Dofinansowanie do rekuperacji 2024 - czy można dostać i ile?

2024-07-03 14:30

Rekuperacja, czyli system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła zapewnia świeże i czyste powietrze w domu lub mieszkaniu oraz pozwala zmniejszyć rachunki za jego ogrzewanie. Czy można dostać dofinansowanie do rekuperacji w nowym domu? Czy jest dotacja na rekuperację w przypadku termomodernizacji? Podpowiadamy, jak ją uzyskać.

rekuperator
Autor: Andrzej Szandomirski Dofinansowanie do rekuperacji - czy jest w 2024? Jak można je dostać?

Spis treści

 1. Dofinansowanie do rekuperacji z programu Czyste powietrze
 2. Ulga termomodernizacyjna
 3. Dofinansowanie do rekuperacji z gminy
Pogadane Zbudowane. Jak wybrać dobry rekuperator?
Materiał sponsorowany

W nowo budowanych domach system rekuperacji często jest już standardowym wyposażeniem pozwalającym m.in. uznać budynek za energooszczędny. Niestety, nie ma dofinansowania do rekuperacji dla nowych domów.

Inaczej wygląda sytuacja w starych budynkach, w których stosowano wentylację grawitacyjną. Modernizując je, warto oprócz wymiany przestarzałego systemu grzewczego, unowocześnić również wentylację, instalując system mechaniczny nawiewno-wywiewny z odzyskiem ciepła. Dofinansowanie udzielane bezpośrednio inwestorom dotyczy właścicieli lub współwłaścicieli domów jednorodzinnych. Można skorzystać z bezzwrotnej dotacji lub wystąpić o ulgę w podatku dochodowym.

Dofinansowanie do rekuperacji z programu Czyste powietrze

Dotacja może być przyznana w ramach programu Czyste powietrze. Przysługuje ona właścicielom lub współwłaścicielom domów jednorodzinnych już oddanych do użytkowania. Jeśli wcześniej działała w budynku wentylacja grawitacyjna, którą teraz zastąpiono wentylacją mechaniczną z rekuperacją, można złożyć wniosek o dofinansowanie. Pamiętać jednak należy, że jeśli w takim domu jest tak zwany kopciuch, wcześniej musi być on zastąpiony przez nowoczesne urządzenie grzewcze. Wysokość dotacji na rekuperację (zależnie od dochodów) wynosi maksymalnie:

 • poziom podstawowy - 6700 zł (do 40% kosztów kwalifikowanych),
 • poziom podwyższony - 11 700 zł (do 70% kosztów),
 • poziom najwyższy - 16 700 zł (do 100% poniesionych wydatków).

Dofinansowanie przysługuje w przypadku zakupu i montażu systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła o klasie energetycznej co najmniej A.

Ulga termomodernizacyjna

Innym sposobem na zmniejszenie wydatków na rekuperację lub ich całkowite pokrycie jest skorzystanie z ulgi termomodernizacyjnej. Dotyczy ona właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych, którzy rozliczają się od:

 • dochodu opodatkowanego według skali podatkowej,
 • dochodu opodatkowanego podatkiem liniowym,
 • przychodu podlegającego opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

i składają zeznanie podatkowe PIT-36, PIT-36L, PIT- 37 lub PIT-28. Należy do niego dołączyć załącznik PIT/O (informację o odliczeniach).

Wysokość ulgi wynosi 53 000 zł (w przypadku współwłasności małżonków limit jest podwójny). O taką kwotę poniesionych kosztów można zmniejszyć podstawę do opodatkowania. Obejmuje ona wiele inwestycji termomodernizacyjnych, m.in. system rekuperacji.

Warto wiedzieć

Dofinansowanie do rekuperacji z gminy

Ta forma pomocy finansowej dotyczy nie tylko właścicieli domów jednorodzinnych, lecz także osób mieszkających w blokach, kamienicach, wspólnotach. Jeśli system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła zostanie zamontowany w trakcie termomodernizacji budynku, koszty inwestycji można zmniejszyć, korzystając z dofinansowania oferowanego przez państwo. Dotację można uzyskać tylko za pośrednictwem gminy, które muszą przystąpić do jednego z programów wsparcia. Różnią się one grupą beneficjentów końcowych, czyli tych, którzy zainstalują rekuperację i skorzystają z dofinansowania. 

 • Ciepłe mieszkanie – dotyczy osób, które mają mieszkanie własne albo lokatorskie, mieszkają w lokalu komunalnym, są wspólnotą 3-7 lokali itp.
 • Stop smog – dotyczy właścicieli domów jednorodzinnych w gminach, na terenie których obowiązują uchwały antysmogowe.

Rodzaj, wielkość oraz sposób ubiegania się o wsparcie finansowe zależy od tego, który wariant nas dotyczy. O możliwość dofinansowania rekuperacji należy pytać w gminie lub spółdzielni, wspólnocie. Rekuperacja jest jednym z urządzeń, na które można uzyskać dotację.