Jak zrobić taras zagłębiony. Wyjście z piwnicy do ogrodu

2021-05-05 15:27
Wgłębnik
Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy Wgłębnik powinien mieć co najmniej 10 m2, wtedy zmieszczą się tam wygodne meble i zostanie miejsce na komunikację między domem a ogrodem

Jak zrobić taras zagłębiony: poradnik. Wgłębnik to niekiedy jedyny sposób na to, by połączyć dom z ogrodem. Warto o nim pomyśleć w czasie remontu domu z wysokim parterem, kiedy nie ma możliwości budowy tradycyjnego tarasu.

Wgłębnik często buduje się przy okazji remontu piwnicy, kiedy pomieszczenia zyskują nowe przeznaczenie i potrzebne jest wyjście do ogrodu. Jednak sprawdzi się on także przy domach na wzniesieniach, w których część budynku w sposób naturalny otoczona jest skarpą. Schowany w ziemi taras zapewnia większą intymność i sprawia, że relaks w ogrodzie jest po prostu przyjemniejszy. Poza tym ogrody, w których jest zróżnicowana powierzchnia terenu, są bardziej interesujące i wydają się większe. Ma to szczególne znaczenie na niewielkich działkach, na przykład miejskich.

Jak kleić płytki ceramiczne na tarasie?

Taras w zagłębieniu - lepiej płycej

Najładniej wyglądają wgłębniki otoczone murkami, których wysokość nie przekracza 80 cm. Jeżeli taras musi być posadowiony głębiej, zamiast jednej wysokiej ściany oporowej zabezpieczającej grunt przed osuwaniem lepiej zbudować kilka niższych ustawionych piętrowo jedna za drugą i obsadzić je roślinami. Do tarasu w zagłębieniu będzie wtedy docierało więcej światła, poza tym niskie murki łatwiej zbudować (można to zrobić samemu), bo nie muszą wytrzymywać dużego naporu gruntu. Wykonanie ścianek oporowych wyższych niż 1,2 m należy powierzyć fachowcowi, który ustali, czy są konieczne dodatkowe wzmocnienia.

Galeria zdjęć: taras otoczony murkami i donicami

Taras zagłębiony: murek

Wgłębnik (taras zagłębiony) składa się z trzech elementów: murka otaczającego taras, schodów do ogrodu i posadzki. Pierwszy etap pracy to wyznaczenie wielkości tarasu. Następnie przygotowuje się wykop odpowiedniej głębokości i po jego oczyszczeniu oraz wyrównaniu dna buduje ścianki oporowe i schody. Na koniec układa się nawierzchnię.

W opisywanym przypadku tworzą go bloczki betonowe o wymiarach 38 x 24 x 12 cm posadowione na betonowym fundamencie. Obłożono go kostkami granitowymi połączonymi zaprawą cementową – takimi samymi, z jakich jest zrobiona posadzka. To pozwala zaoszczędzić na kosztach (kamień jest tylko na licu ścianki) i skrócić czas pracy (murek z bloczków szybko się stawia). Granit nie chłonie wody, nie brudzi się i jest odporny na mróz, dlatego nie trzeba go impregnować. Jednak w czasie murowania należy systematycznie ścierać z niego zaprawę, bo gdy zwiąże, trudno ją będzie usunąć. Zamiast kostkami murek można wykończyć okładziną kamienną, ceramiczną lub betonową. Co 5 m trzeba zrobić dylatację.

Żeby zapewnić odpowiednie odwodnienie, za murkiem układa się 10-15-centymetrową warstwę odsączającą ze żwiru – jest to szczególnie istotne, jeśli grunt na działce jest zwięzły (glina, iły). Należy także położyć rurę drenarską odprowadzającą wodę do studzienki chłonnej bądź kanalizacji deszczowej.

Taras zagłębiony: schody

Stopnie są utworzone przez kostki granitowe, a podstopnice – krawężnik, który może być z granitu lub betonu imitującego kamień. Stosuje się także betonowe palisady. Osadza się go na betonowym fundamencie. Kostki tworzące stopnie układa się na wyrównanej podsypce piaskowo-cementowej (miesza się je w proporcji 5:1), pod którą znajduje się podbudowa z łamanego kruszywa o granulacji 0-30 mm albo pospółki. Jej grubość to 15-20 cm – mniejsza na gruncie przepuszczalnym, a większa na spoistym. Wygodne schody ogrodowe mają głębokość 35-50 cm i wysokość 12-15 cm.

Taras zagłębiony: posadzka

Posadzka tarasu zagłębionego jest zrobiona z kostki granitowej grubości 4/6 cm. Ważne jest, żeby miała spadek 2% od domu w kierunku ogrodu i odwodnienie, najlepiej liniowe. Zapobiegnie ono gromadzeniu się wody w czasie deszczu, o co szczególnie łatwo na tarasie zagłębionym w gruncie.

Przeczytaj też:

System odwodnień liniowych: z jakich elementów się składa i jak dobrze go ułożyć >>>

Posadzkę tarasu zagłębionego buduje się tak samo jak ścieżki i inne ogrodowe nawierzchnie przeznaczone do ruchu pieszego. Pierwsza warstwa, czyli podbudowa z kruszywa lub pospółki, powinna mieć grubość 15-20 cm, zależnie od rodzaju gruntu. Na niej układa się podsypkę piaskowo-cementową, a następnie bruk. Do jego spoinowania można użyć piasku albo gotowej wodoprzepuszczalnej zaprawy do bruku. Tworzy ona trwałe, elastyczne wypełnienie i nie przerasta chwastami.

Galeria zdjęć: ciekawe sposoby połączenia tarasu z ogrodem

Taras w zagłębieniu  (wgłębnik) z innych materiałów

Wgłębniki buduje się także z innych surowców. Murki wznoszone są z różnego rodzaju kształtek betonowych (układanych na sucho lub murowanych), kamieni oraz cegieł klinkierowych. Niekiedy buduje się kamienne murki suche. Nie są one związane zaprawą – kamienie układa się jeden na drugim i wolne przestrzenie między nimi na bieżąco wypełnia się ziemią. W szczelinach można posadzić rośliny. Posadzka może być z kamienia łamanego, kostki betonowej (np. imitującej różnego rodzaju kamień, deski czy „stare” drewno), klinkieru brukowego albo płyt chodnikowych. Niezależnie od materiału wykonuje się ją podobnie. Z takich samych surowców robione są schody. Można też wykonać schody blokowe, które bardzo ładnie wyglądają w przestrzeni ogrodowej.

Przeczytaj też:

Kostka brukowa: kolor, wielkość, kształty >>>

Murki, posadzka i schody z twardych skał takich jak granit, sjenit czy bazalt nie muszą być impregnowane. Te zrobione z miękkiego kamienia (piaskowiec, wapień) trzeba zabezpieczyć. W przeciwnym razie łatwo się brudzą, poza tym chłoną wodę, która zamarza zimą i rozsadza kamień, powodując jego pękanie oraz łuszczenie się powierzchni. Zaimpregnowane powinny być również elementy betonowe.

1. Wariant – ścianka murowana przy tarasie

Murki otaczające wgłębnik można wymurować z kamieni, klinkieru lub kształtek betonowych (na przykład imitujących kamień czy drewno). Ścianki wysokości do 80 cm mogą być wznoszone pionowo, wyższe powinny być nachylone w kierunku skarpy (10-15%), bo to zwiększy ich stabilność. Co 5 m należy zrobić dylatację.

Taras zagłębiony
Autor: Mirosław Krogulec Materiał, z którego jest zrobiony murek, musi pasować do otoczenia. Często z tego samego tworzywa jest układana nawierzchnia

2. Wariant – murek z kształtek betonowych (gazonów)

Do wznoszenia murków wokół tarasu są czasami wykorzystywane kształtki betonowe – gazony. Nie mają one dna, ustawia się je jedna na drugiej, z lekkim przesunięciem w stronę skarpy, i po uzupełnieniu ziemią obsadza roślinami. Jako wypełnienie stosowany jest także żwir.

Taras zagłębiony
Autor: Polbruk Gazony z ziemią obsadza się roślinami, najlepiej gatunkami odpornymi na suszę

3. Wariant – murek z prefabrykatów L-kształtnych

Wygodne w użyciu są prefabrykowane betonowe ściany oporowe typu L. Mają wysokość od 50 cm do kilku metrów (te ostatnie stosowane są między innymi do stabilizowania zjazdów do garażu). Pasują przede wszystkim do nowoczesnej architektury. Poza kształtkami z surowego betonu są także barwione na kilka podstawowych kolorów (grafitowy, brązowy, czerwony). Ich montaż jest prosty – prefabrykaty ustawia się na fundamencie i obsypuje ziemią.

Przeczytaj też:

Garaż pod budynkiem: dobry zjazd do garażu w piwnicy >>>

Taras zagłębiony
Autor: Jadar Zaletą ścianek oporowych typu L jest łatwy montaż

4. Wariant – schody blokowe

Są to jednolite grube płyty skalne lub betonowe – w sprzedaży są schody blokowe z betonu, który może imitować kamień albo drewno. Układa się je na sucho jedna na drugiej z zakładką około 5 cm, tak by tworzyły stopnie.

Przeczytaj też:

10 dobrych pomysłów na schody w ogrodzie >>>

Umieszcza się je na warstwie podbudowy z łamanego kruszywa lub pospółki i podsypce z piasku wymieszanego z cementem. Jedynie pod dolnym stopniem buduje się betonowy fundament.

Taras zagłębiony
Autor: Bruk-Bet Ciężkie schody blokowe układa się na sucho, bez użycia zaprawy

5. Wariant – schody z podstopnicami

Jeżeli płyty tworzące stopnie schodów są cienkie, umieszcza się między nimi mniejsze elementy – podstopnice – i łączy się je zaprawą. Schody z podstopnicami buduje się na podbudowie z łamanego kruszywa lub pospółki i warstwie podsypki piaskowo-cementowej. Fundamentowany jest tylko najniższy stopień.

Taras zagłębiony
Autor: Libet Schody z podstopnicami wykonuje się z kamienia łupanego lub łamanego, kształtek betonowych albo klinkierowych
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają