Jak stworzyć barwne kompozycje z roślin

2013-01-30 11:38

Projektując ogród weźmy pod uwagę kolory roślin. Odpowiednio dobierając rośliny w ogrodzie, możemy tworzyć ciekawe zestawienia kolorystyczne. Kolor kwiatów czy liści pozwala korygować przestrzeń ogrodu, na przykład ożywić i rozświetlić cieniste oraz smutne zakątki.

Zestawienia kolorystyczne w ogrodzie

W przyrodzie wszelkie zestawienia kolorystyczne są dopuszczalne, nie ma złych czy dobrych połączeń. Na przykład czerwony, pomarańczowy i intensywnie różowy tworzą w ogrodzie bardzo ekspresyjną kompozycję pełną radości, sugerującą pewną nonszalancję. Fiolet połączony z ciemnym różem to zestawienie dostojne i spokojne, z odcieniami żółci (najlepiej rozbielonej i zielonkawej) tworzy kompozycję atrakcyjną, ale wyciszoną. Ożywi ją dodatek purpury. Połączenie ciemno- i jasnoniebieskiego z białym daje wrażenie elegancji i spokoju, ale może też być odbierane jako smutne. Rozweseli je odrobina pomarańczu lub żółci. Najbardziej uniwersalna jest biel, podkreśla inne barwy i wprowadza do kompozycji harmonię.

Kompozycje ogrodowe monochromatyczne czy kontastowe

Tworząc kompozycje ogrodowe, można wybierać nie tylko rośliny kwitnące w jednej tonacji, ale też o odpowiednio zabarwionych liściach (na przykład na bordowo) albo takie, które nie kwitną i różnią się wyłącznie odcieniem i nasyceniem zieleni. Jednak żeby efekt spełnił pokładane w nim nadzieje, trzeba uważać, bo nadmiar jednakowych bodźców może być monotonny i atrakcyjności kompozycji monochromatycznej może zagrozić nuda. Aby do tego nie dopuścić, warto zastosować element kontrastujący. Może to być roślina o odpowiednio dobranej barwie albo mała architektura: brama, ławka, drobne elementy – ceramiczne kule, pojemniki albo rzeźby. Wszystko zależy od naszej wyobraźni i odwagi w kreowaniu kompozycji.

Jak kolory wpływają na nasze samopoczucie

Barwy różnie wpływają na nasze samopoczucie. Liczne obserwacje i badania pozwoliły podzielić je na dwie grupy i opisać ich wpływ na człowieka. Barwy ciepłe: żółcie, pomarańcze, czerwienie oraz ich rozmaite odmiany pobudzają organizm i poprawiają nastrój. Powodują, że wnętrze, w którym zostały użyte, wydaje się cieplejsze.Barwy zimne: odmiany niebieskości, zieleni i fioletów. Można tu też zaliczyć biele i szarości. Uspokajają i łagodzą emocje. Powiększają optycznie przestrzeń i chłodzą.O tym, jak odbieramy barwy, decyduje stopień ich nasycenia, czyli – intensywność. Na przykład czerwony, gdy jest rozbielony, pobudza słabiej niż intensywny. Jeśli skłania się w kierunku fioletu, staje się chłodniejszy i spokojniejszy, a jeżeli w kierunku żółtego – cieplejszy. Reakcja na barwy jest w pewnym stopniu sprawą indywidualną, dlatego przy wyborze kompozycji trzeba się kierować osobistymi doświadczeniami. To, co jednej osobie daje poczucie odprężenia, dla drugiej może być przytłaczające, co jednych uspokaja – innych wprowadza w melancholię.

Wybierając rośliny o odpowiedniej barwie kwiatów czy liści, możemy wydzielać wnętrza ogrodowe o specyficznym nastroju. Wnętrza ogrodowe energetyzująceZestawienie roślin o kwiatach w tonacji ciepłej (żółtych, pomarańczowych i czerwonych) tworzy radosną, pobudzającą scenerię, w której nawet w pochmurne dni poczujemy się optymistycznie. Silniejszy efekt pobudzenia i energii osiągniemy, jeżeli w takiej kompozycji będą przeważały rośliny kwitnące na czerwono i pomarańczowo. Przewaga żółtych da poczucie ciepła i rozświetlenia. Ciepłe barwy zastosowane w kompozycji – tworzą wrażenie przybliżenia i wyeksponowania. Pamiętajmy jednak, że nasycone ciepłe, ale ciemne barwy optycznie zmniejszą wnętrze, w którym występują.Wnętrza ogrodowe uspokajającePołączenie błękitów i fioletów pozwala uzyskać efekt wyciszenia. Tu zmęczeni i zdenerwowani poczują spokój. Nawet w upał, patrząc na taką kompozycję, odnosimy wrażenie kontaktu z czymś chłodnym. Barwy zimne optycznie oddalają i powodują, że przestrzeń, którą wypełniają, wydaje się większa.Wnętrza ogrodowe łagodząceW ogrodzie z biało kwitnącymi roślinami panuje nastrój romantyczny. To świątynia łagodności i dumania, do której nie ma dostępu zgiełk dnia codziennego. Biel porządkuje przestrzeń, a w kompozycji z innymi barwami podkreśla je.

Pozostałe podkategorie