Jak zrobić oczko wodne w ogrodzie? Jakie rośliny w nim posadzić?

2024-06-18 8:51

Budowa oczka wodnego jest już możliwa w ogrodzie średniej wielkości. Nie będzie to wprawdzie staw kąpielowy, ale miłe miejsce, w którym poczujesz się jak nad mazurskim jeziorem. Jak zrobić oczko wodne i jakie rośliny w nim posadzić? Jak utrzymać czystą wodę w oczku wodnym?

Spis treści

  1. Jakie oczko wodne jest najlepsze?
  2. Jak zrobić oczko wodne - zaczynamy od wykopu
  3. Jak uszczelnić dno oczka wodnego?
  4. Umocnienie brzegów oczka wodnego
  5. Galeria zdjęć: Budowa oczka wodnego krok po kroku
  6. Rośliny do oczka wodnego
  7. Sadzenie roślin w oczku wodnym
  8. Rośliny posadzone wokół oczka wodnego
  9. 20 pomysłów na oczko wodne: galeria zdjęć
  10. Pielęgnacja oczka wodnego
  11. Jak utrzymać czystą wodę w oczku wodnym?
#MuratorOgroduje: Oczko wodne
Materiał sponsorowany

Jakie oczko wodne jest najlepsze?

Nie ma oczka wodnego idealnego, czyli takiego, który spełniałoby wszystkie nasze oczekiwania i nie wymagało wiele pracy. Ale jeżeli spełni niektóre warunki, można liczyć na to, że oczko wodne przy minimalnej obsłudze dostarczy wiele radości.

  • Jak duży zbiornik?

Im większy, tym łatwiej zachować w oczku wodnym równowagę biologiczną. W małym  (poniżej 10 m2) i płytkim (do 40 cm) oczku woda nagrzewa się szybko i jest słabo natleniona, co sprawia, że masowo rozwijają się tam glony. W przypadku takiego zbiornika konieczna jest stała ingerencja człowieka.

  • Oczko wodne w cieniu czy na słońcu?

Tafla wody w oczku nie powinna być nasłoneczniona przez cały dzień, bo jej nadmierne nagrzewanie powoduje szybkie parowanie oraz gwałtowny rozwój glonów. Z drugiej strony, jeżeli zbiornik znajdzie się pod koroną drzewa, musimy liczyć się z tym, że opadające liście będą się w wodzie rozkładać i zamulać dno.

  • Jak sadzić rośliny w oczku wodnym: w gruncie czy w koszach?

W stawie naturalnym rośliny sadzimy wprost do gruntu. Jeśli niecka została uszczelniona, potrzebne są kosze, które ustawia się w głębi zbiornika, lub kieszenie z juty albo włókna kokosowego, które mocuje się na brzegu i w nich umieszcza rośliny. To pozwala kontrolować ich wzrost i ułatwia pielęgnację.

Jak zrobić oczko wodne - zaczynamy od wykopu

Prace zaczyna się od wyznaczenia obrysu oczka. Najwygodniej posłużyć się w tym celu wężem ogrodowym lub liną, dzięki którym łatwiej będzie można ocenić kształt i wielkość zbiornika. Następnie robi się wykop. W najgłębszym miejscu powinien mieć około 100 cm. W dnie na głębokości 60 i 30 cm uformuj półki szerokości około 30 cm, na których ustawisz później kosze z roślinami wodnymi. Krawędzie dna formuje się ze spadkiem, aby podłoże nie osuwało się pod naporem wody. Trzeba mieć pewność, że wszystkie brzegi oczka znajdują się na tym samym poziomie. Ziemię z wykopu możesz wykorzystać do uformowania wzniesień, na których posadzisz rośliny lub założysz trawnik.

Jak uszczelnić dno oczka wodnego?

Dno oczyść z korzeni, kamieni i innych zanieczyszczeń, zagęść je dokładnie, a następnie ułóż na nim 5-centymetrową warstwę piasku. Nieckę warto wyściełać włókniną i na niej dopiero rozłożyć folię izolacyjną. Do uszczelnienia najlepiej jest użyć ciemnej folii o grubości 1 mm przeznaczonej do oczek wodnych. Po jej rozłożeniu napełnij oczko wodą na tyle, aby folia dobrze ułożyła się w niecce. Nadmiar folii odetnij, pozostawiając na brzegach 30-centymetrowy zapas.

Umocnienie brzegów oczka wodnego

Decydującym etapem budowy oczka wodnego jest wykończenie jego brzegów. Tylko wtedy, gdy dobrze zamaskujesz materiał uszczelniający dno, będziesz zadowolony z efektów. Część brzegów umacnia się dużymi kamieniami osadzonymi na warstwie zaprawy cementowej. Stosuj zaprawę bez wapna, bo jego związki przedostające się do wody mogłyby szkodzić rybom. Na odcinku z łagodnym zejściem do wody, przy podeście urządź żwirową plażę. Pozostałe fragmenty brzegu niech porasta trawa. Warto część brzegu uformować tak, aby umożliwić zwierzętom zamieszkującym zbiorniki wodne wygodny dostęp do wody i możliwość wydostania się z niej. Dobrze też na płyciźnie ułożyć kamienie wystające nad lustro wody.

Galeria zdjęć: Budowa oczka wodnego krok po kroku

Rośliny do oczka wodnego

Rośliny są główną ozdobą oczka wodnego i jednocześnie maskują ewentualne niedoskonałości w jego wykonaniu. Przede wszystkim jednak pomagają zachować w nim równowagę biologiczną – natleniają wodę, ocieniają ją, chroniąc przed nadmiernym nagrzaniem, i dają schronienie wodnym zwierzętom. Nie należy jednak sadzić zbyt wielu roślin – ⅓ lustra wody powinna zostać niezarośnięta. Rośliny, które wybrałeś do obsadzenia oczka, rosną także w naturalnych zbiornikach wodnych. Warto zdecydować się tylko na kilka gatunków – wtedy łatwiej można zapanować nad całą kompozycją.

Sadzenie roślin w oczku wodnym

Rośliny mają różne wymagania co do głębokości wody, w której rosną. Dlatego półki przygotowane do postawienia koszy z roślinami muszą się znajdować na różnych wysokościach.

  • Najgłębiej sadzi się grzybień biały, którego liście ocieniają dno stawu, oraz podwodną roślinę – wywłócznik okółkowy, który natlenia wodę.
  • Na głębokości 60 cm ustawia się pałkę wąskolistną i strzałkę wodną.
  • Pozostałe rośliny umieść w płytkiej wodzie, nie głębiej niż na 30 cm.
  • Możesz też wrzucić do wody jedną z roślin pływających: topian osokowaty, osokę aloesowatą lub hiacynt wodny.

Zanim je posadzisz, odczekaj mniej więcej dwa tygodnie od założenia oczka. Przez ten czas warunki w wodzie ustabilizują się i rośliny szybciej się przyjmą. Sadzi się je w ażurowych koszach wyłożonych wyściółką zapobiegającą wypłukiwaniu podłoża do wody. Może to być zwykła ziemia do kwiatów, ale lepiej przygotować mieszankę z równych części gliny, piasku i kompostu.

Rośliny posadzone wokół oczka wodnego

Ochronią oczko przed wiatrem i słońcem oraz umocnią jego brzegi. Posadzone wzdłuż jego krawędzi pozwolą na lepsze wpisanie się sztucznego zbiornika w strukturę ogrodu. Sadzi się tu przede wszystkim rośliny lubiące wilgotne podłoże - trawy, kosaćce, derenie.

20 pomysłów na oczko wodne: galeria zdjęć

Oczko wodne i bujna zieleń wokół niego, to doskonały pomysł na aranżację ogrodowego zacisza. Zobacz w galerii zdjęć, jak zaaranżować teren przy oczku wodnym.

Ważne

Pielęgnacja oczka wodnego

Wiosną usuwa się uszkodzone i gnijące części roślin, wydobywa zanieczyszczenia i stopniowo wymienia około 20% wody. Czyści się i uruchamia wyłączone na zimę urządzenia filtrujące. Przez całe lato możesz rozsadzać zbyt gęsto rosnące rośliny. W razie potrzeby uzupełniaj wodę w stawie i wyławiaj glony.

Jesienią warto na kilka tygodni rozciągnąć nad wodą siatkę, która osłoni ją przed liśćmi spadającymi z drzew i krzewów. Zasychające pędy roślin usuwaj, pozostawiając jednak część, aby zwierzęta miały się gdzie schronić przed zimą.

Przed nadejściem mrozów wyłącz urządzenia filtrujące i po oczyszczeniu przenieś je do chłodnego pomieszczenia.

Jak utrzymać czystą wodę w oczku wodnym?

W niewielkim oczku wodnym trudno jest zachować równowagę biologiczną niezbędną do utrzymania wody w czystości. Dlatego musisz zainstalować urządzenia oczyszczające i napowietrzające wodę.

Serce całego systemu stanowi pompa filtracyjna, do której podłączony jest zarówno skimmer, jak i filtr. Do obsługi oczka wodnego mającego pojemność około 11 m3 wystarczy pompa o wydajności 12 000 l/h. Skimmer zasysa do komory pyłki, kurz i liście pływające po powierzchni wody. Warto umieścić go w tej części oczka, w której rosną rośliny zaśmiecające je liśćmi. Filtr ciśnieniowy (o pojemności 17 l) oczyszcza wodę mechanicznie i biologicznie, a wbudowana lampa UV ogranicza rozwój glonów nitkowatych. Filtr zakopuje się w ziemi na brzegu oczka wodnego, dzięki czemu jego późniejsza obsługa nie sprawia kłopotu. Wypływająca z niego pod ciśnieniem oczyszczona woda kierowana jest do kamienia młyńskiego umieszczonego na żwirowym brzegu oczka. Cały system podłączony jest do źródła prądu pod napięciem 220-230 V.

Sonda
Co chciałbyś mieć w swoim ogrodzie?
Nasi Partnerzy polecają