Ocieplenie podłogi na gruncie: styropian lub wełna mineralna, nad czy pod płytą? Poradnik
Wykonanie ocieplenia podłogi na gruncie jest równie ważne jak izolacja ścian czy dachu. Odpowiednia grubość izolacji termicznej ograniczy zjawisko wyrównywania temperatury między ciepłym wnętrzem domu a chłodnym gruntem. Zobacz jak poprawnie wykonać ocieplenie podłogi na gruncie.
Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy
Ocieplenie domu od strony gruntu jest równie ważne jak odpowiednia izolacja ścian czy dachu. Wykonywana w domach niepodpiwniczonych podłoga na gruncie wymaga zastosowania termoizolacji, która ograniczy zjawisko wyrównywania temperatury między ciepłym wnętrzem domu a chłodnym gruntem. Rodzaj materiału izolacyjnego oraz kolejność ułożenia poszczególnych warstw są uzależnione od zastosowanych rozwiązań.
Układ warstw: przykłady
Gdy warstwa ocieplenia będzie znajdowała się na płycie betonowej, może być wykonana m.in. ze zwykłych płyt styropianowych (najczęściej jest to styropian EPS 100 038 Dach/Podłoga) lub z hydrofobowej, twardej wełny mineralnej o dużej gęstości i wytrzymałości na odkształcenia. Bez względu na to, czy użyjemy wełny, czy styropianu, grubość warstwy izolacyjnej powinna wynosić 10 cm. Decydując się na wełnę, musimy pamiętać, aby była ona oddzielona z obu stron od pozostałych warstw hydroizolacją. Gdy wybierzemy płyty styropianowe, zastosujmy te o frezowanych na zakład krawędziach. Dzięki temu ryzyko powstania w tym miejscu mostków termicznych będzie mniejsze.
Jeśli warstwa ocieplenia będzie umieszczona na warstwie podsypki pod płytą betonową, trzeba ją ułożyć ze styropianu o obniżonej chłonności EPS 100 038 Dach/Podłoga (charakteryzuje się on zwartą strukturą i niską nasiąkliwością) o grubości 10 cm. Jest on szczególnie polecany do izolacji podłóg na gruntach narażonych na zawilgocenia. Innym rozwiązaniem jest ułożenie warstwy płyt z polistyrenu ekstrudowanego XPS 200, 300 lub 500 grubości 8 cm.