Czy dom z rekuperacją to już dom inteligentny?

2024-09-01 8:19 Materiał sponsorowany

Czy zamontowanie nowoczesnego rekuperatora z zaawansowaną automatyką czyni już nasz dom domem inteligentnym, potocznie nazywanym Smart?

Rekuperacja smart home aeroVent
Autor: aeroVent

Co to jest dom inteligentny?

Na takie hasło Internet podpowiada, że to dom wyposażony w szereg systemów, które wymieniając ze sobą informacje, wyręczają nas w codziennych czynnościach, mających na celu zwiększenie wygody mieszkania lub optymalizację kosztów eksploatacji budynku. W taki schemat wpisuje się również standardowy sterownik rekuperatora aeroVent, który pozwala na prostą integrację z alarmem domowym lub okapem kuchennym, a dodatkowo ma możliwość połączenia z zaawansowanymi sterownikami smart home poprzez protokół komunikacyjny modbus. Modele rekuperatorów aeroVent poznasz na stronie: https://aerovent.pl/rekuperatory/.

Sterowanie rekuperacją

Już podstawowe zintegrowanie automatyki rekuperatora z alarmem domowym, pozwala zaprogramować jego reakcję na opuszczenie domu przez mieszkańców. Innymi słowy, urządzenie może się całkowicie wyłączyć, wchodząc w tryb przewietrzania co określony czas, np. co godzinę lub może przejść na zaprogramowany niższy bieg na czas nieobecności domowników. Taka integracja pozwala na obniżenie zużycia energii pobieranej przez wentylatory rekuperatora oraz obniżenie zapotrzebowania na, jakże kosztowną dzisiaj, energię cieplną. Osiągamy w ten sposób zauważalną optymalizację kosztów eksploatacji, czyli jeden z celów postawionych przed właśnie systemami smart home.

Alternatywnie, rekuperator można podłączyć do listwy sterowania okapem kuchennym, programując go tak, aby zwiększył swoją wydajność na czas gotowania. Tu również można zaprogramować różne scenariusze pracy urządzenia, realizując cel zwiększenia wygody mieszkania, czyli kolejne założenie stawiane przed domami smart.

Jeżeli jednak z jakiegoś powodu, nie chcemy integrować okapu z rekuperacją, możemy wykorzystać wejście cyfrowe jego sterownika do podłączenia informacji o włączeniu światła w łazience, wymuszając zwiększenie wydatku wentylatora wywiewnego, tym samym realizując funkcję przewietrzania w łazienkach.

Nie wspomnieliśmy tutaj o możliwości wykorzystania informacji z wielu czujników jakości powietrza, które dostarczając informacje o przekroczeniach np. wilgotności, stężenia CO2 lub CO, czy lotnych związków organicznych, mogą wpływać na sterowanie wydajnością wentylacji tak, aby ich dopuszczalne stężenia nie były przekraczane. Więcej o możliwościach i zaletach rekuperacji dowiesz się tutaj: https://aerovent.pl/rekuperacja/.

Dodatkowo, każdym rekuperatorem aeroVent wyposażonym w zaawansowany sterownik, można sterować zdalnie za pomocą aplikacji zainstalowanej na dowolnym telefonie. Jednakże zdalne sterowanie to funkcjonalność jak każda inna i niewiele podnosi nasz ranking w zakresie smart home. 

Dom inteligentny - zarządzaj wszystkim z jednego miejsca

Systemy smart home z prawdziwego zdarzenia, odpowiednio wcześniej zaprojektowane i zainstalowane integrują jeszcze więcej danych mając na celu automatyzację zarządzania budynkiem, w tym również działanie rekuperatora, który może reagować na dużo większą liczbę zdarzeń lub parametrów budynku.

Nie zapomnijmy, że głęboko zintegrowane systemy smart home wymieniają informacje z różnych, wydawałoby się, nie mających ze sobą niczego wspólnego obszarów np. z rekuperacją, oświetleniem, klimatyzacją, ogrzewaniem, ze sprzętami AGD, systemami alarmowymi, a nawet z systemami audio-wideo.

Integracja wymienionych urządzeń wymaga zaawansowanych systemów komunikacji cyfrowej. W systemach smart home przyjęło się wykorzystywać protokół modbus do komunikacji z urządzeniami zewnętrznymi nie będącymi natywnymi elementami danego systemu. Dlatego właśnie, wszystkie rekuperatory aeroVent posiadają automatykę wyposażoną w taki port komunikacyjny, który pozwala na stabilne połączenie z centralą smart home. Innymi słowy, protokół modbus umożliwia zdalną obsługę rekuperatora i integrację z systemem smart home.

We współpracy z niektórymi producentami autonomicznych systemów smart home, aeroVent opracował dedykowane logiczne moduły komunikacyjne umożliwiające łatwą integrację.

Co umożliwia połączenie rekuperacji ze smart home?

  1. Uzyskujemy dostęp do katalogu zdarzeń w domu, który można wykorzystać do programowania pracy centrali wentylacyjnej, tak aby automatycznie realizowała oczekiwane zadania. Np. analizując czujniki ruchu systemu domu inteligentnego, można odczytać informację o obecności domowników w poszczególnych strefach domu i tak sterować wentylacją, aby powietrze było wymieniane w pomieszczeniach, w których właśnie przebywają.
  2. Wykorzystując czujniki otwarcia okien, możemy uniknąć pracy rekuperatora, skoro powietrze i tak wymieniane jest przez otwarte okna.
  3. W przypadku rozpaleniu ognia w kominku, prawidłowo oprogramowany system smart home rozpozna zwiększenie temperatury i włączy centralę wentylacyjną w tryb kominek.
  4. Systemem wentylacji można sterować zdalnie za pomocą aplikacji na smartfonie lub tablecie. Tę funkcjonalność realizujemy już z poziomu podstawowego sterownika rekuperatora, ale po podłączeniu do systemu smart, możemy cieszyć się spójnym interfejsem sterowania wszystkimi funkcjonalnościami domu, w tym właśnie rekuperatora.
  5. Przy dalszej integracji z systemem AGD, centrala smart home, może rozpoznać, że właśnie skończyło się pranie, co w połączeniu z informacją o zamkniętych oknach sugeruje zintensyfikowanie wentylacji, aby nie pozwolić na niepotrzebne zwiększenie wilgotności.

Takich przykładów można mnożyć więcej i tylko zaangażowanie osoby projektującej system domu inteligentnego jest ograniczeniem w projektowaniu procesów kolejnych scenariuszy działania.

Z innej strony, podstawowe funkcjonalności domu inteligentnego można wykorzystać, bazując na możliwościach oferowanych przez zaawansowane sterowniki dostarczane wraz z poszczególnymi urządzeniami. Opisany powyżej standardowy sterownik rekuperatorów aeroVent pozostawiony sam sobie bez integracji z centralą smart home, będzie realizował podstawowe założenia związane z wymianą powietrza, odczytując prawidłowo komunikaty z centrali alarmowej, czujników jakości powietrza czy realizując tygodniowe harmonogramy pracy.

Odpowiadając na pytanie, czy dom z rekuperacją to dom inteligentny, możemy powiedzieć: TAK, wystarczy, że wybierzemy rekuperator z rozbudowanym sterownikiem i poświęcimy trochę czasu na połączenie go z czujnikami jakości powietrza i centralą alarmową, okapem kuchennym czy obwodami włączającymi światła w łazienkach. Ważne, aby wybrać urządzenie od producenta, dla którego wizja inteligentnego sterowania była brana pod uwagę od początku procesu projektowania urządzenia.

Możesz także obejrzeć filmiki o rekuperacji aeroVent: https://www.youtube.com/results?search_query=aerovent+rekuperacja

Partnerzy