Estetyka okien. Jak ważne są detale, na co zwrócić uwagę przy kupnie okien?

2019-08-08 11:32 MATERIAŁ PARTNERSKI
Estetyka okien
Autor: DOMEL OKNA I DRZWI Wzorów i kolorów okien na rynku jest bardzo wiele. Te w okleinie drewnopodobnej można dopasować do drzwi wejściowych i podbitki

Kiedy już wybraliśmy okna o odpowiednich parametrach pod względem energetycznym, popatrzmy na nie również pod kątem estetyki. Oferta okien jest tak wielka, że bez trudu znajdziemy takie pasujące do naszego domu i do naszych o nim wyobrażeń.

Profile, z których buduje się ramy skrzydeł i ościeżnic mogą bardzo różnie wyglądać. Kształtem i kolorem, jak również sposobem wykończenia powierzchni mogą być dopasowane do stylistyki domu oraz detali na elewacji. Współczesne okna wyglądają niezwykle estetycznie. Ich powierzchnia jest perfekcyjnie wykończona kolorowymi albo drewnopodobnymi okleinami. Wielkim plusem jest dostępność okien wykończonych w dwóch kolorach - różnych z każdej strony. Producenci okien przykładają też wielką wagę do detali wykończeniowych - cienkich spawów, dopasowanych klamek, okapników.

Estetyka okien
Autor: DOMEL OKNA I DRZWI Wybranie kolorystyki i stylu okien to decyzja, którą warto podjąć już podczas projektowania domu

Estetyka okien a profile okienne

Najbardziej tradycyjne są dość szerokie ramy z delikatnie zaokrąglonymi krawędziami. Takie okno łagodnie wpisuje się we wnętrza. Pasuje do elewacji domów w tradycyjnym stylu. Wraz z modą na domy nowoczesne o prostopadłościennych bryłach, nawiązujące do modernizmu, pojawiły się równie proste, kanciaste profile okienne. Takie okna śmiało przecinają płaszczyzny ścian. Tak wyglądają okna Quadro firmy Domel o szerokich ramach (10 mm), które są takie same bez względu na rodzaj okna - zwykłe, ze słupkiem ruchomym albo nieotwierane. Cenimy wielkie okna pozwalające wpuścić do wnętrz dużo światła. Może w tym pomóc również pocienienie profili okiennych. Takie okna mają większe szyby niż tradycyjne i wyglądają bardzo lekko. 

Estetyka okien
Autor: DOMEL OKNA I DRZWI Wielkie przeszklenia wpuszczają dużo światła. Proste profile o czystych liniach pasują w nowoczesnych ascetycznie urządzonym wnętrzu

Różnorodne okna: modne okleiny

Najczęściej wybieramy okna białe albo w okleinie drewnopodobnej. Okna z PCW pokryte nowoczesną okleiną odwzorowującą usłojenie drewna dają efekt równy z oryginalnym materiałem. Co więcej, okleiny mogą mieć kolor drewna niespotykany w naturze. Na przykład do nowoczesnych domów wykańczanych w szarej tonacji będą pasować okna w okleinie o barwie srebrnoszarej. Takie wykończenie okien Vector oferuje firma Domel.

Estetyka okien
Autor: DOMEL OKNA I DRZWI W loftowym wnetrzu zamontowano okna w kolorze szarym pasującym do innych detali wykończeniowych

Estetyka okien dwukolorowych

Coraz częściej inwestorzy wybierają takie rozwiązanie. Okna na elewacji mogą być drewnopodobne, żeby pasować do drzwi wejściowych i bramy garażowej, a w środku domu białe, pasujące do każdego wnętrza. Do pokoju dzieci można zamówić okna w kolorowych ramach. Czasem ramy okien w oryginalnym kolorze, np. zielonym lub niebieskim, stanowią główny motyw dekoracyjny domu. Żeby uzyskać dobry efekt estetyczny w momencie otwarcia okna, można maksymalnie dopasować kolor rdzenia do kolorowej okleiny.

Estetyka okien
Autor: DOMEL OKNA I DRZWI Okna białe od wewnątrz po stronie zewnetrznej mogą być wykonczone w innym kolorze

Ważne detale w narożnikach

Okna plastikowe buduje się z profili, które łączy się techniką zgrzewania w narożnikach. Kiedyś powstawały tam nieestetyczne wypływki tworzywa sztucznego, które trzeba było ściąć. Obecnie wiele firm, w tym również Domel, stosuję technologię Ultralink. Dzięki temu połączenie dwóch profili w narożniku wygląda jak cienka, równa linia.

Estetyka okien
Autor: DOMEL OKNA I DRZWI Narożniki okien z PCW wykonane w teechnologii Ultralink są prawie niewidoczne

Akcesoria do okien

O ostatecznym wrażeniu często decydują dodatki. W wypadku okien mogą być to akcesoria - uszczelki, ramki dystansowe, klamki, szyldy. Oferta kolorów akcesoriów jest coraz bogatsza. Dzięki temu w brązowym oknie uszczelki i ramki dystansowe, a także klamki będą brązowe, a w szarym - szare. Zawiasy, żeby się nie kurzyły, przykrywa się nakładkami, których kolor też można dopasować do barwy profili. Podobnie jest z okapnikami umieszczanymi na dolnych fragmentach ram po stronie zewnętrznej.

Estetyka okien
Autor: DOMEL OKNA I DRZWI Ciemnobrązowe, prawie brunatne okna mają brązowe klamki
Zdaniem eksperta

Wybieraj piękne okna

Stwierdzenie, że „klient kupuje oczami” jest niezaprzeczalnym faktem. W branżach wysokorozwiniętych, typu szprzęt RTV lub motoryzacja, już od dawna bardzo duży wpływ na produkt końcowy mają projektanci. Do opracowywania wyglądu wyrobów zatrudnia się modnych designerów. Trend ten dotarł również do producentów profili okiennych oraz akcesoriów typu klamki, zawiasy, szyldy. Okna przestały być już tylko wyrobem budowlanym. Często pełnią również funkcję dekoracji wnętrza. Pod względem technologii dokonał się ogromny skok – bardzo cienkie zgrzewy wykonywane w technologii Ultralink wyglądają o niebo lepiej od tych oferowanych jeszcze 5 lat temu.
Obecnie klient ma ogromny wybór kształtów profili okiennych: kanciaste, obłe, szerokie, wąskie. Kolorystyka aż przyprawia o ból głowy - do wyboru jest kilkadziesiąt oklein drewnopodobnych i tyleż samo oklein w kolorach jednorodnych. Można dopasować zewnętrzną barwę okna do elewacji, a wewnętrzną do wystroju wnętrz domu. Kolorystyka okien już nie ogranicza wyobraźni architektów. Dotyczy to również klamek, zawiasów, które mogą być przykryte estetycznymi osłonkami w wielu barwach. Ciekawym rozwiązaniem są niewidoczne zawiasy – schowane w przestrzeni pomiędzy ramą a skrzydłem.

Dariusz Zabielski - dyrektor handlowy firmy Domel

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE