych roślin. Oczywiście, rośliny mogą przerastać palisadę (zwłaszcza gatunki o pokroju pnącym), ale i tak jest łatwiej kontrolować ich wzrost (chociażby przez cięcie i wyrywanie). Palisady betonowe powszechnie stosuje się w ogrodach nowoczesnych, wielostylowych oraz w zieleni miejskiej.

>>Przeczytaj też: Nawierzchnia z elementów betonowych: kolorowe kostki betonowe

Palisada betonowa – rodzaje palisad

Palisady betonowe mogą różnić się kolorem - poza typowymi szarymi można kupić także ceglaste, grafitowe, zielonkawe, żółte, a nawet imitujące kamień naturalny. Barwę – jak już wspomniano – trzeba dobrać przede wszystkim do nawierzchni. Czasem także betonowe palisady komponuje się z elewacją budynków lub ogrodzeniem (wszystkie wymienione elementy powinny harmonizować ze sobą).

Duże znaczenie dla aranżacji ogrodu ma także kształt i wielkość palisady. Wyróżnia się m.in.

  • Palisady betonowe o nierównomiernym kształcie – takie modele często imitują kamień naturalny i mogą być jego tańszą alternatywą. Często stosuje się je w ogrodach o nieokreślonym stylu urządzania. Można je również wykorzystać w ogrodach w stylu wiejskim (choć w tym przypadku wciąż lepsze będzie drewno) lub w stylu nowoczesnym.
  • Palisady betonowe o okrągłym kształcie – zastosowanie jest podobne jak powyżej (różne ogrody bez określonego stylu). W tym wypadku pojedyncza palisada ma najczęściej średnicę 10 cm, różna natomiast może być wysokość: od 30 cm do 100 cm. Dzięki temu można nie tylko stabilizować ścieżki z kostki brukowej, oddzielać rabaty od trawnika, ale nawet nawet umacniać skarpy. Czasem tworzy się wiele poziomów (w zieleni miejskiej takie funkcje pełnią szersze bloczki betonowe). Montaż palisady okrągłej jest dużo bardziej pracochłonny. Jednocześnie jednak konstrukcja taka jest bardziej stabilna (kluczowa sprawa przy wyższych palisadach).
  • Palisady betonowe o kanciastym kształcie – są proste i surowe w formie, dzięki temu dobrze sprawdzają się w minimalistycznych ogrodach nowoczesnych oraz w ogrodach formalnych (gdzie geometria i symetria są bardzo ważne). W tych ostatnich często służą także do wyznaczania granic... fontannom. Kanciasta palisada (np. w kształcie prostopadłościanu) łączy wszystkie wyżej wymienione funkcje, a dodatkowo może być stosowana do wykończeń schodów.

>>Przeczytaj też: Schody do ogrodu - jak zbudować schody z drewna, żwiru i kamieni

Palisada betonowa – jak montować?

Palisady betonowe niezależnie od formy montuje się z reguły na warstwie podsypki (piach wymieszany z cementem), która musi być dobrze ustabilizowana (w przypadku nawierzchni pod podsypką czy piachem nie zaszkodzi usypać warstwę gruzu lub żwiru). Jeśli wyznacza granice szlaku komunikacyjnego do wykopów lepiej zalać warstwę (około 10 cm) chudego betonu. Prace należy wykonywać z użyciem poziomnicy. Ważna jest głębokość wykopów – zwykle palisady osadza się w ziemi na około 1/3 wysokości. Na podmokłym gruncie niezbędne jest wykonanie drenażu. Najbardziej pracochłonne jest układanie palisad okrągłych. Każdy pojedynczy element musi dokładnie stykać się ze sobą u podstawy (wolne przestrzenie u góry są dopuszczalne, palisady są często szersze u podstawy). Po osadzeniu palisad (a w przypadku używania zaprawy odczekaniu na zastygnięcie, należy je dodatkowo ustabilizować przez zlikwidowanie drobnych przestrzeni pomiędzy nimi a ziemią.

Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie