Jakie ogrodzenie domu - ażurowe czy pełne? Wszystko o ogrodzeniach wokół domu PORADNIK

2021-03-31 17:27

Jakie ma być ogrodzenie wokół domu? Pełne, czy ażurowe? Wysokie, czy niskie? Odpowiadamy na te, i inne, równie ważne pytania. Ogrodzenie domu łączy posesję z otoczeniem. Dlatego dobrze, gdy współgra ono zarówno z architekturą budynku, jak i charakterem okolicy.

Połączenie pozornie odrębnych budowli – płotu i domu – oglądamy najczęściej od strony frontowej, dlatego tak istotne jest, by ogrodzenie harmonizowało z architekturą budynku, by tworzyło z nim spójną całość. Pozostałe części ogrodzenia – zwłaszcza jeśli są współdzielone z działkami sąsiednimi – nie odgrywają tak dużej roli. Decyzja o ich wyglądzie jest zazwyczaj podejmowana (i finansowana) wspólnie z sąsiadem.

Jakie ogrodzenie wokół domu

Przede wszystkim trzeba się zdecydować na styl – czy ogrodzenie ma być nowoczesne, czy tradycyjne. To zazwyczaj jest konsekwencją architektury domu. Drugim ważnym czynnikiem jest miejsce, w jakim powstaje ogrodzenie. W ścisłej zabudowie miejskiej ma najczęściej spełniać funkcję buforu między ulicą a domem. Natomiast poza miastem ogrodzenie zazwyczaj tylko wyznacza granice posesji, płynnie włączając w nią otoczenie domu.

Aranżację ogrodzenia najlepiej zlecić fachowcom, czyli pracowni architektonicznej projektującej dom albo przygotowującej plan jego otoczenia. Dobrze, jeśli projekt ogrodzenia powstaje razem z domem albo z koncepcją aranżacji otoczenia domu. Na etapie planowania łatwiej rozwiązać większość problemów, jakie mogą się pojawiać w terenie, co pozwoli ograniczyć koszty budowy.

Nowoczesne ogrodzenia do nowoczesnych domów. Modne trendy w ogrodzeniach: drewno, metal, beton i kamienie >>>

Ogrodzenia systemowe. Wybieramy ogrodzenie panelowe
Jakie ogrodzenie wokół domu
Autor: Piotr Mastalerz Te same materiały co w domu mogą się pojawić na płocie w zupełnie innych proporcjach i formach. Cegła klinkierowa to istotny element ogrodzenia, podczas gdy w domu zrobiono z niej jedynie niską podmurówkę. Dla wygody mieszkańców bramę wjazdową z furtką cofnięto względem linii ogrodzenia. Projekt: Anna Pelczarska-Kowalczuk, Krzysztof Kowalczuk/KOWALCZUK ARCHITEKCI

Ogrodzenie pełne czy ażurowe

Linia ogrodzeń wzdłuż ulicy to mocny element kompozycyjny. Trudno ujednolicić wygląd wszystkich, dlatego aby zachować ład przestrzenny, powinny mieć przynajmniej podobną wysokość. W miejscach spokojnych będą niższe, w ruchliwych – wyższe i zabudowane.

Ogrodzenie może być ażurowe, pełne albo mieszane – gdzie mur przeplata się z naświetlami (stopień prześwitu może być różny). Wybór rodzaju ogrodzenia wokół domu zależy od tego, w którym miejscu wnętrze działki chcemy otworzyć na otoczenie, a w którym z różnych powodów musimy je zamknąć.

  • Pierwszym kryterium jest widok z okien domu i tych miejsc ogrodu, w których przebywamy najczęściej. Brzydkie lepiej zasłonić pełnym fragmentem ogrodzenia, jeśli widok jest wart tego, aby go włączyć do wnętrza ogrodu – zastosować ogrodzenie ażurowe.
  • Drugim kryterium jest funkcja, jaką spełnia przestrzeń. To, w którym miejscu ogrodzenie ma zapewnić domownikom intymność, zależy od tego, jak będą korzystać z ogrodu. W roli zasłony widokowej sprawdzą się też rośliny – szpalery krzewów, żywopłoty oraz pnącza. Chronią podobnie jak ogrodzenie pełne, ale pochłaniają kurz, tłumią hałas i pasują do każdego domu i otoczenia.

Ogrodzenia panelowe. Tanie, szybkie w montażu i ładne, czyli zalety gotowych ogrodzeń >>>

Jakie ogrodzenie wokół domu
Autor: Marcin Czechowicz Budując się na działkach leśnych, dobrze jest w jak najmniejszym stopniu ingerować w otoczenie, stosując neutralne barwy i naturalne materiały. Nawiązujący do tradycyjnej wiejskiej zabudowy dom dzięki zastosowaniu różnych odcieni szarości wtapia się w krajobraz leśny. Drewniany tradycyjny płot ze sztachet pomalowano na kolor antracytowy, dzięki czemu zyskał sznyt nowoczesności. Projekt: Jerzy Milewski z zespołem ELM PROJEKT STUDIO

Jakie materiały na ogrodzenie

Ogrodzenie wokół domu – to gotowe i to robione na zamówienie – powinno być zbudowane z materiałów trwałych i odpornych na uszkodzenia. Ale by zachować porządek stylistyczny, trzeba się poruszać w obrębie jednego zestawu barw i materiałów, zaczerpniętego z wykończenia budynku. Warto się odnosić do konkretnych elementów – ram okiennych, drzwi wejściowych, bramy garażowej, balustrad, dachu i obróbek blacharskich oraz oczywiście elewacji.

Do budowy ogrodzenia można wykorzystać dokładnie te same materiały. To najprostsze, ale nie zawsze najtańsze rozwiązanie. Można też poszukać zamienników – zamiast cegły czy kamienia zastosować okładzinę z płytek, zamiast drewna egzotycznego – krajowe pomalowane bejcą w odpowiednim kolorze, a zamiast betonu architektonicznego – tańsze od monolitu płyty.

Innym sposobem jest zgranie kolorystyczne ogrodzenia z domem. Materiały mogą być inne, ale ich zabarwienie albo powtarza, albo kolorystycznie dopełnia całość.

Sprawdź też:

Jakie ogrodzenie wokół domu
Autor: Tomasz Zakrzewski Ogrodzenie może, zamiast z budynkiem, współgrać z materiałami sąsiadującymi – na przykład nawierzchniami. Tu gabiony wypełniono tymi samymi kostkami szarego granitu, z których zbudowano podjazd i ścieżki wokół domu. Kostki ułożono nieregularnie, dzięki czemu całość nie jest zbyt przytłaczająca. Projekt: Robert Skitek
Warto wiedzieć

Ogrodzenie przepisy

Pozwolenie czy zgłoszenie? Budowa ogrodzenia do wysokości 2,2 m (bez względu na to, czy znajduje się ono od strony drogi, ulicy, miejsca publicznego czy sąsiada) nie wymaga żadnych formalności urzędowych. Chyba że jednocześnie pełni funkcję muru oporowego – wtedy trzeba uzyskać pozwolenie na jego budowę. Ogrodzenie wyższe niż 2,2 m wymaga dokonania zgłoszenia w urzędzie.

Jakie ogrodzenie? Czasami wygląd ogrodzenia regulowany jest miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Plan ten może narzucać jego rodzaj (choćby to, jaka jego część może być ogrodzeniem pełnym, a jaka ażurowym) czy zastosowanie konkretnych materiałów. Natomiast ze względu na bezpieczeństwo zabronione jest umieszczanie na wysokości mniejszej niż 1,8 m ostro zakończonych elementów, drutu kolczastego, tłuczonego szkła oraz innych podobnych materiałów.

Przeczytaj też:

Projekt ogrodzenia: jak je dopasować do stylu domu? 26 zdjęć ogrodzeń dobrze dobranych >>>

Rośliny przed ogrodzeniem. Co posadzić wzdłuż ogrodzenia od strony ulicy? >>>

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie