Inteligentny dom – bezpieczny, ekonomiczny i wygodny
Dzisiejsze systemy alarmowe, oprócz swojego pierwotnego przeznaczenia, jakim jest zabezpieczanie obiektu przed włamaniem i zdarzeniami losowymi (pożar, zalanie, wyciek gazu), oferują użytkownikom o wiele więcej. Przede wszystkim dają możliwość korzystania z zalet automatyki budynkowej. Dla mieszkańców domu z takim wszechstronnym systemem, oprócz poczucia bezpieczeństwa, oznacza to także codzienny komfort oraz oszczędność czasu, energii i pieniędzy.
Jak to działa?
Funkcjonalność instalacji alarmowej zależy od urządzeń, które ją tworzą. Sercem takiego systemu jest centrala, odpowiadająca za komunikację, a także nadzorująca pracę pozostałych komponentów. Są wśród nich czujki, manipulatory, ekspandery, sterowniki, sygnalizatory, głowice termostatyczne czy inteligentne wtyczki. Wiele spośród tych urządzeń spełnia podwójną rolę – służą nie tylko do ochrony ale też do automatyki domowej. Jest to zarówno wygodne, jak i ekonomiczne – nie trzeba inwestować w dwa różne systemy, aby mieć ochronę gwarantowaną przez system alarmowy oraz komfort i oszczędność, zapewnione przez automatykę. W jaki jeszcze sposób dzięki tym urządzeniom możemy odciążyć nasz domowy budżet?
Efektywne gospodarowanie ciepłem
Elementy systemu alarmowego bazującego na zaawansowanej centrali alarmowej, takiej jak np. INTEGRA firmy SATEL, podłączone do instalacji grzewczej, umożliwiają kontrolę i sterowanie temperaturą w poszczególnych pomieszczeniach. Dzięki temu, możliwa jest optymalizacja procesu ogrzewania, co w prosty sposób przełoży się na niższe rachunki. Centrala, wykorzystując informacje pochodzące od współpracujących urządzeń (np. czujek ruchu), może określić, w których pomieszczeniach znajdują się domownicy, a gdzie nikogo nie było od dłuższego czasu oraz jaka temperatura panuje w poszczególnych pokojach lub strefach (np. na kondygnacjach budynku). Na podstawie tych informacji, centrala będzie automatycznie dobierać optymalną temperaturę zależnie od pory dnia, warunków zewnętrznych czy miejsc przebywania domowników. Wszystko oczywiście zgodnie z zaprogramowanymi wcześniej preferencjami użytkowników. Kolejne możliwości daje instalacja czujek magnetycznych na oknach. Jeśli otworzymy je, by wywietrzyć pokój, informacja przekazana przez czujkę do centrali może wyłączyć ogrzewanie w danym pomieszczeniu, by zapobiec marnowaniu energii.
Oświetlenie pod nadzorem
Inną funkcją inteligentnej instalacji, może być automatyczne sterowanie oświetleniem. Umożliwia ono efektywne użycie oświetlenia elektrycznego, przy jednoczesnym maksymalnym wykorzystaniu światła dziennego. Lampy włączane są tylko wtedy, gdy jest to niezbędne, a ilość światła jest dostosowywana do potrzeb domowników i wykonywanych czynności. Na przykład, gdy po zmroku w strefie działania czujki ruchu znajdują się ludzie - oświetlenie włącza się. Natomiast jeśli przez określony czas obecność domowników nie jest wykrywana, centrala wyda polecenie wyłączenia lamp. Po wykryciu ruchu w ciągach komunikacyjnych, zapalone mogą zostać jedynie emitujące niewielką ilość światła lampki przypodłogowe lub górne światło, ale z ograniczoną mocą. System alarmowy może także sterować oświetleniem ogrodu – gdy po zmroku wykryty zostanie ruch, zewnętrzne lampy natychmiast się zapalą. W ten sposób możemy doświetlić wybrane części terenu, takie jak ścieżki, podjazd lub wjazd do garażu. Jest to nie tylko wygodne, ale także sprawdzi się w przypadku pojawienia się intruza - niespodziewane załączenie świateł z pewnością go zdezorientuje i wystraszy. Możemy także wykorzystać czujki ruchu wyposażone w czujnik zmierzchu, takie jak OPAL Pro, które reagują na ilość docierającego do nich światła. Dzięki temu, gdy zajdzie słońce, centrala alarmowa może automatycznie włączyć wskazane lampki ogrodowe oraz wyłączyć je, gdy nadejdzie świt. Znika więc problem ręcznego sterowania albo konieczności zmieniania harmonogramu pracy oświetlenia w zależności od pór roku. System można również zaprogramować tak, by światła zapalały się równocześnie z uruchomieniem innej funkcji automatyki domowej, np. podczas otwierania bramy wjazdowej za pomocą pilota. Natomiast na czas gdy nie ma nas w domu, możemy ustawić tak zwaną symulację obecności – losowe włączanie i wyłączanie wybranych świateł w pomieszczeniach powinno skutecznie zmylić włamywacza.
Polecenia MAKRO
Centrala INTEGRA, na której bazuje inteligentny system alarmowy, umożliwia dodatkowo realizację tzw. poleceń MAKRO. Są to sekwencje zadań obejmujące pracę różnych instalacji domowych. Na czym to polega? Na przykład poprzez wciśnięcie pojedynczego przycisku na manipulatorze, uruchomiony może zostać scenariusz „wyjście z domu” - centrala automatycznie wywoła wybrane przez użytkownika zdarzenia, np. wyłączy zapalone światła i inne zbędne urządzenia podłączone do instalacji elektrycznej, domknie uchylone okna (jeśli są wyposażone w siłowniki), opuści rolety antywłamaniowe, obniży temperaturę. Może otworzyć bramę garażową i wjazdową, a następnie zamknąć je, kiedy mieszkańcy opuszczą posesję. Od tej chwili system alarmowy przejdzie w tryb czuwania i będzie gotowy na wykrycie każdego potencjalnego intruza.
Dla chcących więcej
Fundamentem inteligentnego domu jest efektywna automatyzacja działania wybranych instalacji. Choć INTEGRA spełnia wszystkie te wymogi, czasem jednak potrzebujemy czegoś więcej. Poprzez podłączenie do centrali INTEGRA konkretnych modułów działających w standardzie KNX, możesz ją rozbudować o dodatkowe możliwości. Na przykład, integrując INTEGRĘ z modułem KNX-DIM21, zyskujesz możliwość płynnego sterowania źródłami światła. Od teraz możesz idealnie dopasować moc oświetlenia do swoich potrzeb – możesz je nie tylko włączać i wyłączać ale także rozjaśnić i ściemnić. Równie precyzyjnie ustawisz pozycję rolet okiennych, dokładnie na takim poziomie, jaki Ci w danej chwili odpowiada. Zrobisz to wygodnie, kilkoma kliknięciami na dotykowym ekranie manipulatora INT-TSI.