Ogrodzenie modułowe czy na zamówienie? Ażurowe czy pełne? Wszystko o ogrodzeniach wokół domu

2021-03-31 17:27

Jakie ma być ogrodzenie wokół domu? Pełne, czy ażurowe? Wysokie, czy niskie? Odpowiadamy na te, i inne, równie ważne pytania.

Połączenie pozornie odrębnych budowli – płotu i domu – oglądamy najczęściej od strony frontowej, dlatego tak istotne jest, by ogrodzenie harmonizowało z architekturą budynku, by tworzyło z nim spójną całość. Pozostałe części ogrodzenia – zwłaszcza jeśli są współdzielone z działkami sąsiednimi – nie odgrywają tak dużej roli. Decyzja o ich wyglądzie jest zazwyczaj podejmowana (i finansowana) wspólnie z sąsiadem. Ogrodzenie łączy także posesję z otoczeniem. Dlatego powinno współgrać również z charakterem okolicy.

Spis treści

  1. Jak dopasować ogrodzenie do domu?
  2. Ogrodzenie pełne czy ażurowe
  3. Z czego ogrodzenie przed domem?
  4. Na jakie ogrodzenie nie trzeba pozwolenia?

Jak dopasować ogrodzenie do domu?

Przede wszystkim trzeba się zdecydować na styl – czy ogrodzenie ma być nowoczesne, czy tradycyjne. To zazwyczaj jest konsekwencją architektury domu. Drugim ważnym czynnikiem jest miejsce, w jakim powstaje ogrodzenie. W ścisłej zabudowie miejskiej ma najczęściej spełniać funkcję buforu między ulicą a domem. Natomiast poza miastem ogrodzenie zazwyczaj tylko wyznacza granice posesji, płynnie włączając w nią otoczenie domu.

Aranżację ogrodzenia najlepiej zlecić fachowcom, czyli pracowni architektonicznej projektującej dom albo przygotowującej plan jego otoczenia. Dobrze, jeśli projekt ogrodzenia powstaje razem z domem albo z koncepcją aranżacji otoczenia domu. Na etapie planowania łatwiej rozwiązać większość problemów, jakie mogą się pojawiać w terenie, co pozwoli ograniczyć koszty budowy.

Nowoczesne ogrodzenia do nowoczesnych domów. Modne trendy w ogrodzeniach: drewno, metal, beton i kamienie >>>

Ogrodzenia systemowe. Wybieramy ogrodzenie panelowe
Jakie ogrodzenie wokół domu
Autor: Piotr Mastalerz Te same materiały co w domu mogą się pojawić na płocie w zupełnie innych proporcjach i formach. Cegła klinkierowa to istotny element ogrodzenia, podczas gdy w domu zrobiono z niej jedynie niską podmurówkę. Dla wygody mieszkańców bramę wjazdową z furtką cofnięto względem linii ogrodzenia. Projekt: Anna Pelczarska-Kowalczuk, Krzysztof Kowalczuk/KOWALCZUK ARCHITEKCI

Ogrodzenie pełne czy ażurowe

Linia ogrodzeń wzdłuż ulicy to mocny element kompozycyjny. Trudno ujednolicić wygląd wszystkich, dlatego aby zachować ład przestrzenny, powinny mieć przynajmniej podobną wysokość. W miejscach spokojnych będą niższe, w ruchliwych – wyższe i zabudowane.

Ogrodzenie może być ażurowe, pełne albo mieszane – gdzie mur przeplata się z naświetlami (stopień prześwitu może być różny). Wybór rodzaju ogrodzenia wokół domu zależy od tego, w którym miejscu wnętrze działki chcemy otworzyć na otoczenie, a w którym z różnych powodów musimy je zamknąć.

  • Pierwszym kryterium jest widok z okien domu i tych miejsc ogrodu, w których przebywamy najczęściej. Brzydkie lepiej zasłonić pełnym fragmentem ogrodzenia, jeśli widok jest wart tego, aby go włączyć do wnętrza ogrodu – zastosować ogrodzenie ażurowe.
  • Drugim kryterium jest funkcja, jaką spełnia przestrzeń. To, w którym miejscu ogrodzenie ma zapewnić domownikom intymność, zależy od tego, jak będą korzystać z ogrodu. W roli zasłony widokowej sprawdzą się też rośliny – szpalery krzewów, żywopłoty oraz pnącza. Chronią podobnie jak ogrodzenie pełne, ale pochłaniają kurz, tłumią hałas i pasują do każdego domu i otoczenia.
Jakie ogrodzenie wokół domu
Autor: Marcin Czechowicz Budując się na działkach leśnych, dobrze jest w jak najmniejszym stopniu ingerować w otoczenie, stosując neutralne barwy i naturalne materiały. Nawiązujący do tradycyjnej wiejskiej zabudowy dom dzięki zastosowaniu różnych odcieni szarości wtapia się w krajobraz leśny. Drewniany tradycyjny płot ze sztachet pomalowano na kolor antracytowy, dzięki czemu zyskał sznyt nowoczesności. Projekt: Jerzy Milewski z zespołem ELM PROJEKT STUDIO

Z czego ogrodzenie przed domem?

Ogrodzenie wokół domu – to gotowe i to robione na zamówienie – powinno być zbudowane z materiałów trwałych i odpornych na uszkodzenia. Ale by zachować porządek stylistyczny, trzeba się poruszać w obrębie jednego zestawu barw i materiałów, zaczerpniętego z wykończenia budynku. Warto się odnosić do konkretnych elementów – ram okiennych, drzwi wejściowych, bramy garażowej, balustrad, dachu i obróbek blacharskich oraz oczywiście elewacji.

Do budowy ogrodzenia można wykorzystać dokładnie te same materiały. To najprostsze, ale nie zawsze najtańsze rozwiązanie. Można też poszukać zamienników – zamiast cegły czy kamienia zastosować okładzinę z płytek, zamiast drewna egzotycznego – krajowe pomalowane bejcą w odpowiednim kolorze, a zamiast betonu architektonicznego – tańsze od monolitu płyty.

Innym sposobem jest zgranie kolorystyczne ogrodzenia z domem. Materiały mogą być inne, ale ich zabarwienie albo powtarza, albo kolorystycznie dopełnia całość.

Jakie ogrodzenie wokół domu
Autor: Tomasz Zakrzewski Ogrodzenie może, zamiast z budynkiem, współgrać z materiałami sąsiadującymi – na przykład nawierzchniami. Tu gabiony wypełniono tymi samymi kostkami szarego granitu, z których zbudowano podjazd i ścieżki wokół domu. Kostki ułożono nieregularnie, dzięki czemu całość nie jest zbyt przytłaczająca. Projekt: Robert Skitek
Warto wiedzieć

Na jakie ogrodzenie nie trzeba pozwolenia?

Pozwolenie czy zgłoszenie? Budowa ogrodzenia do wysokości 2,2 m (bez względu na to, czy znajduje się ono od strony drogi, ulicy, miejsca publicznego czy sąsiada) nie wymaga żadnych formalności urzędowych. Chyba że jednocześnie pełni funkcję muru oporowego – wtedy trzeba uzyskać pozwolenie na jego budowę. Ogrodzenie wyższe niż 2,2 m wymaga dokonania zgłoszenia w urzędzie.

Jakie ogrodzenie? Czasami wygląd ogrodzenia regulowany jest miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Plan ten może narzucać jego rodzaj (choćby to, jaka jego część może być ogrodzeniem pełnym, a jaka ażurowym) czy zastosowanie konkretnych materiałów. Natomiast ze względu na bezpieczeństwo zabronione jest umieszczanie na wysokości mniejszej niż 1,8 m ostro zakończonych elementów, drutu kolczastego, tłuczonego szkła oraz innych podobnych materiałów.

Przeczytaj też:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie