Internet stacjonarny do domu. Co to jest światłowód, jaki wybrać router, jaką prędkość

2020-01-23 16:54 Materiał sponsorowany

Podpowiadamy jak mądrze wybrać Internet stacjonarny. Czy zastanawialiście się kiedyś co kryje się pod hasłem „światłowód”? Czy posiadanie go w domu gwarantuje niezawodny i błyskawiczny transfer danych? Jakie bariery powodują, że Internet działa wolno lub nie działa wcale.

 Światłowód
Autor: Gettyimages Światłowód zapewnia szybki i stabilny transfer danych

Ze wszystkich stron internetowych, billboardów i ulotek bije po oczach hasło „światłowód”. Ale co to tak naprawdę oznacza i czy zapewnia realnie szybką przepustowość?

Światłowód - czym jest i co może zagwarantować?

FTTH (ang. Fiber To The Home) jest to nazwa infrastruktury łączącej centralę światłowodową z mieszkaniem klienta, a w praktyce oznacza to brak barier transferowych, które mogłyby spowodować spowolnienie działania łącza. Sam światłowód jest to przezroczyste szklane włókno, w którym następuje przepływ danych poprzez światło. Włókno, na którym opiera się światłowodowa konstrukcja może przetrwać tysiące lat. Jego wytrzymałość jest natomiast uzależniona od warstwy izolacyjnej, która go otacza. Według szacunków, niezawodność i bezawaryjność pracy światłowodu określa się na maksymalnie 25 lat. Korzystając z tej technologii, klient ma zapewniony stabilny dostęp sieciowy wykorzystywany nie tylko do odbioru Internetu światłowodowego, ale również telewizji i telefonu. Nie jest on uzależniony od czynników pogodowych czy elektromagnetycznych jak ma to miejsce w przypadku świadczenia usług poprzez tradycyjne formy infrastrukturalne, jak np. radio, które zbudowane jest z przewodów wykonanych z miedzi.

Sieć światłowodowa podzielona jest na kilka odcinków - pierwszy z nich prowadzi sygnał od centrali do tzw. Splittera, czyli urządzenia odpowiedzialnego za podział sygnału pomiędzy poszczególnych klientów. Drugi odcinek znajduje się wewnątrz budynku wielorodzinnego i poprowadzony jest pomiędzy urządzeniami zamontowanymi na kolejnych piętrach. Włókna rozprowadzone są w pionowych szachtach w budynku od Splittera do skrzynek kablowych na kolejnych kondygnacjach. Trzeci odcinek prowadzi od skrzynki kablowej na klatce schodowej bezpośrednio do mieszkania klienta poprzez gniazdko. Sieć może być zamontowana pod tynkiem, w tzw. peszlach lub poprzez kable, które widoczne są na ścianach mieszkania.

W 2018 roku 2,47 milionów gospodarstw domowych w 62 polskich miastach korzystało z Internetu światłowodowego. W 2020 roku liczba ta ma wzrosnąć do 5 milionów. Założenia te, realizowane są poprzez wytyczne nałożone przez Komisję Europejską w Europejskiej Agendzie Cyfrowej oraz w polskim programie Polska Cyfrowa. Dotychczas, wśród krajów unijnych, „dojrzałość światłowodową” rekomendowaną przez KE osiągnęły Litwa, Łotwa i Szwecja.

Dlaczego nie działa Internet: najczęstsze przyczyny

Światłowód został podłączony, router jest, a Internet nie działa? Oto najpowszechniejsze powody braku dostępu do sieci:

  • Infrastruktura

Warto zweryfikować czy posiadany router oraz kabel sieciowy nie są uszkodzone.

  • Konfiguracja urządzeń

Komputer powinien mieć zainstalowane aktualne sterowniki karty sieciowej (dzięki którym uda się m.in. poprawnie nadać hasło sieci bezprzewodowej). Wpływ na szybkość pobierania danych ma również przeglądarka internetowa oraz uruchomione aplikacje poboczne obciążające sieć.

  • Zainfekowane oprogramowanie

Urządzenia podłączone do Internetu podatne są na zawirusowanie, dlatego do bezawaryjnego korzystania z sieci konieczne jest zabezpieczenie antywirusowe.

  • Umiejscowienie routera

Na siłę sygnału bezprzewodowego wpływa ustawienie routera. Na spadek prędkości wpływają wszelkie fizyczne przeszkody, czyli ściany, meble, lustra, urządzenia RTV i AGD oraz piony kanalizacyjne. W celu poprawnego działania Wi-Fi rekomendowane jest ustawienie routera w centralnym punkcie mieszkania, na wysokości nie mniejszej niż metr, z dala od innych urządzeń elektronicznych.

  • Model routera

Router, o jego znaczeniu dla poprawnego korzystania z sieci przeczytacie poniżej, natomiast warto mieć na uwadze jakie parametry techniczne obsługuje sprzęt oraz czy ma aktualne oprogramowanie sterujące. W przypadku dużych powierzchni, sygnał można wzmocnić poprzez podłączenie dodatkowych repeaterów.

Router - jaki wybrać?

Router jest to węzeł komunikacyjny, od którego zależy jaki potencjał zakupionego łącza będzie realnie wykorzystany. Do podstawowych zadań wskazanego sprzętu zaliczamy wykreowanie lokalnej sieci, w której następuje przydzielenie podłączonym urządzeniom adresów IP i rozdzielenie sygnału pomiędzy nimi. Routery rozsyłają sygnał w dwóch częstotliwościach: 2,4 i 5 GHz. Urządzenia obsługujące obydwie częstotliwości pozwalają na jednoczesne działanie wielu urządzeń oraz na zwiększenie przepustowości przesyłu danych pomiędzy routerem a innymi przyrządami. Dodatkowo wyższa częstotliwość jest mniej powszechna względem 2,4 GHz i dzięki temu nie jest podatna na zakłócenia ze strony innych instrumentów używających niższej częstotliwości. Bardzo ważne, aby pamiętać, iż prędkość gwarantowana w umowie mierzona jest w testach po kablu, przepustowość liczona poprzez sieć bezprzewodową daje niemiarodajny wynik, średnio o połowę niższy. Do weryfikacji przepustowości poleca się speed testy dostępne w Internecie.

Przeczytaj też:

Telewizor dla gracza: jaki wybrać? >>>

Wśród sprzętu dostępnego na rynku, wyróżnia się wiele standardów i klas routerów. Poniżej postaramy się obalić kilka mitów związanych z obsługiwanymi przez nie transferami.

Standard A (802.11a) - rzadko wykorzystywany standard transferu danych w paśmie 5 GHz. W warunkach laboratoryjnych pozwala na osiągnięcie przepustowości 54 Mb/s.

Standard G (802.11g) - wykorzystywany wśród starszej generacji routerów i notebooków. Obsługuje częstotliwość 2,4 GHz i pozwala na osiągnięcie przepustowości 54 Mb/s.

Standard N (802.11n) - najpopularniejsza wersja sieci bezprzewodowej - w zależności od zastosowanych rozwiązań pozwala na przesyłanie plików z prędkością od 150 do 600 Mb/s. Standard N pracuje zarówno w częstotliwości 2,4 GHz, jak i 5 GHz.

Klasy routerów w standardzie N

-N (300 Mb/s) - router z 2 antenami, pozwalający na osiągnięcie w warunkach laboratoryjnych prędkość 300 Mb/s, w warunkach domowych realna przepustowość wynosi 100 Mb/s. Skąd taka niezgodność? Otóż, producenci wprowadzają konsumentów w błąd podając wartość „brutto” transferu danych, natomiast gros z nich to dane kontrolne nadzorujące sieć Wi-Fi. Dodatkowo, przepustowość ograniczona jest barierami fizycznymi oraz zakłóceniami radiowymi. Prędkość na poziomie 300 Mb/s osiągalna jest jedynie w przypadku szyfrowania WPA2 oraz ustawienia podwójnej szerokości kanału na częstotliwości 2,4 GHz.

-N450 (450 Mb/s) - router z 3 antenami, pozwalający na osiągnięcie w warunkach laboratoryjnych prędkość 450 Mb/s, w warunkach domowych realna przepustowość wynosi ok. 120 Mb/s.

-N600 (600 Mb/s) - router z 4 antenami, pozwalający na osiągnięcie realnej przepustowości 600 Mb/s.

Standard 802.11ac – nazywany powszechnie „Gigabit WiFi” to piąta generacja sieci bezprzewodowych, która ma zapewnić użytkownikom transfer danych o prędkości przekraczającej 1 Gb/s. Specyfikacja techniczna zakłada użytkowanie w kanale 5 GHz, a co za tym idzie, kompatybilność wsteczna będzie zapewniona tylko dla urządzeń działających w paśmie 802.11a/n.

router
Autor: Gettyimages Wybierając światłowód dostajemy także router dostosowany do obsługi dużych prędkości transferu danych

Przepustowość transferu danych: jaką wybrać prędkość Internetu

Operatorzy telekomunikacyjni posługują się licznymi wartościami prezentując oferowaną przepustowość transferu danych. Wartości te dotyczą prędkości ich pobierania oraz wysyłania. Przy wyborze przepustowości należy uwzględnić również specyfikacje techniczne użytkowanego przez abonenta sprzętu oraz liczby użytkowników sieci.

Po pierwsze, warto przeanalizować jak wielu urządzeń używamy jednocześnie. Jest to istotne, ponieważ sieć Wi-Fi dzielona jest przez każdego użytkownika sieci, niezależnie od tego czy korzysta akurat z laptopa, tabletu czy smartfona. Kolejną istotną kwestią jest doprecyzowanie co robimy w Internecie. Na przykład transmisja pełnometrażowego filmu w serwisach online wykorzystuje około 25 Mb/s. Istotne jest również z jakiego sprzętu korzystamy, ponieważ nie każda karta sieciowa komputera zagwarantuje nam przepustowość powyżej 100 Mb/s.

Jeśli:

  • korzystamy w mieszkaniu maksymalnie z 2 urządzeń jednocześnie, sporadycznie używamy serwisów filmowych i stron udostępniających gry online, rekomendowana prędkość łącza wynosi 100 Mb/s;
  • spędzamy dużo czasu oglądając filmy w Internecie oraz grając w dostępne w sieci gry, warto skorzystać z przepustowości nie mniejszej niż 200 Mb/s, szczególnie jeśli współużytkownicy sieci w zbliżony sposób korzystają z Internetu światłowodowego;
  • pracujemy w domu, przesyłamy duże pliki i potrzebujemy stabilnego dostępu do sieci wraz z wysoką prędkością przesyłania plików, wówczas odpowiedni będzie transfer 300–600 Mb/s z minimalną prędkością wysyłania danych na poziomie 30-40 Mb/s.

*1 Gb/s – marzenie wielu użytkowników sieci, pytanie czy koniecznie warto je spełniać? Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, którym zależy na prędkości przesyłania i pobierania plików. Podczas pracy przesyłają dokumenty o dużej pojemności, a jednocześnie uruchomionych jest nawet kilkanaście urządzeń. Plik 4 GB przy transferze 100 Mb/s pobiera się w 5,5 minuty (328 s), a przy transferze 1 Gb/s 10x szybciej, czyli 32 s.

Czy jesteś uzależniony/a od Internetu?

Pytanie 1 z 8
Czy rozmyślasz o rozmowach internetowych i/lub nie możesz się doczekać kolejnych?

Materiał powstał we współpracy z firmą Supermedia

Supermedia rekomenduje do swoich usług dwa rodzaje routerów. Totolink N300RT w standardzie N, pracujący docelowo do przepustowości 100 Mb/s oraz Lanberg RO 120GE obsługujący prędkość do 1 Gb/s w standardzie 802.11ac. W celu wzmocnienia sygnału sieci bezprzewodowej oferowany jest repeater Totolink EX200.

Sprawdź szczegóły oferty: Supermedia >>>

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.