Fontanna ogrodowa - dlaczego warto zainstalować fontannę w ogrodzie?

2024-08-01 10:55

Fontanna ogrodowe to jeden z elementów wodnych, które ożywiają przestrzeń ogrodu, wprowadzając do niej element ruchu. Jaką fontannę wybrać do ogrodu? Jak zainstalować fontannę w ogrodzie?

Spis treści

  1. Gdzie zamontować fontannę w ogrodzie?
  2. Jak zainstalować fontannę w ogrodzie?
  3. Aranżacja ogrodu z fontanną

Nawet w najmniejszym wnętrzu ogrodowym warto między roślinami znaleźć miejsce dla ozdobnego urządzenia, które wypełni przestrzeń cichym szmerem i pluskiem wody. Przy tym powstanie specyficzny mikroklimat o podwyższonej wilgotności, który jest szczególnie ważny w upalne dni. W ten sposób stworzymy w naszym ogrodzie doskonałe warunki do wypoczynku. Pomyślmy o zamontowaniu fontanny ogrodowej.

Gdzie zamontować fontannę w ogrodzie?

Fontanna ogrodowa to element wodny ceniony od wieków. Już w średniowiecznych klasztornych wirydarzach fontanna stanowiła „zwornik” kompozycji.

Fontanna w ogrodzie wygląda bardzo efektownie. Można ją umieścić w stawie czy oczku wodnym lub zamontować na specjalnym ozdobnym postumencie, np. wśród roślin.

Przeczytaj też: Nowoczesne ściany wodne w ogrodzie - jak dba. Jak samemu zrobić ścianę wodną w ogrodzie?

Jak zainstalować fontannę w ogrodzie?

Wbrew pozorom instalacja fontanny ogrodowej nie jest trudna, bo polega na umieszczeniu odpowiedniej pompy w stawie lub na brzegu i podłączeniu końcówki rozpylającej wodę. W małych oczkach wodnych ustawia się pompę na dnie i podłącza do niej dyszę. W dużych stawach wygodniej jest pompę umieścić blisko brzegu lub nawet poza lustrem wody, a wtedy dyszę, przez którą tryska woda, ustawia się na specjalnym stojaku, postumencie z kamienia lub cegle i łączy z pompą przewodem wodnym.

Niezbędnym elementem jest filtr, przez który przepływa woda zasysana ze stawu, zanim zostanie wtłoczona do końcówki rozpylającej. W niektórych modelach funkcję filtra pełni obudowa pompy, w innych można regulować wielkość otworów filtrujących. Interesującym rozwiązaniem są pływające pompy fontannowe z wmontowanymi reflektorami.

Przeczytaj też: Wodne elementy w ogrodzie: oczko wodne, kaskada, wodospad, zdrój, fontanna, strumień

#MuratorOgroduje: Oczko wodne
Materiał sponsorowany

Aranżacja ogrodu z fontanną

Aranżacja ogrodu z wykorzystaniem elementów wodnych, np fontanny, tworzy świetne warunki dla roślin. Rośliny dobrze się czują w powstającym tu mikroklimacie i znacznie lepiej rosną. W sąsiedztwie zbiornika wodnego znajdziemy wytchnienie od codziennego pośpiechu. Mamy też okazję obserwowania owadów, ptaków, a czasami także drobnych zwierząt, które ściągają z okolicy zwabione łatwym dostępem do wody.

Zazwyczaj fontanny kojarzą się z nostalgicznym klimatem starych ogrodów, takie też jest najczęściej wzornictwo oferowanych w sklepach gotowych form: żeliwnych odlewów, elementów kamiennych, betonowych lub ze sztucznego kamienia. Ale można też postarać się o inne, indywidualne rozwiązanie w aranżacji ogrodu, na przykład zamówić misę u kamieniarza czy wykorzystać jako oprawę miejsca wypływu wody nietypowe elementy – na przykład rzygacz rynnowy albo kamień o wyjątkowym kształcie.

Przeczytaj też:

Nasi Partnerzy polecają