Hipoteka a podział majątku. Kto spłaci kredyt po rozwodzie?

2020-09-15 14:10

Kogo obciąży spłata kredytu po rozwodzie, a potem spłata kredytu po podziale majątku? Jak się wycenia zadłużoną nieruchomość? Czy podział majątku wspólnego odnosi się jedynie do aktywów, czy też do pasywów, w tym obciążeń hipotecznych – na takie pytanie odpowiedział w lipcu 2019 r. Sąd Najwyższy.

podział majątku po rozwodzie
Autor: Gettyimages

Postanowienie Sądu Najwyższego zostało wydane w związku ze sprawą o podział majątku dorobkowego małżonków K. oraz o rozliczenie nakładu z majątku osobistego na ich majątek wspólny.

Sprawa dotyczyła podziału majątku obciążonego kredytem

W trakcie małżeństwa nabyli oni mieszkanie, które zostało obciążone hipoteką zabezpieczającą spłatę zaciągniętego kredytu. Po dwóch latach małżonkowie ustanowili rozdzielność majątkową i od tego czasu kredyt spłacała tylko żona. Oboje pozostawali jednak dłużnikami banku. Do rozwodu doszło po kolejnych dwóch latach.

Sąd rejonowy, który podzielił majątek wspólny po rozwodzie małżonków K. i przyznał każdemu z nich część tego majątku (mieszkanie przypadło byłej żonie), wartość mieszkania pomniejszył o kwotę obciążenia hipotecznego.

W odwołaniu od wydanego orzeczenia były mąż wskazał między innymi, że takie pomniejszenie było niezasadne. Sąd okręgowy nie podzielił jednak jego stanowiska w zakresie wpływu obciążenia hipotecznego na wartość lokalu. Innymi słowy w tej części podtrzymał werdykt pierwszej instancji. Sprawa trafiła wreszcie - po złożeniu skargi kasacyjnej - do Sądu Najwyższego.

Co orzekł sąd w sprawie mieszkania, które przypadło żonie

Sąd Najwyższy  w postanowieniu z 12 lipca 2019 r. (sygnatura akt I CSK 713/17) stwierdził, że w razie podziału majątku wspólnego i przyznania jednemu z byłych małżonków nieruchomości obciążonej hipoteką wartość tego składnika nie powinna uwzględniać wartości obciążenia.

W art. 567 § 3 Kodeksu postępowania cywilnego (dalej k.p.c.) postanowiono, że w sprawach o podział majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej małżeńskiej stosuje się odpowiednio przepisy o dziale spadku. Znajduje tu więc zastosowanie art. 684 k.p.c., zgodnie z którym skład i wartość spadku (majątku) ulegającego podziałowi ustala sąd, co do zasady według chwili dokonania podziału.

Podział majątku wspólnego obejmuje wyłącznie aktywa (prawa majątkowe), a nie rozciąga się na pasywa (długi), art. 686 k.p.c. stosowany odpowiednio wskazuje zaś na dopuszczalność rozliczenia w postępowaniu o podział majątku wspólnego jedynie długów spłaconych w czasie między ustaniem wspólności a podziałem majątku. W związku z tym nie można w postępowaniu o podział majątku dokonywać rozliczeń zaciągniętych przez małżonków i niespłaconych długów. Sąd podzielił tu stanowisko zawarte w uchwale składu siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z 27 lutego 2019 r. (sygnatura akt III CZP 30/18), zgodnie z którym antycypowanie przez sąd w postępowaniu o podział majątku wspólnego, czy, kiedy, w stosunku do kogo i czy w ogóle dojdzie do przymusowego zaspokojenia się wierzyciela z majątku jego dłużników, naruszałoby wynikające z przepisów Kodeksu postępowania cywilnego reguły dowodzenia faktów stanowiących podstawę rozstrzygnięcia.

Z tych względów sprawa została przekazana sądowi okręgowemu do ponownego rozpatrzenia.

Przeczytaj też:

Jak kupić dom lub mieszkanie z hipoteką? Jak przejąć czyjś kredyt? >>>

Warto wiedzieć, że we wcześniejszym orzecznictwie - również Sądu Najwyższego - przyjmowano także rozbieżne stanowisko, zgodnie z którym sąd w postępowaniu o podział majątku wspólnego, przydzielając nieruchomość obciążoną hipoteką jednemu z jego uczestników, ustala jej wartość z uwzględnieniem aktualnej wartości długu hipotecznego (na przykład postanowienie SN z 26 września 2013 r., sygnatura akt II CSK 650/12).

Kto spłaca kredyt po podziale majątku

To, że zadłużone mieszkanie otrzyma jeden z małżonków, a kwota długu nie zostanie uwzględniona przy podziale majątku, nie oznacza, że drugi z małżonków jest zwolniony ze spłaty kredytu.

Sąd Najwyższy wskazał, że art. 618 § 3 k.p.c. nie wyłącza dochodzenia między małżonkami roszczenia o zwrot kwoty zobowiązania zabezpieczonego hipoteką, spłaconego przez jednego z nich po uprawomocnieniu się postanowienia o podziale majątku wspólnego (zgodnie z tym przepisem nie można wracać do roszczeń po prawomocnym zniesieniu współwłasności). 

W przypadku podziału majątku obejmującego nieruchomość obciążoną hipoteką i jej przyznania na własność jednemu z małżonków oboje małżonkowie - pozostając stronami umowy kredytowej - są w dalszym ciągu dłużnikami wierzyciela hipotecznego, który może dochodzić spłaty od każdego z nich. Podział majątku wspólnego nie wpływa na status byłych małżonków jako dłużników.

Jeśli jeden z (byłych) małżonków spłaci kredyt, może on dochodzić w przyszłości od drugiego małżonka połowy wartości dokonanej spłaty w drodze regresu między dłużnikami solidarnymi na podstawie art. 376 Kodeksu cywilnego.

Sonda
Czy po rozwodzie zostałabyś przy nazwisku męża?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.