Wyłącznik schodowy - jak podłączyć? Schemat i zasada działania łączników schodowych

2019-03-07 15:25
oświetlenie schodowe
Autor: Piotr Mastalerz Zainstaluj wyłączniki schodowe, które pozwalają gasić światło w kilku miejscach. Przykładowo na klace schodowej włączamy światło na parterze, a wyłączamy na piętrze

Wyłącznik schodowy - przez fachowców nazywany łącznikiem - to element instalacji oświetlenia schodowego. Wyjaśniamy, jak podłączyć włącznik schodowy i gdzie warto zastosować oświetlenie schodowe. Połączone w parę łączniki służą do sterowania jednym źródłem światła z dwóch miejsc, co się przydaje nie tylko na klatkach schodowych.

Łączniki, potocznie nazywane włącznikami albo wyłącznikami, czyli przyciski, którymi się włącza i wyłącza oświetlenie, można ze sobą łączyć w pary po to, by móc sterować jednym źródłem światła z dwóch miejsc. W ten sposób powstaje tak zwane oświetlenie schodowe. Wyłączniki schodowe mają zastosowanie nie tylko w najbardziej oczywistym i zgodnym z nazwą miejscu, czyli przy schodach. Jest to wygodne rozwiązanie w długich korytarzach, ciągach komunikacyjnych, przedpokojach, ale też w każdym dużym pomieszczeniu. Bo czyż nie jest wygodnie gasić i zapalać światło bez potrzeby wstawania z fotela czy łóżka i podchodzenia do drzwi?

Oprócz dwóch wyłączników schodowych do realizacji takiego zadania jest potrzebna odpowiednio wykonana instalacja elektryczna. To znaczy, że jeśli myślimy o takiej wygodzie, musimy wszystko przewidzieć na etapie projektowania i wykonywania instalacji. Dołączenie wyłączników schodowych do istniejącej instalacji będzie wymagało dołożenia dodatkowych przewodów łączących wyłączniki, co wiąże się zwykle z robieniem bruzd w tynku, a następnie jego naprawą.

Schody drewniane. Jakie gatunki drewna będą najlepsze?

Zasada działania wyłączników schodowych

Zasadę działania wyłączników schodowych w najprostszy sposób można wyjaśnić na podstawie schematu pokazanego na rysunkach 1 i 2.

Instalacja elektryczna przedstawiona na schemacie zawiera następujące elementy:

  • przewód zasilający L fazowy (kolor izolacji czarny lub brązowy)
  • przewód neutralny N (kolor niebieski),
  • przewód ochronny PE (kolor zielony lub żółty),
  • przewody P1 i P2 łączące wyłączniki schodowe WS1 i WS2 (kolor szary, czarny lub brązowy),
  • źródło światła,
  • wyłączniki schodowe WS1 i WS2
Schemat wyłączniki schodowe
Autor: Agnieszka, Marek Sterniccy Rys. 1 Schemat połączenia wyłączników schodowych - obwód otwarty
  • Rysunek 1

Przedstawiony na rysunku obwód elektryczny jest otwarty. Ustawienie wyłącznika WS2 w pozycji dolnej rozłącza obwód i prąd doprowadzony do źródła światła przewodami L nie płynie. Źródło światła nie świeci. Jeżeli w tej sytuacji przestawimy dowolny wyłącznik w drugie położenie – zamkniemy obwód. Będzie przepływ prądu i źródło światła zapali się.

Schemat połączenia wyłączników schodowych
Autor: Agnieszka, Marek Sterniccy Rysunek 2 - Schemat połączenia wyłączników schodowych - obwód zamknięty
  • Rysunek 2

Na przykład przestawiamy wyłącznik WS2 w górne położenie i zapalamy w ten sposób światło. Następnie przechodzimy do drugiego wyłącznika WS1 i przestawiamy go w dolne położenie. W ten sposób rozłączamy obwód i gasimy światło.

Jak podłączyć wyłączniki schodowe

Do wyłączników schodowych doprowadzamy przewody zasilające L fazowe (pozostałe przewody neutralny i ochronny nie są podłączane). Między sobą wyłączniki łączymy dwoma przewodami łączącymi. Sposób podłączenia pokazujemy na zdjęciu.

Przeczytaj też:

Gniazda elektryczne i łączniki instalacyjne: montaż, zasada działania, rodzaje >>>

Podłączenie wyłączników schodowych
Autor: archiwum redakcji Podłączenie wyłączników schodowych

Wyłączniki schodowe z wyłącznikiem krzyżowym

Istnieje także możliwość sterowania źródłem światła z więcej niż dwóch miejsc. Żeby to zrealizować, potrzebujemy co najmniej dwa wyłączniki schodowe i jeden lub więcej wyłącznik krzyżowy. Najprostszy schemat takiego rozwiązania przedstawiają rysunki 3 i 4.

Schemat połączenia wyłączników schodowych i wyłącznika krzyżowego
Autor: Agnieszka, Marek Sterniccy Rysunek 3 - Schemat połączenia wyłączników schodowych i wyłącznika krzyżowego - obwód otwarty
  • Rysunek 3

Układ wygląda podobnie jak na rysunku 1, ale pomiędzy wyłącznikami schodowymi został dołożony wyłącznik krzyżowy WK. Obwód elektryczny jest zamknięty, a więc źródło światła jest włączone. Wystarczy przestawić dowolny wyłącznik schodowy WS1 lub WS2 albo wyłącznik krzyżowy WK w drugie położenie, aby rozłączyć obwód.

Schemat połączenia wyłączników schodowych i wyłącznika krzyżowego
Autor: Agnieszka, Marek Sterniccy Rysunek 4 - Schemat połączenia wyłączników schodowych i wyłącznika krzyżowego - obwód zamknięty
  • Rysunek 4

Przykładowe rozłączenie obwodu przez przełączenie wyłącznika krzyżowego WK. Układ elektryczny jest rozłączony, źródło światła nie świeci. Aby ponownie włączyć obwód wystarczy jak zwykle przestawić dowolny wyłącznik w drugie położenie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE