Ceny okien. Jakie okna wybrać? Korzystaj z promocji i kup okna w rozsądnej cenie
Jakie okna wybrać? Żeby kupić najlepsze okna w rozsądnej cenie, trzeba się trochę przygotować. Sprawdź zatem, jakie są najważniejsze parametry okien, na które cechy zwracać uwagę i jakie akcesoria okienne otrzymasz w promocji.
Kiedy zamawiać okna?
Okna zamawia się wówczas, gdy dom jest już zadaszony i wkrótce zaczną się prace wykończeniowe. Powinny dotrzeć tuż przed montażem. Nie będą wtedy składowane, co mogłoby kusić złodziei. W przypadku wymiany zamawia się je na dowolny termin, najlepiej podczas ciepłych miesięcy. Warto dograć dostawę z przyjazdem montażystów, chyba że zamówiłeś je wraz z taką usługą.
Ceny okien. Jakie okna wybrać?
Przed kupnem należy przemyśleć:
- z jakiego materiału okna chcesz mieć;
- jakie funkcje są dla ciebie najistotniejsze (oszczędność energii, odporność na włamanie, bezpieczeństwo obsługi);
- jaki kolor się tobie podoba;
- w co okna powinny być wyposażone.
Możesz również rozesłać do kilku producentów lub dystrybutorów prośbę o wycenę, podając wymiary i inne wskazówki. Zamawiając okno, możesz skorzystać z cennika lub konfiguratora udostępnianego w punkcie sprzedaży. Do jednego z określonych w nim okien standardowych wprowadzisz wówczas zmiany, aby dostosować je do swoich indywidualnych potrzeb. W ten sposób poznasz ostateczną cenę. Możesz też poprzestać na modelu „nieskonfigurowanym”. Trzeba być czujnym i zwracać uwagę na wszelkie szczegóły oferty. Okno może być bowiem niedrogie tylko z pozoru – tania będzie jego podstawowa wersja, a za wszelkie dodatki lub nietypowe wymiary zapłacisz bardzo dużo.
- Zobacz koniecznie: Cennik okien na przykładzie konkretnych projektów domów >>>
Polecany artykuł:
Wybieramy okna na promocji
Ciekawa promocja skusi niejednego klienta i producenci doskonale zdają sobie z tego sprawę. Warto zapolować na okazję. Na co można liczyć? Oczywiście na obniżki cen, ale nie tylko. Niektórzy zachęcają do zakupu w zupełnie inny sposób. Często okno ma cenę wyjściową, ale bonusem jest ponadstandardowe wyposażenie. Można więc kupić okno antywłamaniowe z hartowaną szybą zamiast zwykłej. Hartowane szyby w razie rozbicia nie rozpryskują się, a szkło, choć potłuczone, pozostaje na miejscu. Takie szyby są polecane do dużych okien tarasowych i okien w pokojach dziecięcych. Czasem w promocji dostajesz dodatkowe zabezpieczenia antywłamaniowe, cieplejszą szybę, albo nawet prezent związany z oknami - na przykład elektryczną myjkę do szyb. Pamiętaj jednak, że promocje dotyczą tylko konkretnych modeli, a czasem warunkiem skorzystania z atrakcyjniejszej oferty jest zakup określonej, minimalnej liczby okien. Sprawdź też, jaki jest rzeczywisty rabat na dane okno. Czasem firmy stosują tak zwany rabat kaskadowy i w materiałach reklamowych podają najwyższą jego wartość, na przykład 50%, a nie dodają, że dotyczy on zakupu większej liczby okien, a im mniej ich zamawiasz, tym rabat jest niższy.
Jak wybrać tanie okna? Kupuj poza sezonem!
Promocje zimowe zaczynają się pod koniec listopada, zaś kończą pod koniec stycznia, ewentualnie w lutym. Promocje obejmują całą ofertę producenta lub jej większą część. W ramach zimowych akcji rabatowych można liczyć na obniżkę wyjściowej ceny okien o 4% – 10%. Większość producentów nie informuje o wysokości rabatów, informują o tym salony dealerów oferujące produkty danych producentów. W niektórych przypadkach producenci kuszą rabatami sięgającymi kilkudziesięciu procent ceny, ale w rzeczywistości są to zsumowane rabaty obowiązujące przez cały rok powiększone o kilkuprocentowy rabat "zimowy". Warto mieć to na uwadze rozpoczynając zimowe polowanie na okazje.
Polecany artykuł:
Jak co roku przychodzi okres świąteczny, przełom roku i zima. Czas promocji, wyprzedaży rocznika, czyszczenia magazynów. Rynek stolarki okiennej pod tym względem różni się od branży AGD, RTV czy odzieżowej bądź kosmetycznej. Nie istnieją tu zalegające na magazynie okna czy przeterminowane szyby. W obecnych czasach każde okno jest produkowane pod konkretne zamówienie i konkretny wymiar.
Nie łudźmy się, że zimą złapiemy okazję i kupimy okna kilkadziesiąt procent taniej w porównaniu do oferty jesiennej. Promocje zimowe zazwyczaj nie przekraczają kilku procent, a produkt promocyjny niekiedy jest technicznie „odchudzony”.
Przy tak ważnym elemencie domu jakim niewątpliwie jest stolarka okienna, zamiast wyszukiwać atrakcyjnej cenowo oferty, skupmy się raczej na chłodnej analizie oferty. Przyjrzyjmy się parametrom technicznym, kwestii antywłamaniowości, termiki, dźwiękochłonności, walorom użytkowym – każdy sam musi ustawić swoje priorytety.
Nieprzemyślany zakup okien będzie rzutował na lata, więc tu nie warto iść na skróty.
Dariusz Zabielski, Dyrektor Handlowy DOMEL OKNA I DRZWI
Dodatkowe korzyści przy wyborze okna
Wybierając okno nie patrz wyłącznie na jego cenę, ale oszacuj, jakie dodatkowe korzyści możesz odnieść, wybierając dany produkt. Tu skala możliwości jest szeroka. Typowym przykładem jest darmowa usługa montażu, choć prawdę powiedziawszy, jej koszt jest i tak sprytnie ukryty w cenie okna. Porównując okna podobnej jakości i w podobnej cenie bywa, że o wyborze tego a nie innego przesądzają korzystniejsze warunki gwarancji, bezpłatne doradztwo techniczne, nieodpłatna usługa pomiaru otworów okiennych lub możliwość skorzystania z programu do wizualizacji okien.
Czy warto oszczędzać na jakości?
Z pewnością nie. Okna kupuje się na lata i raczej nie wymienia na nowe po stwierdzeniu, że nie spełniają naszych oczekiwań. Przede wszystkim nie powinieneś oszczędzać na izolacyjności termicznej. Im "cieplejsze" okna, tym mniejsze będą straty ciepła i w rezultacie niższe rachunki za ogrzewanie. Nie rezygnuj z wyposażenia poprawiającego bezpieczeństwo, zwłaszcza gdy masz w domu cenne rzeczy i obawiasz się złodziei. Pamiętaj też, że podejrzanie tanie okna z pewnością będą gorzej wyposażone i mniej wygodne w obsłudze.
Jakie okno wybrać? Kryteria oceny
Laikowi trudno ocenić jakość okien. Podpowiadamy więc, jakie parametry i cechy są istotne i jak je interpretować:
- Izolacyjność cieplna okien - określa ją współczynnik przenikania ciepła Uw. Im jego wartość niższa, tym okno lepiej chroni przed stratami energii cieplnej. O izolacyjności cieplnej szyby informuje współczynnik Ug, a o izolacyjności ramy okiennej – Uf. Jeśli więc producent podaje wartość U bez literki w indeksie dolnym, upewnij się czy nie dotyczy ona przypadkiem szyby, a nie całego okna. Przy zakupie okien trzeba uważnie sprawdzać ten parametr. Producenci bowiem często pokazują bardzo dobry współczynnik Uw, ale dodają też mało widoczną informację, że został on wyliczony przy zastosowaniu bardzo zaawansowanego pakietu czteroszybowego z kryptonem i parametrem Ug=0,3. Dzięki temu zabiegowi współczynnik Uw jest sztucznie wyśrubowany.
- Izolacyjność akustyczna - mówi o niej wskaźnik izolacyjności akustycznej Rw, podawany w decybelach. Im jego wartość jest wyższa, tym lepiej. W tym przypadku również trzeba odróżnić Rw dla szyby od Rw dla całego okna.
- Szczelność – im okno jest szczelniejsze, tym lepiej chroni przed hałasem i przepuszcza mniej ciepła. O szczelności informuje klasa. Najszczelniejsze są okna klasy 9A, a najmniej szczelne - 1A. Szczelne okna, czyli takie o współczynniku infiltracji mniejszym niż 0,3, można stosować tylko wtedy, gdy dom będzie wyposażony w wwentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną. W domach z tradycyjnie stosowaną wentylacją grawitacyjną należy stosować okna rozszczelnione o współczynniku infiltracji od 0,5 do 1,0.
- Jakość i liczba uszczelek – w oknach montowane są dwa rodzaje uszczelek – przyszybowe i oporowe (odbojowe, wrębowe). Jedne i drugie nie pozwalają, by woda dostała się do wnętrza plastikowego profilu okiennego i doprowadziła do rdzewienia okuć. Uszczelki przyszybowe są zawsze dwie – jedna od zewnętrznej, druga od wewnętrznej strony okna. Elastyczność i wytrzymałość na zmienne warunki atmosferyczne zapewnia im tworzywo, z którego są wykonane czyli EPDM lub TPS. Pilnuj, żeby wszystkich uszczelek nie było mniej niż 4.
- Funkcjonalność i jakość okuć okiennych – okucia odpowiadają za to, jak się otwiera i zamyka okno. Warto więc zwracać uwagę na to, w jakiej firmy okucia okno zostało wyposażone. Unikaj nieznanych marek.
- Liczba komór w oknach z PCW – wpływa ona między innymi na izolacyjność termiczną. Im więcej komór, tym współczynnik przenikania ciepła jest niższy. Standard to 5 komór.
Na szczęście wielu producentów udostępnia konfiguratory, dzięki którym łatwo porównać ceny kilku okien o zbliżonych parametrach i wymiarach.
Polecany artykuł: