Nowoczesna rabata przed domem – jak ją zrobić z palisady?
Rabata przed domem to nasza wizytówka. Jeśli szukamy rozwiązań nietypowych, to prosta do wykonania rabata z palisad betonowych będzie dobrym rozwiązaniem. Wyjaśniamy jak ją zbudować i które rośliny najlepiej posadzić.
Spis treści
Minimalistyczna bryła domu narzuca sposób zagospodarowania przestrzeni. Pasują tu geometryczne kształty i rośliny posadzone w czytelnych kompozycjach, które podkreślają elegancki charakter budynku i ładnie harmonizują ze spokojną barwą ścian.
Rośliny przed domem posadzono na podwyższonych rabatach, które wyglądem nawiązują do elewacji. Dzięki prostej formie wprowadzają ład, a jednocześnie urozmaicają otoczenie.
Co na rabaty przed domem?
Rabaty można obsadzić dowolnymi roślinami wieloletnimi (dobrym rozwiązaniem są dekoracyjne przez cały rok zimozielone krzewy: niskie odmiany iglaków, bukszpany, ostrokrzewy, a także rośliny wrzosowate) lub sezonowymi, a nawet tak jak tu – założyć miniwarzywnik. Tworzą go ogórki, cukinie, pomidory, sałaty i fasolka. Ściany rabaty wyznaczają granicę i uspokajają kompozycję – warzywa posadzone w tym miejscu wprost do gruntu wyglądałyby dość przypadkowo i wywoływały wrażenie chaosu.
Jak zaprojektować rabatę przed domem?
Ściany podwyższonych rabat można wykonać z palisad betonowych. Zwykle mają one przekrój 10-15 cm i są oferowane w różnych wysokościach (od 30 do 120 cm). Ich kolorystyka jest różnorodna, a powierzchnia może być gładka lub z fakturą, na przykład imitującą kamień łupany. Osadza się je na podbudowie z kruszywa, w warstwie chudego lub suchego betonu, tak żeby były w nim zagłębione do 1/3 wysokości. Można też zakopać palisadę bezpośrednio w gruncie, jednak pod warunkiem że będzie przysypana ziemią na głębokość nie mniejszą niż połowa jej wysokości.
Przed podjęciem decyzji lepiej zobaczyć Jak zrobić donicę murowaną z różnych materiałów.
Jeżeli rabata przylega do budynku, ścianę z palisad można zbudować także od jego strony, by w ten sposób ochronić elewację. Innym rozwiązaniem jest zabezpieczenie elewacji folią budowlaną.
Po zbudowaniu ścianek wysokiej rabaty ich wnętrze warto wyłożyć materiałem izolacyjnym, na przykład styrodurem lub styropianem, szczególnie jeśli na rabacie będą sadzone rośliny wieloletnie wrażliwe na przemarzanie.
Szerokość rabaty nie powinna przekraczać 80 cm, żeby mieć swobodny dostęp do wszystkich posadzonych na niej roślin.
Jak przygotować podłoże na rabatę?
Do wypełnienia wysokiej rabaty potrzeba sporo ziemi, ale nie musi to być wyłącznie żyzne podłoże. Na dnie można umieścić mniej urodzajną glebę (na przykład pozostałą z wykopów po budowie domu lub nawierzchni w ogrodzie) oraz pocięte gałązki drzew i krzewów, liście zgrabione z rabat i inne organiczne ogrodowe odpadki, a następnie lekko je ze sobą wymieszać (po pewnym czasie powstanie z nich próchnica).
Na tej warstwie układa się żyzną ziemię. Może to być gotowe podłoże do roślin, ale można też wykorzystać glebę z ogrodu i wymieszać ją pół na pół z dojrzałym kompostem. Taka ziemia jest dobra dla większości roślin, z wyjątkiem gatunków wrzosowatych, które dobrze rosną w kwaśnym podłożu na bazie wysokiego torfu.
Podobne rabaty można zbudować również na obrzeżach tarasu.
Autor: Tomasz Zakrzewski, projekt: Małgorzata Reciak, Józef Polak
Niewielka donica na tarasie wykończona tymi samymi materiałami, co jego nawierzchnia zamyka przestrzeń tarasu, ale nie dominuje nad otoczeniem. Posadzona w donicach pachnąca lawenda sprzyja wypoczynkowi
Jeśli podobają ci się takie rabaty, to może przeczytaj także:
- Rośliny wieloletnie do donic na zewnątrz - jakie gatunki wybrać i jak o nie dbać?
- Podwyższone rabaty warzywne, czyli uprawa warzyw na podwyższonych grządkach