Impregnaty ogniochronne. Jak zabezpieczają drewno i jak się je stosuje?

2019-06-24 13:37

Drewno jest materiałem łatwopalnym, więc w pewnych zastosowaniach w domu wymaga zabezpieczenia przed zniszczeniem przez ogień. Służą do tego impregnaty ogniochronne.

Impregnaty ogniochronne
Autor: Andrzej Szandomirski Impregnaty ogniochronne stosuje się do zabezpieczenia drewna konstrukcyjnego, np. przeznaczonego na więźbę dachową

Przed ogniem trzeba chronić drewno konstrukcyjne we wnętrzach, zwłaszcza to, które zostanie zabudowane. Drewno konstrukcyjne, czyli to, które odpowiada za stabilność budynku lub jego elementów. Zabezpieczenie ogniochronne stosuje się więc do drewna przeznaczonego na więźbę dachową, deskowanie dachu, konstrukcje szkieletowe, elementy stropu lub podłóg, ścianki działowe.

Preparaty ogniochronne są wymywalne, jeśli więc chcielibyśmy zastosować je na zewnątrz, powinno się na nie nanieść warstwę impregnatu lub preparatu ochronno-dekoracyjnego odpornego na wymywanie.

Na rynku jest dostępnych wiele preparatów ogniochronnych zapewniających drewnu różny stopień zabezpieczenia. Są to tak zwane preparaty solne.

Impregnaty ogniochronne
Autor: Andrzej Szandomirski Najlepszą metodą zabezpieczenia drewna przed ogniem jest impregnacja ciśnieniowa. Belki albo tarcicę nasącza się przed wbudowaniem

Preparaty ogniochronne do drewna

Zabezpieczenie drewna przed ogniem zapewniają preparaty zawierające sole nieorganiczne, związki boru, fosforu, siarki, cynku oraz środki modyfikujące.

Mają one postać płynnego koncentratu albo proszku do przygotowania roztworu, które należy rozcieńczyć wodą w proporcjach wskazanych przez producenta. Ponieważ większość impregnatów do drewna to środki wielofunkcyjne, preparaty ogniochronne często zawierają także środki biobójcze i owadobójcze. Dzięki temu zabezpieczają drewno konstrukcyjne również przed grzybami i owadami. Zawsze należy sprawdzić na opakowaniu, jaki jest zakres działania impregnatu. Preparaty ogniochronne są wodorozcieńczalne. Nie wydzielają intensywnego, nieprzyjemnego zapachu. Są opracowane do stosowania przede wszystkim we wnętrzach, ale można je też wykorzystać do drewna na zewnątrz. Jednak ze względu na wymywanie przed deszcz trzeba pamiętać, że różne jest ich zużycie do drewna osłoniętego i nieosłoniętego.

Przeczytaj też:

Impregnaty ogniochronne mają zwykle kolor czerwonawy lub zielonkawy. Drewno nimi pokryte ma taką barwę w mocniejszym odcieniu. Można znaleźć też preparaty bezbarwne opracowane z myślą o zabezpieczeniu przed ogniem drewna, które będzie pełnić funkcje dekoracyjne. Można je pokryć preparatem ochronno-dekoracyjnym w dowolnym kolorze.

Przeznaczenie impregnatów ogniochronnych:

  • do drewna budowlanego,
  • do więźby dachowej i odeskowania dachów,
  • do drewnianych elementów stropów, podłóg i ścian działowych,
  • do drewnianych ścianek działowych,
  • do elementów z płyt drewnopochodnych,
Impregnaty ogniochronne
Autor: Selena Tytan Professional Impregnat ogniochronny do drewna zabezpieczający przed ogniem grzybami i owadami. Cena 217 zł/20 kg

Impregnaty ogniochronne: stopień ochrony

Od dobrego zabezpieczenia drewna w konstrukcji domu, przede wszystkim więźby dachu, ale też belek stropowych lub ścian działowych, zależy, jak budynek zniesie pożar. Znaczne uszkodzenie krokwi lub słupów może zagrozić stabilności dachu. Większość prawidłowo zastosowanych impregnatów jest w stanie zapewnić, że drewno będzie niezapalne lub trudno zapalne. W testach ogniowych drewno, zwykle sosnowe, zabezpieczone preparatem ogniochronnym może uzyskać klasę reakcji na ogień B-s2, d0. Oznacza to, że ma ono bardzo ograniczony udział w pożarze, nie ulegnie rozgorzeniu, wydzielają się niewielki ilości dymu i nie ma płonących kropel ani cząsteczek. Należy jednak pamiętać, że taką ochronę można uzyskać pod warunkiem zastosowania preparatu w odpowiedniej ilości i we właściwy sposób.

Jeśli nie mamy pewności co do ilości użytego impregnatu, możemy dokonać testu praktycznego poprzez ostruganie kawałka zaimpregnowanego drewna i jego podpalenie. Jeśli drewno będzie się paliło po odjęciu ognia, wówczas stopień impregnacji jest niewystarczający. Dla porównania można wykorzystać jednocześnie kawałek drewna nieimpregnowanego.

FireTech Technika pożarowa

Impregnaty ogniochronne
Autor: Norbert Banaszyk DADA Do zabezpieczenia drewna konstrukcyjnego, ktore będzie odsłonięte na poddaszu lepiej wybrać bezbarwny impregnat ogniochronny

Impregnaty ogniochronne: jak kupować

Środki zabezpieczające przed ogniem służą do zabezpieczania konstrukcji, więc są sprzedawane przeważnie w dużych opakowaniach. Są to wiadra lub baniaki o pojemności 5, 10, 20, 30 l. Czasem wielkość opakowania podaje się też w kilogramach. Biorąc pod uwagę, że są to koncentraty do rozcieńczania wodą w proporcji nawet 1:10, otrzymamy dużą ilość gotowego środka.

Przeczytaj też:

Impregnaty ogniochronne
Autor: Unicell Primacol Protector Fire. Przeciwogniowy impregnat do drewna (chroni też przed grzybami) Cena 180 zł/30 l

Impregnaty ogniochronne: na jakie drewno

Drewno przeznaczone do impregnacji powinno być w stanie powietrzno-suchym, żeby środek zabezpieczający mógł wniknąć głęboko. Każdy producent określa optymalną wilgotność. Może być ona na poziomie 10-28%. Od stopnia wysuszenia drewna zależy, jak głęboko impregnat wniknie w jego strukturę. Przyjmuje się, że przy wilgotności 12% impregnat może wniknąć na głębokość do 2-3 mm. Jeśli wilgotność wynosi 28%, głębokość penetracji może wynosić 4-6 mm.

Impregnaty ogniochronne
Autor: Meex Dendrodex Metrodach. Impregnat do drewna ogniochronny. Cena 45 zł/5 kg

Impregnaty ogniochronne: sposób aplikacji

Impregnaty ogniochronne można stosować metodą smarowania, natrysku, zanurzeniową lub ciśnieniową. Najlepsze efekty uzyskuje się metodą ciśnieniową lub zanurzeniową, która jest stosowana w tartakach lub zakładach drzewnych. Dlatego drewno konstrukcyjne w tartaku kupuje się w postaci już zabezpieczonej ciśnieniowo. Na budowie można przygotować długie koryta i zanurzać w nich belki konstrukcyjne czy tarcicę. Taka kąpiel powinna trwać od 30 minut do 3-4 godzin, żeby preparat zdołał spenetrować materiał jak najgłębiej. Natrysk może być kłopotliwy i nieoszczędny. Impregnat powinno nanosić się w niewielkiej wydzielonej przestrzeni, żeby jak najmniej preparatu uleciało w powietrze. Preparatem odpowiednio rozcieńczonym można też smarować drewno za pomocą pędzla lub wałka. Nanoszenie impregnatu ma polegać na smarowaniu, a nie malowaniu. Pędzel lub wałek trzeba nieco dociskać, żeby jak najwięcej preparatu drewno wchłonęło. Czynności w dwóch ostatnich metodach trzeba powtórzyć 2-3-krotnie.

Impregnaty ogniochronne
Autor: FireTech Drewno można czasem zaimpregnować także po zbudowaniu domu metodą natryskową

Test. Egzaminy na uprawnienia budowlane 2018 - ochrona przeciwpożarowa

Pytanie 1 z 10
Kto ponosi odpowiedzialność za naruszenie przepisów przeciwpożarowych?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.