Jak działa alarm bezprzewodowy do domu? Wskazówki i porady
Wyposażenie domu w system alarmowy to standardowe rozwiązanie chroniące przed włamaniem, napadem i innymi zagrożeniami. Popularne, bo łatwe do zamontowania, są systemy bezprzewodowe oparte na komunikacji radiowej. Czy wybierając taki alarm, można liczyć na równie skuteczną ochronę jak w przypadku systemów przewodowych?
Autor: SATEL
Manipulator z klawiaturą i wyświetlaczem
Spis treści
- Czy warto kupić alarm bezprzewodowy do domu jednorodzinnego?
- Jak działa bezprzewodowy system alarmowy?
- Na ile bezpieczny jest alarm domowy bezprzewodowy?
- Jaki alarm bezprzewodowy do domu wybrać?
- Co zrobisz, gdy alarm się uruchomi? To warto przemyśleć
W domach nowo budowanych najczęściej montuje się przewodowe systemy alarmowe. Uważane są za bardziej niezawodne ze względu na stałe połączenia kablowe między elementami. Istotny ich komponent to kable, które układa się w ścianach, dlatego w czasie budowy domu instalację alarmową wykonuje się bezproblemowo, podobnie jak inne wymagające montażu okablowania w ścianach lub podłodze. Tego rodzaju system alarmowy można również zainstalować podczas remontu. Ale co zrobić, jeśli zdecydujemy się wyposażyć dom w alarm dopiero po kilku latach od wybudowania, a chcielibyśmy przy montażu uniknąć remontu?
Czy warto kupić alarm bezprzewodowy do domu jednorodzinnego?
Właściciele domów starszych albo niedawno wyremontowanych mogą niechętnie podchodzić do rozprowadzania w nich kolejnych przewodów. Wiąże się to z całkiem niemałą liczbą prac budowlanych: wyżłobieniem i późniejszym zamaskowaniem bruzd, w których będą ułożone kable, co w najlepszym przypadku – po ułożeniu i zakryciu przewodów – skończy się malowaniem wszystkich ścian pomieszczeń. Takie rozwiązanie nie zawsze jest akceptowalne, a i jego koszty nie będą niskie. Chociaż wszystkich okoliczności, w których alarm bezprzewodowy będzie najlepszym rozwiązaniem, jest wiele, to jednak także ten system, podobnie jak przewodowy, ma wady i ograniczenia. Niemniej jest nieinwazyjny, a dobrze dobrany i skonfigurowany gwarantuje skuteczną ochronę domu przed włamaniem, mieszkańców przed napadem, a otoczenie przed wtargnięciem na posesję niepożądanych osób.
Rozwój nowoczesnych technologii oraz sposobów zdalnej komunikacji sprawił, że rozwiązania obecnie stosowane w elementach systemów bezprzewodowych, szczególnie w różnego rodzaju czujkach (montowanych wewnątrz lub na zewnątrz domu), są w stanie użytkownikom takich alarmów zapewnić wysoki poziom bezpieczeństwa.
- Sprawdź również: Wybieramy system alarmowy do domu jednorodzinnego. Czy warto instalować alarm w domu?
Największe zalety:
-
Łatwy montaż instalacji bez układania okablowania.
-
Prostsze dodawanie lub przenoszenie czujników.
-
Niezawodna komunikacja między komponentami.
-
Zdalny dostęp i monitorowanie z dowolnego miejsca.
-
Dodatkowe funkcjonalności, na przykład integracja ze smart home.
Największe wady:
-
Konieczność kontroli naładowania i regularnej wymiany baterii.
-
Podatność na zakłócenia, na przykład przy dużej odległości między komponentami.
-
Ograniczony zasięg w porównaniu do systemów przewodowych.
-
Konieczność regularnej konserwacji, kontroli czułości czujników i testowania systemu.
Jak działa bezprzewodowy system alarmowy?
Głównym zadaniem alarmu bezprzewodowego jest wykrywanie włamania i napadu. Właśnie dlatego największą liczbę elementów systemu stanowią czujki ruchu, zbicia szyby (wibracyjne) oraz otwarcia drzwi i okien (kontaktrony). Podstawowy zestaw bezprzewodowy (podobnie jak wariant przewodowy) składa się z takich elementów, jak:
-
centrala alarmowa – to najważniejszy element całego systemu i jedyne urządzenie, które musi być podłączone do instalacji elektrycznej. Odbiera i analizuje informacje ze wszystkich czujek. W przypadku wykrycia niebezpiecznego zdarzenia przez którąś z nich uruchamia sygnalizator, który za pomocą dźwięku i światła informuje, że nastąpiło naruszenie alarmu;
-
manipulatory – to panele sterujące, które montuje się przy wejściu do budynku, ponieważ to nimi uzbrajamy i rozbrajamy (włączamy i wyłączamy) alarm, mając na to zaprogramowaną ilość czasu (najczęściej 30 s). Ważne jest zatem, żeby zaraz po wejściu do domu lub przy wyjściu z niego móc szybko wykonać odpowiednie czynności. Manipulator steruje całym systemem alarmowym, pozwala sprawdzić stan każdej czujki i szybko poznać miejsce, w którym wystąpiło nieuprawnione działanie. Manipulatory to najczęściej urządzenia z klawiaturą lub ekranem dotykowym;
-
czujki – wykrywają różnego rodzaju zagrożenia: intruza w budynku lub na posesji, pożar, dym, czad, gaz, zalanie wodą – o ile wybraliśmy gotowy system wyposażony w tego rodzaju czujki albo uzupełniliśmy o nie podstawowy zestaw. Nowoczesne czujki ruchu PIR (pasywne czujniki podczerwieni) nie reagują na ruch, ale „widzą” plamę ciepła i gdy zidentyfikują coś o temperaturze wyższej niż temperatura ściany albo mebli, prześlą sygnał do centrali i włączą alarm. Są też mikrofalowe czujki ruchu (MW), które wykrywają ruch, gdy wysyłana przez nie fala radiowa zostanie odbita przez inny obiekt. Montuje się je tak, by fala była emitowana na konkretnej wysokości. Dostępne są również czujki wykrywające obecność zwierząt. Zależnie od ich wagi dobiera się odpowiedni model czujki, dzięki czemu, wychodząc z domu i uzbrajając alarm, możemy zostawić psa lub kota wewnątrz bez obawy wzbudzenia fałszywego alarmu;
-
akumulator – zapewnia awaryjne zasilanie w momencie odcięcia prądu. Jest niezbędny, ponieważ zapewnia zasilanie (przez określony czas), gdy na przykład z powodu awarii nie ma w domu energii elektrycznej, oraz w znacznie trudniejszej sytuacji – gdy włamywacze po zauważeniu alarmu odcinają dopływ energii, by w ten sposób go zneutralizować i włamać się do domu; sygnalizator – to urządzenie informujące za pomocą dźwięku i światła o naruszeniu alarmu. Montuje się je na zewnątrz budynku, w takim miejscu, aby osoby będące na zewnątrz dowiedziały się o niepożądanym zdarzeniu;
-
moduł GSM – jest aktywowany, gdy czujka wykryje niebezpieczne zdarzenie. Obecnie montuje się go w niemal każdym systemie alarmowym. Wyraz „niemal” ma tu kluczowe znaczenie – przed zakupem alarmu trzeba sprawdzić, czy taki moduł jest zainstalowany w wybranym przez nas systemie. Dzięki niemu centrala alarmu może automatycznie wysłać powiadomienie o potencjalnym zagrożeniu do użytkownika oraz pod inne numery telefonów, w tym do agencji ochrony, jeśli takie przy konfiguracji alarmu zostały przez nas zaprogramowane.
Zaawansowane systemy alarmowe zamiast powiadomień SMS mogą wysyłać powiadomienia głosowe, uważane za skuteczniejsze niż wiadomości tekstowe ze względu na większe prawdopodobieństwo szybszego odebrania połączenia niż przeczytania wiadomości.
Często oferowane są także aplikacje mobilne pozwalające odbierać powiadomienia w formie wiadomości push (informują, że mamy nową wiadomość, podobnie jak dzieje się to na przykład w komunikatorach typu Messenger). Do tego rodzaju komunikacji niezbędne jest połączenie modułu GSM z internetem. Dzięki tym nowoczesnym sposobom komunikacji między urządzeniami a użytkownikiem natychmiast będziemy wiedzieć, co dzieje się w domu, niezależnie od tego, jak daleko od niego jesteśmy. Poszczególne elementy bezprzewodowego systemu alarmowego komunikują się ze sobą za pomocą fal radiowych. Do zasilania, z wyjątkiem centrali alarmowej, wykorzystują baterie lub akumulatory (w przypadku centrali akumulator zapewnia jedynie zasilanie awaryjne).
W momencie wykrycia zagrożenia czujki drogą radiową przekazują informację do centrali alarmowej, która uruchamia sygnalizator, a jeśli jest wyposażona w moduł GSM – wysyła także powiadomienia pod numery telefonów skonfigurowane w systemie.
- Przeczytaj też: Skuteczna ochrona przed zaczadzeniem i pożarem. Czujki to małe urządzenia, które ratują życie
Dzięki posiadaniu systemu alarmowego można liczyć na niższe koszty ubezpieczenia domu. Firmy ubezpieczeniowe traktują go jako inwestycję w bezpieczeństwo i zmniejszanie ryzyka włamania lub kradzieży.
Na ile bezpieczny jest alarm domowy bezprzewodowy?
To zasadne pytanie, choćby w kontekście sposobu zasilania urządzeń i transmisji danych. W przypadku systemów alarmów bezprzewodowych ich największa zaleta, czyli właśnie bezprzewodowa komunikacja elementów, może także okazać się ich wadą, na przykład z powodu narażenia na zakłócenia pochodzące z zewnątrz lub będące barierą dla przepływu fal, takie jak linia wysokiego napięcia w niedużej odległości lub zbyt grube mury. Ponadto prawidłowa komunikacja pomiędzy elementami a centralą zależy od odległości, w jakiej są od siebie zainstalowane, dlatego nie można ich umieszczać w dowolnych miejscach.
W elementach bezprzewodowego alarmu należy stosować baterie i akumulatory polecane przez producenta konkretnego urządzenia. Zasilane akumulatorami powinny pracować 4-5 lat, żywotność baterii sprzedawanych łącznie z czujkami wynosi około roku.
Źródła zasilania należy wymieniać, niezależnie od ich stanu, w terminie określonym przez producenta urządzeń. Jest to bardzo istotne dla zapewnienia prawidłowego działania systemu alarmowego i troski o mienie, które ma chronić.
Co prawda, czynności te nie są skomplikowane i nie wykonuje się ich zbyt często. Ponadto czujki wyposażone są w mechanizmy kontroli stanu baterii. Jednak dla osób starszych i o ograniczonej sprawności wymiana źródła energii może być kłopotliwa.
Trzeba również zdawać sobie sprawę z tego, że systemy bezprzewodowe bardziej niż przewodowe są narażone na ataki z zewnątrz. W ich przypadku potencjalny napastnik nie musi mieć fizycznego dostępu do elementów atakowanego systemu, wystarczy, że znajdzie się w zasięgu transmisji jego urządzeń. Producenci nowoczesnych systemów alarmowych zdają sobie sprawę z takiego zagrożenia i aby mu zapobiec, wyposażają je w specjalne zabezpieczenia. Ich zadaniem jest zapewnienie odpowiedniego poziomu niezawodności przez maksymalne ograniczenie nieautoryzowanego dostępu do systemu osobom do tego niepowołanym.
Renomowani producenci bezprzewodowych systemów alarmowych stosują rozwiązania techniczne odporne na próby zakłócania transmisji radiowej, często udoskonalają swoje produkty, wyposażając je w najnowsze rozwiązania techniczne. Wszelkie przesyłane dane są indywidualnie szyfrowane, a złamanie zabezpieczeń, na przykład przez włamywaczy, jest niezwykle trudne. By ograniczyć fałszywe alarmy, każdy czujnik ma przypisany konkretny numer, który musi być zidentyfikowany przez centralę alarmową.
Decydując się na bezprzewodowy system alarmowy, zwłaszcza ten zapewniający możliwość sterowania smartfonem i przesyłania wiadomości na telefon, upewnijmy się, że w miejscu, w którym go zainstalujemy, będzie zapewniony stały dostęp do internetu i wystarczający zasięg sieci.
Jaki alarm bezprzewodowy do domu wybrać?
Asortyment bezprzewodowych systemów alarmowych jest bardzo szeroki i zróżnicowany. Alarmy bezprzewodowe, w przeciwieństwie do przewodowych, najczęściej oferowane są jako gotowe systemy. Oprócz prostych, składających się z podstawowych elementów oraz kilku czujek ruchu, znajdziemy również bardziej rozbudowane, w których są też czujniki dymu, czujki gazu, czujki tlenku węgla lub detektory zalania wodą. Tak bogate systemy umożliwiają pełne zabezpieczenie domu. Dlatego przed zakupem systemu trzeba bardzo dokładnie określić potrzeby (co do rodzaju i liczby koniecznych elementów, wynikających z wielkości chronionego obiektu oraz dodatkowych funkcjonalności), a jednocześnie poznać możliwości rozbudowy, by w razie potrzeby zainstalować kolejne elementy ochrony. Taka analiza pozwoli dobrać system adekwatnie do potrzeb, a to będzie miało wpływ na cenę.
Najprostsze systemy bezprzewodowych alarmów można kupić w supermarketach budowlanych już za kilkaset złotych. Spełnią swoje zadanie, chroniąc obiekty, takie jak: domek letniskowy, garaż wolno stojący (bez drogiego auta wewnątrz), piwnicę bądź składzik.
Bardziej złożone systemy alarmowe mające zabezpieczać dom to zwykle produkty renomowanych producentów, którzy gwarantują ich wyższą jakość, łatwą konfigurację i intuicyjną obsługę, a także większy zasięg działania i dodatkowe funkcjonalności – takie zestawy kosztują 1500-3000 zł. Zapłacimy za nie więcej, gdy potrzebujemy rozwiązań specjalnych, na przykład integracji z innymi systemami inteligentnego domu, monitoringu wizyjnego, bezprzewodowych kamer akumulatorowych bądź możliwości zarządzania alarmem przez smartfon lub tablet.
Po rozwiązania indywidualne lepiej wybrać się do specjalistów – firm zajmujących się zabezpieczaniem mienia i agencji ochrony, w których fachowcy doradzą i dobiorą elementy systemu.
Zakup, montaż i konfigurację podstawowego alarmu bezprzewodowego można wykonać samodzielnie. Montaż zwykle jest prosty, niewymagający specjalnych umiejętności ani użycia skomplikowanych narzędzi.
Z kolei do konfiguracji można wykorzystać propozycje producentów: instrukcję obsługi, specjalną aplikację, filmy instruktażowe publikowane w internecie pokazujące ten proces krok po kroku.
- Dowiedz się więcej: Ochrona domu: system alarmowy, czujka ruchu, aktywne bariery podczerwieni i inne zabezpieczenia przed włamaniem
Co zrobisz, gdy alarm się uruchomi? To warto przemyśleć
Niezwykle ciekawe może być podglądanie tego, co się dzieje w domu, gdy wypoczywamy na wakacjach. Ciekawość może przemienić się w panikę, gdy na smartfonie pojawi się SMS lub wiadomość push, a w aplikacji zobaczymy, że z łazienki płynie strumień wody. Zostawianie kluczy do domu rodzinie lub przyjaciołom, którzy będą się nim opiekować podczas naszej nieobecności, nie jest złym rozwiązaniem. Może się jednak okazać niewystarczające – jeśli nie mieszkają oni w naszym domu, nie wiemy, czy w razie potrzeby będą mogli zainterweniować. Dlatego montując system alarmowy – nieważne, czy bezprzewodowy, czy przewodowy – warto rozważyć skorzystanie z usług agencji ochrony. Ta dodatkowa inwestycja w bezpieczeństwo i opiekę nad domem może się okazać wyjątkowo wartościowa.
1. Planowanie
Zastanów się, jakie miejsca chcesz ochronić i w jakim stopniu. Sprawdź, czy elementy systemu alarmowego da się umieścić w zasięgu gwarantującym ich prawidłowe działanie. Zorientuj się, czy nie ma przeszkód, które mogłyby zakłócać sygnał.
2. Czujniki
Zamontuj odpowiednie czujniki w wybranych miejscach, na przykład przy drzwiach, oknach i innych częściach posesji, gdzie może być wykryty ruch. Kieruj się instrukcjami producenta, aby zapewnić poprawne umiejscowienie i ustawienie czujników.
3. Centrala i manipulator
Wybierz odpowiednie miejsce na centralę alarmową i manipulator (klawiaturę sterującą). Zamontuj je bezpiecznie do ściany lub umieść w wygodnym miejscu. Po podłączeniu do źródła zasilania skonfiguruj urządzenia zgodnie z instrukcjami.
4. Konfiguracja systemu
Po zamontowaniu elementów systemu musisz skonfigurować ustawienia systemu, na przykład opóźnienia wejścia/wyjścia, wyzwalacze alarmów i kody użytkowników. Korzystaj z instrukcji obsługi i wskazówek dotyczących konkretnego modelu systemu alarmowego.
5 Testowanie
Po zakończeniu montażu dokładnie sprawdź, czy komponenty działają poprawnie. Przejdź przez posesję, uruchamiając kolejne czujniki, aby przetestować ich reakcję. Dokonaj niezbędnych poprawek lub optymalizacji, biorąc pod uwagę wyniki testów i instrukcję producenta.
- Przejdź do galerii: Alarm bezprzewodowy do domu – jakie elementy kupić i jak montować?
Autor: SATEL
Manipulator z klawiaturą i wyświetlaczem