| muratordom.pl » Wnętrza » Przedpokoje » Jak zaprojektować przedpokój i drzwi, aby nie były za wąskie dla osoby na wózku

Jak zaprojektować przedpokój i drzwi, aby nie były za wąskie dla osoby na wózku

Projektując przedpokój i korytarz w domu, w którym mieszka osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim, powinieneś wziąć pod uwagę nie tylko szerokość i długość wózka. Koniecznie sprawdź, jakiej przestrzeni wymaga pełny obrót wózka. Podajemy minimalne szerokości przedpokoju i drzwi, które osobie niepełnosprawnej zapewnią wygodę.

Mieszkać lepiejWymiary wózka inwalidzkiego, a szerokość  korytarza

Przyjmuje się, że przeciętny wózek inwalidzki ma około 75 cm szerokości i mniej więcej 120 cm długości, choć coraz więcej osób korzystających z wózków ma mniejsze, sportowe modele, które są węższe i zwrotniejsze.

Warto też pamiętać, że poruszający się z pomocą balkonika, chodzący o lasce lub o kulach też potrzebują szerszych przejść. Drzwi powinny mieć minimum 80 cm szerokości, a najlepiej – 90-100 cm.

Żeby wygodnie obrócić wózek inwalidzki, potrzeba 120-130 cm powierzchni. Obrótu o 360° wymaga pola o średnicy 140-150 cm.

Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Przesiadanie się na muszlę klozetową

Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Przestrzeń niezbędna do korzystania z umywalki

Drzwi

Szczególnym wyzwaniem dla osób na wózkach jest przechodzenie przez drzwi. Trzeba podjechać bokiem do zamkniętych drzwi, co oznacza, że wolnej przestrzeni na manewry musi być około 140 cm. Ważne, żeby drzwi nie znajdowały się w rogu korytarza. Odstęp od narożnika to minimum 30 cm. Skrzydło drzwi powinno także dać się otworzyć szerzej niż pod kątem 90°.

Powyższe wymiary dotyczą przejazdu przez drzwi otwierane od siebie. Gdy drzwi otwierają się w kierunku wózka, potrzebna jest większa powierzchnia – kwadrat o wymiarach boku 140-150 cm.

Drzwi są poważną przeszkodą także dla osób mających w czasie chodzenia zajęte ręce (laska, balkonik, kule). Dlatego być może najlepszym wyjściem jest… zrezygnowanie z drzwi w ogóle. Dotyczyć to może zwłaszcza strefy dziennej domu. Jeśli pomieszczenie musi być zamknięte, warto pomyśleć o drzwiach przesuwnych lub łamanych, które są dużo łatwiejsze do sforsowania.

Przełączniki

Istotne jest usytuowanie przełączników na wygodnej dla wszystkich wysokości. Warto wiedzieć, że jeśli człowiek stojący opuści swobodnie rękę, to jego dłoń znajduje się akurat na wysokości wygodnej także dla osoby siedzącej (80-90 cm nad podłogą). Jest to więc doskonałe miejsce na umieszczenie przełączników światła czy sterowników instalacji grzewczej.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Wygodny przedsionek, czyli małe wnętrze na dużo...

W dobrze zaplanowanym przedsionku nie będzie cię denerwował widok poupychanych butów i kurtek, a...

Pomysły na przedpokój - 13 wyjątkowych inspiracji...

Urządzić ładnie przedpokój to nie lada sztuka. Aby aranżacja przedpokoju była udana, ważny jest...

Podłogi idealne do przedpokoju. Te posadzki...

Podłoga w przedpokoju powinna być nie tylko ładna, ale przede wszystkim wytrzymała. Dlaczego warto wybrać...

Czyste ściany w holu i przedpokoju - jakimi...

Tak jak elewacja jest wizytówką domu, tak hol odpowiada za pierwsze wrażenia dotyczące jego wnętrz....

Efektowna ściana w przedpokoju. Stylowy szablon

Stare stylowe meble potrzebują odpowiedniej oprawy. Złoty wzór na bordowej ścianie w przedpokoju...

Przedpokój z ażurową półką. Meble do przedpokoju

Pod szeroką półką umieściliśmy naprzeciw siebie dwie drewniane drabinki wykonane z listew. Taka prosta...