Jak kupić dobrą ziemię do ogrodu?
Często ziemi w naszym ogrodzie jest za mało i musimy ją kupić. Podpowiadamy, na co należy zwracać uwagę, aby kupić do ogrodu żyzną ziemię o dobrej jakości.
Autor: www.photos.com
Ziemię najlepiej kupować ze znanego źródła. Warto się zorientować, czy w okolicy nie są rozpoczynane budowy. Czasami zdejmowana jest wysokiej jakości gleba z pól uprawnych, na których planowane są inwestycje. Natomiast kupując ziemię od nieznanych dostawców, należy wykazać czujność. Gleba taka może być bardzo dobra, żyzna i tania, ale może być też złej jakości – zanieczyszczona odpadkami budowlanymi lub metalami ciężkimi, której inny inwestor się pozbywa, a którą przewoźnik, chcąc zaoszczędzić na opłacie należnej za zwałkę na wysypisku, sprzedaje jako urodzajną. Zdarza się też, że z humusem wymieszane jest podglebie. Dobra ziemia nie powinna mieć kamieni ani żółtawych brył gliny.
Ziemia do ogrodu: prosty test jakości gleby
Przy kupnie ziemi nie należy kierować się wyłącznie jej kolorem. Brunatnoszarą barwę ma humus, ale też torf, który nie jest wskazany do uprawy większości roślin. Jakość gleby najlepiej oceni fachowiec (ogrodnik, architekt krajobrazu), ale z grubsza można ją określić samemu. Należy wziąć w dłoń sporą grudkę wilgotnej ziemi i ścisnąć ją. Jeśli po otwarciu dłoni rozpadnie się – gleba jest zbyt piaszczysta, jeżeli pozostanie zbita – oznacza to, że jest zbyt gliniasta. Natomiast grudka żyznej gleby popęka i podzieli się na kilka mniejszych kawałków.
Ile ziemi kupić do ogrodu?
Ilość ziemi, jaką trzeba kupić, zależy od tego, jakie rośliny będą rosły w ogrodzie. W miejscu, gdzie planujemy:
- trawnik – najlepiej rozłożyć mniej więcej 10-centymetrową warstwę żyznego podłoża;
- byliny (większość gatunków) – trzeba rozłożyć 15-20-centymetrową warstwę humusu;
- krzewy i drzewa – potrzebują więcej żyznej gleby. Sadząc je, należy przygotować dół dwukrotnie głębszy i blisko trzykrotnie szerszy od bryły korzeniowej i wypełnić go żyzną ziemią.