Czy zmiana dostawcy energii elektrycznej się opłaca?
Mimo rosnących cen prądu zakup urządzeń produkujących energię elektryczną do zaspokojenia domowych potrzeb na razie się w Polsce nie opłaca. Korzystniej jest ją kupować od sprzedawcy energii. Warto się tylko zastanowić od kogo i czy ewentualnie zmieniać dostawcę energii.
Autor: Andrzej T. Papliński
Porównywanie ofert sprzedawców prądu jest niestety pracochłonne, ponieważ na końcową opłatę składa się wiele pozycji dotyczących sprzedaży energii i jej dystrybucji
Nie zmienisz dystrybutora energii elektrycznej
Energię elektryczną dostarczają firmy, których własnością jest niezbędna do tego infrastruktura.
Każda z kilkunastu działających w naszym kraju spółek dystrybucyjnych (Operatorów Systemu Dystrybucyjnego) odpowiada za stan i rozbudowę sieci elektroenergetycznej znajdującej się na podlegającym jej terenie.
Nie mamy możliwości zmiany dystrybutora (musiałby wybudować sieć równoległą do istniejącej), więc jest on monopolistą na określonym obszarze. Ma obowiązek przyłączenia do swojej sieci każdego ubiegającego się o to odbiorcy, jeżeli tylko spełnia on wymagania formalne i techniczne.
Stawki opłat dyktowane przez te przedsiębiorstwa są kontrolowane i każdą zmianę musi zatwierdzić Urząd Regulacji Energetyki.
Ale sprzedawcę energii już tak
Przez kilkadziesiąt lat dystrybutorem i sprzedawcą energii elektrycznej była ta sama firma, więc wiele przyzwyczajonych do tego osób jeszcze nie zdało sobie sprawy z tego, że sytuacja uległa zmianie.
Od 1 lipca 2007 r. mamy możliwość wyboru sprzedawcy energii elektrycznej. Koncesję na obrót nią ma w tej chwili kilkaset przedsiębiorstw, ale liczących się na rynku sprzedawców jest mniej więcej 40. Część z nich jest powiązana ze spółkami dystrybucyjnymi – należą do tych samych grup kapitałowych.
Jeżeli nie zmieniliśmy sprzedawcy energii po 1 lipca 2007 r., to kupujemy prąd od dawnego monopolisty, który obecnie zajmuje się również dystrybucją energii na obszarze, na którym z niej korzystamy.
Czy warto decydować się na zmianę dostawcy energii elektrycznej?
Nowi sprzedawcy energii, chcąc zdobyć rynek, musieli przedstawić konkurencyjną ofertę. Dotychczasowi musieli zacząć się starać im dorównać, żeby nie tracić klientów. W rezultacie wszyscy na różne sposoby zachęcają nas do kupowania prądu właśnie od nich. Są więc nowe taryfy zmodyfikowane pod kątem określonych grup odbiorców (różne godziny obowiązywania niższych opłat w taryfach dwustrefowych), umowy na czas określony z gwarantowaną ceną energii (na przykład przez dwa lata) oraz promocje polegające na czasowym obniżeniu nowym klientom stawki opłat. Ciekawostką są oferty skierowane na przykład wyłącznie do właścicieli pomp ciepła konkretnej marki.
Ceny energii dla odbiorców indywidualnych wciąż kontroluje Urząd Regulacji Energetyki.
Jak wybrać sprzedawcę prądu?
Porównywanie ofert jest pracochłonne, ponieważ na końcową opłatę składa się wiele pozycji dotyczących sprzedaży energii i jej dystrybucji. Opłaty za dystrybucję mogą być różne w zależności od tego, którego sprzedawcę wybierzemy. Stawki zależą także od ilości pobieranej energii i wybranego sposobu rozliczania się.
Jest bardzo dużo możliwych kombinacji, więc obliczenia potrzebne do wyłonienia najtańszej oferty zajmują wiele czasu. Rozsądnym sposobem porównania ofert bez konieczności wykonywania żmudnych obliczeń jest skorzystanie z jednego z kalkulatorów na stronach internetowych, na przykład kalkulatora energii elektrycznej Urzędu Regulacji Energetyki.
Analizując uzyskane wyniki, trzeba brać pod uwagę to, że atrakcyjne stawki obowiązują zwykle w niezbyt długim okresie trwania promocji i to pod określonymi warunkami.