Jak zrobić donicę murowaną - instrukcja krok po kroku

2023-04-25 14:04

W cyklu zrób to sam pokazujemy jak zrobić murowaną donicę. Murowana donica zawsze zapewnia dobre warunki wzrostu roślinom nawet na działkach, na których gleba jest uboga, zbyt sucha lub podmokła. Murowaną donicę łatwo wykonać samemu i bez trudu dopasować do aranżacji ogrodu.

Murowana donica
Autor: Marcin Czechowicz, projekt: Wspaniały - wariant I - Murator M04A, autor projektu: Małgorzata Cybulska-Marks Rośliny posadzone w donicy wymurowanej przed domem stworzą miniogródek zdobiący frontową część posesji. Najlepiej go zbudować z takiego samego materiału jak elewacja, na przykład z klinkieru

Spis treści

  1. Murowana donica – z czego ją zrobić
  2. Murowana donica: galeria zdjęć z instrukcją wykonania
  3. Murowana donica – jaka wielkość
  4. Murowana donica – czym wypełnić
  5. Murowana donica – co w niej posadzić?

Murowane donice z roślinami porządkują przestrzeń i sprawiają, że ogród nabiera charakteru. Sytuuje się je zazwyczaj przy wejściu do domu, ale często są również wykorzystywane jako obramowanie tarasu. Murowanymi donicami można urozmaicić kompozycję ogrodu lub przełamać monotonię podjazdu, zwłaszcza jeżeli jest on na tyle duży, że mógłby zdominować otoczenie.

Pamiętajmy, że murowane donice są stałym elementem wyposażenia działki, dlatego ich lokalizacja musi być przemyślana – po zbudowaniu nie można ich przenieść, a jedynie rozebrać, co wiąże się z niepotrzebnym nakładem pracy i zniszczeniami w ogrodzie.

Ponieważ rośliny są posadzone na wysokości kilkudziesięciu centymetrów, nie trzeba się do nich pochylać, a część prac pielęgnacyjnych można wykonać, siedząc. Dzięki temu w ogrodzie mogą pracować i wypoczywać osoby starsze oraz niepełnosprawne.

Murowana donica – z czego ją zrobić

Murowane donice można zrobić z cegieł klinkierowych, kostek kamiennych lub betonowych, np. takich, jakimi jest wybrukowana nawierzchnia w ogrodzie. Donice murowane buduje się na ławie fundamentowej lub fundamencie z bloczków betonowych, pod którymi znajduje się warstwa drenująca z zagęszczonego kruszywa. Należy pamiętać o położeniu izolacji poziomej między fundamentem a ścianką murowanej donicy, a także izolacji pionowej. Jest to szczególnie istotne w przypadku klinkieru, ponieważ izolacja zapobiega powstawaniu na powierzchni cegieł nieładnych wykwitów wapiennych.

Interesujące pojemniki powstają z palisad betonowych, które zwykle są wykorzystywane jako obrzeża nawierzchni, podstopnice schodów, a także stosowane są do umacniania skarp.

Murowane donice można także zbudować z bloczków betonowych, a następnie ich lico wykończyć okładziną kamienną, ceramiczną lub betonową albo położyć tynk, taki sam jak na domu.

Murowana donica: galeria zdjęć z instrukcją wykonania

Murowana donica – jaka wielkość

W przestrzeni ogrodowej najładniej wyglądają takie murowane donice, których wysokość nie przekracza 30-50 cm, choć dla osób, które mają problem z kręgosłupem, a lubią prace wśród roślin, lepsze będą pojemniki wysokości około 80 cm. Szerokość donicy murowanej nie powinna być większa niż 160 cm, żeby łatwo móc dosięgnąć do roślin posadzonych w centralnej części. Jeżeli murowana donica przylega do ściany i dostęp do niej jest ograniczony, może mieć najwyżej 80 cm szerokości.

Przeczytaj też:

Lepiej, żeby donice murowane nie były zbyt małe, bo wtedy ziemia, która je wypełnia, szybciej zamarza, co jest niekorzystne dla posadzonych w nich roślin wieloletnich. W takim przypadku warto ścianki murowanej donicy wyłożyć od środka styropianem grubości około 5 cm, który zabezpieczy korzenie roślin przed mrozem.

Murowana donica
Autor: Marcin Czechowicz, projekt domu: RAAS ARCHITEKCI, ogrodu: GREEN STUDIO Murowane donice przy tarasie to praktyczne rozwiązanie. Posadzone w nich rośliny będą zdobić miejsce wypoczynku i sprawią, że stanie się ono bardziej intymne. Do budowy niskich pojemników nadają się płyty betonowe, na przykład takie, z jakich wykonane są stopnie schodów

Murowana donica – czym wypełnić

Jeżeli donica murowana jest duża, nie warto jej całej wypełniać żyzną ziemią. Na dno można nasypać mniej urodzajną glebę, a także umieścić pocięte gałązki drzew i krzewów, liście zgrabione z rabat i inne ogrodowe odpadki, a następnie lekko je ze sobą wymieszać (z czasem resztki organiczne się rozłożą i zamienią w próchnicę). Tę warstwę przysypuje się żyzną ziemią przywiezioną z zewnątrz lub ogrodową wymieszaną pół na pół z dojrzałym kompostem.

Tak przygotowane miejsce jest dobre dla większości roślin. Jeżeli jednak zamierzamy posadzić gatunki wrzosowate, donicę murowaną należy wypełnić specjalnym kwaśnym podłożem, które kupuje się gotowe w centrach ogrodniczych.

Przeczytaj też:

Murowana donica
Autor: Piotr Mastalerz, projekt: Łukasz Lewandowski Donicę można wymurować z cegieł lub bloczków betonowych, a następnie położyć tynk taki sam jak na domu

Murowana donica – co w niej posadzić?

W donicach murowanych można sadzić wszystkie rośliny, nawet niewielkie drzewa, na przykład odmiany szczepione na pniu. Warto wybierać rośliny o dekoracyjnych liściach, które są efektowne przez cały sezon, a także gatunki zimozielone. Dzięki nim zyskamy całoroczną ozdobę działki.

Przeczytaj też:

Murowana donica
Autor: Andrzej Szandomirski, projekt: Konrad Zduński Murowane donice sprawdzą się na małej działce, na której nie ma zbyt dużo miejsca na zieleń. Dyscyplinują i organizują przestrzeń, a przy tym świetnie wyglądają. Można w nich podsadzić nawet drzewa
magazyn murator
okładka Murator 4/2019

Autor: archiwum serwisu

Murator 4/2019

Więcej informacji i zdjęć murowanych donic znajdziesz w kwietniowym numerze "Muratora". W magazynie ponadto:

- Zasady budowy domu z betonu komórkowego- Kanalizacja – ile kosztuje instalacja, jak ją zaplanować- Wylewka bez błędów. Jak ją dobrze zrobić? - Strop na poddaszu adaptowanym- Dodatek do magazynu: Projekt wiaty samochodowej

Quiz ogrodniczy

Pytanie 1 z 10
1. Roślina mylnie nazywana mleczem, bujnie kwitnąca na żółto na trawnikach, to:
Pozostałe podkategorie