Budowa oczka wodnego krok po kroku
KROK I - Lokalizacja oczka wodnego
Optymalna lokalizacja dla oczka wodnego to półcień, przy nasłonecznieniu od 4 do 6 godzin na dzień.
foto: Oase
KROK II - Wyznaczenie konturów stawu
W pierwszym kroku należy przy pomocy piasku oznaczyć kontury stawu oraz kontury strefy głębokości. Mamy pełną swobodę wyznaczenia kształtu, do którego możemy później łatwo dopasować folię. Ostatnio modne są nowoczesne regularne kształty, takie jak kwadrat i prostokąt.
foto: Oase
KROK III - Wykop i zapora kapilarna
Zgodnie z wyznaczonym kształtem dokonujemy wykopu z szczególnych zwróceniem uwagi na wykonanie stref głębokości. Ważnym elementem jest wykonanie na tym etapie tzw. zapory kapilarnej. Jest to nic innego jak zabezpieczenie brzegów oczka przed dostawaniem się wody deszczowej z trawnika wraz z dużą ilością składników odżywczych. Podwyższamy brzegi oczka (np. kamieniami, betonem lub nasypem z ziemi), aby później wywinąć na nie folię. Dodatkowo można przed zaporą wykonać mały rowek drenarski wypełniony żwirem, aby mieć pewność, że większość wody opadowej nie dostanie się do naszego oczka wodnego. W ten sposób zabezpieczymy oczko przed intensywnym wzrostem glonów.
foto: Oase
KROK IV - Określenie wymiarów folii i geowłókniny
Następnie przy pomocy sznurka należy odmierzyć długość geowłókniny i folii. Możemy też potrzebną ilości foli obliczyć wg specjalnego wzoru. Ile folii potrzeba nam do założenia stawu?
Istnieją dwa wzory na obliczenie ilości potrzebnej folii: Długość zbiornika + 2x głębokość wykopu (w najgłębszym miejscu) + 2x 50 cm = długość folii Szerokość zbiornika + 2x głębokość wykopu (w najgłębszym miejscu) + 2x 50 cm = szerokość folii
Wg takiego prostego obliczenia łatwo określimy potrzebną długość i szerokość arkusza folii. Najlepszym rodzajem folii przeznaczonej do oczek wodnych jest folia PCV i EPDM. Są materiały, które charakteryzują się długą trwałością (często gwarancja sięga 20 lat) oraz nie wpływają niekorzystnie na życie biologiczne w oczku. Bardzo ważną cechą foli „oczkowych” jest odporność na światło UV. Dzięki temu materiał nie skruszeje z upływem czasu i nie powstanie w nim dziura. Wybierajmy folie do swoich oczek i strumieni o grubości minimum 1 mm.
foto: Oase
KROK V - Wykładanie geowłókniny ochronnej
Po wykopaniu niecka wykładana jest najpierw geowłókniną w celu zapewnienia ochrony przed korzeniami i przedostawaniem się kamieni. Zalecana minimalna grubość geowłókniny to 100g/m2. Takie rozwiązanie pozwala zabezpieczyć folię przed uszkodzeniami.
foto: Oase
KROK VI - Rozkładanie folii
Ostatecznie starannie rozkładana jest folia. Pamiętajmy, aby odpowiedni zapas folii nawinięty był poza brzegi stawu. Po napełnieniu wodą folia delikatnie zostanie ściągnięta w dół pod wpływem ciężaru wody.
foto: Oase
KROK VII - Zasadzanie roślin w strefie bagiennej
W celu zasadzenia roślin na płaskim obszarze można zastosować maty kokosowe. Stanowią one optymalną podporę dla korzeni roślin szczególnie na równych powierzchniach. Pamiętajmy rośliny również możemy sadzić w specjalnych koszach, wypełnionych najlepiej żwirem, wypłukując nadmiar ziemi ze strefy korzennej. Nie wolno sadzić roślin w typowej ziemi ogrodniczej lub glinie, gdyż spowoduje to intensywny rozwój glonów.
foto: Oase
KROK VIII - Zasadzanie roślin na stromych brzegach
Na bardziej stromych odcinkach rośliny zasadzane są przy zastosowaniu kieszeni jutowych. W tym celu należy je najpierw obciążyć np. dużymi kamieniami.
foto: Oase
KROK IX - Instalacja sprzętu w oczku wodnym
Każde oczko wodne wymaga systemu filtracyjnego dla uzyskania czystej i klarownej wody. W trakcie instalacji sprzętu (pompy, filtra i lampy UVC) należy dokładnie zapoznać się z instrukcją montażu i skrupulatnie przestrzegać zawartych w niej wskazówek.
foto: Oase
KROK X - Żwir i napełnianie wodą
Po wyłożeniu dna i brzegów oczka wodnego żwirem należy wypełnić je wodą. Najpierw do połowy, a następnie po tym, jak folia całkowicie się ułoży, należy napełnić oczko wodne do pełna. Najlepiej do tego nadaje się woda wodociągowa!
foto: Oase
KROK XI - Wykańczanie strefy brzegowej i samych brzegów
W ostatnim kroku strefa brzegowa ozdabiana jest kamieniami (krzem lub inne) i kształtowana zgodnie z życzeniem.
foto: Oase
KROK XII - Oświetlenie
Dla zapewnienia nastrojowego klimatu, również wieczorową porą, zaleca się zainstalowanie odpowiedniego oświetlenia. Reflektory ustawione na dnie zbiornika i świecące białą barwą nadadzą niepowtarzalny urok.
foto: Oase
Zamknij reklamę za s.
X
Zamknij reklamę
...