Montaż ogrodzenia panelowego i przęsłowego

2021-08-03 13:37

Gotowe ogrodzenia z metalu są tańsze od tradycyjnych i montuje się je szybciej. Montaż ogrodzenia panelowego i przęsłowego: poradnik.

Ogrodzenie panelowe
Autor: KURP-DACH Dziś, w epoce kamer i alarmów, ogrodzenia przestały stanowić ważny element ochrony przed złodziejami, więc nie muszą już być wysokie i ostro zakończone

Robiąc rekonesans w ofercie producentów ogrodzeń, prędko się zorientujesz, że najtańsza propozycja to stalowa siatka ogrodzeniowa. Pozostaw ją jednak posiadaczom działek o powierzchni liczonej w hektarach bądź tym, którzy mają do ogrodzenia las.

Ogrodzenie panelowe

W przypadku działki z zabudową rekreacyjną lub całoroczną lepszym pomysłem będzie wybór ogrodzenia panelowego. Argumentem za jest choćby jego ciekawszy wygląd i mocniejsza budowa. Typowy parkan tego rodzaju składa się z lekkich paneli, słupków oraz bramy i furtki. Panele powstają ze stalowych prętów zgrzewanych ze sobą, zabezpieczonych cynkiem przed korozją i powleczonych kolorowym plastizolem. Pręty pionowe mają średnicę 4-6 mm, a poziome, usztywniające których jest przeważnie nie mniej niż siedem – 6-8 mm. Pręty pionowe bywają proste i wtedy mówimy o ogrodzeniu panelowym 2D. Panelami 3D nazywamy te mające przegięcia w dolnej i górnej części, zwiększające sztywność i dające wrażenie trójwymiarowości. Przegięcia są przeważnie nie mniej niż dwa, czasem trzy, a przy wyższych elementach nawet cztery. Panele ładowane są na palety, w liczbie 40-50 sztuk, zabezpieczane przed przesuwaniem i foliowane. Słupki powstają zazwyczaj z tego samego materiału co panele. Wytwarzane są z zamkniętych profili o przekroju okrągłym lub częściej kwadratowym. Najodporniejsze na korozję są słupki z twardego tworzywa sztucznego zbrojone dodatkowo drutami.

Przeczytaj też:

Panele ogrodzeniowe: cena >>>

Panele ogrodzeniowe dla odbiorców indywidualnych mają wysokość od 100 do 190 cm, a słupki do nich – od 160 do 260 cm. Długość paneli mieści się w przedziale 190-250 cm.

Ogrodzenie panelowe
Autor: EUROPŁOT Tanie i estetyczne ogrodzenie z paneli to solidniejsza alternatywa dla stalowej siatki
Odnawiamy ogrodzenie z metalu

Ogrodzenie przęsłowe

Ogrodzenia przęsłowe sprzedawane są w kompletach obejmujących słupki i przęsła, ale zdecydowanie bardziej zróżnicowane i bogatsze, jeśli chodzi o formę. Przęsła można kupować też oddzielnie, aby umieszczać je między słupkami murowanymi lub żelbetowymi. Co ciekawe, liczba słupków może być też mniejsza od liczby przęseł. Niekiedy bowiem między parą słupków umieszcza się dwa, a nawet trzy spięte razem przęsła, które są w połowie długości podparte stalową stopką zakotwioną w cokole lub łączą się z nim dzięki dodatkowemu, krótszemu słupkowi. Słupki ogrodzeń przęsłowych mają od góry zaślepki chroniące przed wodą. Czasem są one ozdobne – zakończone kulą lub stożkiem, a nawet wyposażone w lampkę LED. Modeli metalowych ogrodzeń przęsłowych jest co niemiara. Z reguły słupki takich parkanów mają wysokość 123-280 cm, a przęsła – 100-203 cm. Długość przęseł to 250-300 cm. Przęsła ogrodzeniowe mogą mieć budowę ramową. Prostokątna rama zespawana jest wtedy z płaskowników, kątowników lub profili o zamkniętym przekroju. Jej wypełnienie powstaje z metalowych szczebli rozmieszczonych pionowo, poziomo, po skosie lub tak, żeby tworzyły wzór. Często też szczeble nie są umieszczone w żadnej ramie. Spinają je prostopadłe elementy konstrukcyjne – płaskowniki, kątowniki bądź kształtowniki. Pisząc o szczeblach, warto omówić krótko ich budowę. Z reguły są to płaskowniki, kątowniki lub pręty kute. Te ostatnie mogą mieć bardzo ozdobny kształt i często uzupełniane są dekoracyjnymi wstawkami (ze szkła, kamienia, drewna). Materiałem na przęsła są również kształtowniki o przekroju zamkniętym.

Przeczytaj też:

Ogrodzenia aluminiowe - przegląd >>>

Miejsce typowych szczebli w takim ogrodzeniu panelowym mogą też zająć stalowe liny rozpięte w ramie jak struny lub jachtowe relingi. Jak nakazuje aktualna moda, wypełnienie stalowej ramy powinno być mniej lub bardziej pełne – powstaje więc z szerokich aluminiowych paneli, niekiedy o budowie komorowej, między którymi pozostawione są wąskie szczeliny, a rzadziej dużych arkuszy sztywnej blachy – pełnej lub perforowanej. Stalowe elementy ogrodzeniowe, jeśli nie powstały z odpornej na korozję stali szlachetnej, są zabezpieczone antykorozyjnie poprzez ocynkowanie. Dodatkową barierę stanowi farba dekoracyjna lub powłoka z plastizolu. Metalowe ogrodzenia przęsłowe są dostępne w kilku kolorach, a u producenta można zamówić wersję w dowolnym kolorze z palety RAL. Ta opcja wymaga jednak dopłaty i dłuższego oczekiwania na towar. Każdy model ogrodzenia metalowego z kolekcji producenta ma stylistycznie dobrane bramę i furtkę.

Ogrodzenie przęsłowe
Autor: WIŚNIOWSKI Wśród ogrodzeń przęsłowych nie brak modeli minimalistycznych, świadomie oczyszczonych ze wszelkich ozdobników

Montaż ogrodzenia: posadowienie parkanu

Pierwszą czynnością podczas budowy ogrodzenia jest staranne wytyczenie linii jego przebiegu. Pomocne są w tym słupki geodezyjne wyznaczające naroża działki. Ustawia się przy nich tyczki, między którymi rozpina się sznur, wzdłuż którego, jak pod linijkę, montowane będzie ogrodzenie panelowe. Najpierw jednak trzeba się zająć fundamentami. Najprostsza i jednocześnie najtańsza z dostępnych metod to osadzenie słupków w betonowych stopach, które nie muszą nawet wystawać ponad poziom gruntu. W wersji minimum wykonuje się je, kopiąc lub nawiercając specjalnymi spalinowymi świdrami dziury w ziemi i wypełniając je gęstoplastyczną masą betonową, prawie półsuchą w konsystencji. Masę taką można zastąpić szybkowiążącą zaprawą montażową kupowaną w workach. Do jej wymieszania z wodą nie jest potrzebna betoniarka. Wystarczą wiadro i wiertarka z mieszadłem. Bardziej profesjonalna metoda wymaga budowy szalunków pod każdy ze słupków ogrodzeniowych. Amatorska myśl techniczna zaowocowała w tej dziedzinie ciekawą metodą. Polega ona na wykorzystaniu zamiast drewna szalunków w postaci niepotrzebnych plastikowych wiaderek po farbie lub plastikowych, pięciolitrowych baniek po wodzie, koniecznie z odciętym dnem. Są to oczywiście szalunki tracone, pozostawiane w ziemi. Jeśli słupki mają wystawać ponad poziom terenu, wtedy szalunek montowany jest tylko w ich części nadziemnej. Oczywiście możliwe jest też wykonanie pełnego deskowania. Wtedy montuje się je z desek lub płyt drewnopochodnych w wykopach. Przed zasadniczym betonowaniem na dnie każdego wykopu rozprowadza się cienką warstwę tzw. chudego betonu. Stopy o większym przekroju robi się pod słupki narożne oraz słupki bram lub furtek. Kupić można też gotowe stopy betonowe, które wystarczy wkopać w ziemię. Mają wymiary 60 x 20 x 14 cm i ważą około 30 kg jedna. Niektórzy producenci tanich ogrodzeń panelowych zezwalają także na kotwienie słupków ogrodzeń panelowych bezpośrednio w gruncie, ale trzeba się wówczas liczyć z tym, że ich stabilność nie będzie idealna, a podatność na korozję podwyższona.

Przeczytaj też:

Ogrodzenie domu - ażurowe czy pełne? PORADNIK >>>

Jeśli kupiłeś ładne metalowe ogrodzenie panelowe, warto pod nim zrobić cokół zwany podmurówką (bez względu na rodzaj materiału). To jednak wymusza wykonanie między stopami fundamentowymi także ław. Są one zwykle węższe i płycej posadowione. Przy takim rozwiązaniu budowane jest kompletne deskowanie obejmujące zarówno słupy, jak i ławy, zwłaszcza że te ostatnie są wtedy wyprowadzone ponad poziom gruntu na 10 cm lub więcej (zależnie od tego, czy będą nadmurowywane, czy nie). Zbrojenie z reguły nie jest wtedy konieczne, a używać będziesz betonu klasy C12/15. Po wypełnieniu szalunków mieszanką trzeba będzie ją odpowietrzyć i zagęścić, sztychując stalowym prętem, a później pielęgnować, czyli zraszać wodą oraz osłaniać folią przed silnym słońcem lub deszczem. Na fundamentach podmurówki – między nimi a warstwą cegieł – powinna się znaleźć pozioma hydroizolacja. Zapobiegnie kapilarnemu podciąganiu wody. Uniknie się dzięki temu wykwitów na cegłach i spoinach między nimi. Izolacja nie jest potrzebna, gdy fundament i cokół ogrodzenia tworzą monolityczną żelbetową konstrukcję.

Sprawdź też:

Gdy kupiłeś ogrodzenie panelowe, możesz do niego dobrać fundamenty z betonowych prefabrykatów, które wystarczy ustawić na wyrównanym terenie. Odpada wówczas budowa szalunków i przygotowywanie mieszanki betonowej. W ich skład wchodzą stopy do osadzania słupków oraz belki tworzące podmurówkę. Belki takie wkłada się we wręby przygotowane w stopach – na zasadzie pióro-wpust. Niekiedy stopy są zastąpione przez dwa stalowe uchwyty montowane po lewej i prawej stronie każdego słupka, które przytrzymywać będą belkę cokołową. Betonowe belki mogą być gładkie lub wytłaczane. Te drugie w średnio udany sposób imitują kamień lub cegłę. Da się je skracać, używając elektrycznej piły do cięcia betonu.

Wykopy pod słupki
Autor: WEBER Zamiast łopatą wykopy pod stopy fundamentowe można zrobić specjalną wiertnicą spalinową

Montaż ogrodzenia panelowego

Słupki ogrodzeń panelowych osadza się w stopach fundamentowych, zanim beton zaschnie i zwiąże. Trzeba wtedy kontrolować ich ustawienie względem pionu i pilnować, żeby się nie przechylały. Gdy stosowany jest fundament prefabrykowany, słupki są osadzane w przeznaczonych do tego otworach wykonanych fabrycznie w betonowych elementach. Na słupki zakłada się systemowe obejmy – zazwyczaj dwie na każdy słupek – służące do połączenia ich z panelami. Panele przystawia się do słupków i zapina obejmy na ich pionowych prętach, po czym natychmiast skręca je śrubami dostarczonymi w komplecie. Mogą to być śruby ze zrywalnymi łbami, które uniemożliwiają potencjalnym złodziejom rozkręcenie parkanu i kradzież jego elementów. Obejmy słupków można ustawiać na dowolnej wysokości, co pozwala dopasować położenie panelu i tym samym dostosować go np. do nierówności terenu. Panele ogrodzeniowe można skracać, przecinając je piłą do metalu. Na szczycie słupków zatyka się plastikowe zaślepki chroniące przed wodą, chyba że zostały już zamontowane fabrycznie.

Montaż ogrodzenia przęsłowego

Od montażu ogrodzenia panelowego różni się detalami. Rozbieżności sprowadzają się tu głównie do sposobów łączenia przęseł ze słupkami. Słupki stalowe takich ogrodzeń, podobnie jak te do ogrodzeń panelowych, można nie tylko kotwić w fundamencie, ale też przykręcać do niego od góry. Trzeba wtedy skorzystać z obejm wyposażonych w płaskie stopki, które mocuje się do betonu czterema wkrętami wyposażonymi w kołki rozporowe. Słupki łączy się później z obejmami. Tych nie da się jednak wypoziomować, a zatem ważne jest staranne przygotowanie fundamentów, bo powierzchnie wszystkich stóp muszą być wówczas na jednym poziomie (o ile oczywiście nie masz do czynienia z ogrodzeniem na skarpie).

Pozostałe podkategorie