Jak stworzyć barwne kompozycje z roślin

2013-01-30 11:38

Projektując ogród weźmy pod uwagę kolory roślin. Odpowiednio dobierając rośliny w ogrodzie, możemy tworzyć ciekawe zestawienia kolorystyczne. Kolor kwiatów czy liści pozwala korygować przestrzeń ogrodu, na przykład ożywić i rozświetlić cieniste oraz smutne zakątki.

Zestawienia kolorystyczne w ogrodzie

W przyrodzie wszelkie zestawienia kolorystyczne są dopuszczalne, nie ma złych czy dobrych połączeń. Na przykład czerwony, pomarańczowy i intensywnie różowy tworzą w ogrodzie bardzo ekspresyjną kompozycję pełną radości, sugerującą pewną nonszalancję. Fiolet połączony z ciemnym różem to zestawienie dostojne i spokojne, z odcieniami żółci (najlepiej rozbielonej i zielonkawej) tworzy kompozycję atrakcyjną, ale wyciszoną. Ożywi ją dodatek purpury. Połączenie ciemno- i jasnoniebieskiego z białym daje wrażenie elegancji i spokoju, ale może też być odbierane jako smutne. Rozweseli je odrobina pomarańczu lub żółci. Najbardziej uniwersalna jest biel, podkreśla inne barwy i wprowadza do kompozycji harmonię.

Kompozycje ogrodowe monochromatyczne czy kontastowe

Tworząc kompozycje ogrodowe, można wybierać nie tylko rośliny kwitnące w jednej tonacji, ale też o odpowiednio zabarwionych liściach (na przykład na bordowo) albo takie, które nie kwitną i różnią się wyłącznie odcieniem i nasyceniem zieleni. Jednak żeby efekt spełnił pokładane w nim nadzieje, trzeba uważać, bo nadmiar jednakowych bodźców może być monotonny i atrakcyjności kompozycji monochromatycznej może zagrozić nuda. Aby do tego nie dopuścić, warto zastosować element kontrastujący. Może to być roślina o odpowiednio dobranej barwie albo mała architektura: brama, ławka, drobne elementy – ceramiczne kule, pojemniki albo rzeźby. Wszystko zależy od naszej wyobraźni i odwagi w kreowaniu kompozycji.

Jak kolory wpływają na nasze samopoczucie

Barwy różnie wpływają na nasze samopoczucie. Liczne obserwacje i badania pozwoliły podzielić je na dwie grupy i opisać ich wpływ na człowieka. Barwy ciepłe: żółcie, pomarańcze, czerwienie oraz ich rozmaite odmiany pobudzają organizm i poprawiają nastrój. Powodują, że wnętrze, w którym zostały użyte, wydaje się cieplejsze.Barwy zimne: odmiany niebieskości, zieleni i fioletów. Można tu też zaliczyć biele i szarości. Uspokajają i łagodzą emocje. Powiększają optycznie przestrzeń i chłodzą.O tym, jak odbieramy barwy, decyduje stopień ich nasycenia, czyli – intensywność. Na przykład czerwony, gdy jest rozbielony, pobudza słabiej niż intensywny. Jeśli skłania się w kierunku fioletu, staje się chłodniejszy i spokojniejszy, a jeżeli w kierunku żółtego – cieplejszy. Reakcja na barwy jest w pewnym stopniu sprawą indywidualną, dlatego przy wyborze kompozycji trzeba się kierować osobistymi doświadczeniami. To, co jednej osobie daje poczucie odprężenia, dla drugiej może być przytłaczające, co jednych uspokaja – innych wprowadza w melancholię.

Wybierając rośliny o odpowiedniej barwie kwiatów czy liści, możemy wydzielać wnętrza ogrodowe o specyficznym nastroju. Wnętrza ogrodowe energetyzująceZestawienie roślin o kwiatach w tonacji ciepłej (żółtych, pomarańczowych i czerwonych) tworzy radosną, pobudzającą scenerię, w której nawet w pochmurne dni poczujemy się optymistycznie. Silniejszy efekt pobudzenia i energii osiągniemy, jeżeli w takiej kompozycji będą przeważały rośliny kwitnące na czerwono i pomarańczowo. Przewaga żółtych da poczucie ciepła i rozświetlenia. Ciepłe barwy zastosowane w kompozycji – tworzą wrażenie przybliżenia i wyeksponowania. Pamiętajmy jednak, że nasycone ciepłe, ale ciemne barwy optycznie zmniejszą wnętrze, w którym występują.Wnętrza ogrodowe uspokajającePołączenie błękitów i fioletów pozwala uzyskać efekt wyciszenia. Tu zmęczeni i zdenerwowani poczują spokój. Nawet w upał, patrząc na taką kompozycję, odnosimy wrażenie kontaktu z czymś chłodnym. Barwy zimne optycznie oddalają i powodują, że przestrzeń, którą wypełniają, wydaje się większa.Wnętrza ogrodowe łagodząceW ogrodzie z biało kwitnącymi roślinami panuje nastrój romantyczny. To świątynia łagodności i dumania, do której nie ma dostępu zgiełk dnia codziennego. Biel porządkuje przestrzeń, a w kompozycji z innymi barwami podkreśla je.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie